edibe sulari

1.

sivas katliamıyla gidenlerden. aşık davut sulari'nin kızı.

aşık mahzuni şerif şöyle demiş kendisi için:

sulari ismi, ünlü halk ozanı aşık davut sulari'den gelmektedir. edibe sulari davut sulari babanın en küçük çocuğudur. tarihi seyyitlerimizden, seyyit mahmut hayraninin torunlarındandır.

erzincan’ın çayırlı kazasında doğan edibe ağbaba(sulari) aynı kazanın bozağa köyünde ilkokulu okudu. 12 - 13 yaşlarındayken babasının (davut sularinin) seyyitliği nedeniyle bütün cem ve ayinlerde babasına iştirak etti. 1970'li yıllarda babasıyla birlikte avrupa'ya giden edibe sulari, isviçre'de evlendi ve bassel şehrine yerleşti.

aynı zamanda kudanlı ve kureyşanlı seyyitliklerinin de torunu olan edibe hanım, birçok plak ve kasetlerde dişi sulari olarak bilinirdi. son derece inançlı, içli vakur bir mizacın da sahibiydi.

bassel'de yaşadığı halde türkiye'de yapılan bütün bektaşi kültür etkinlikleri ve ehlibeyt cemlerine konferanslarına katılmayı ihmal etmezdi.

halen iki çocuğu öksüz olarak isviçre'de yaşamaktadır. 2 temmuz sivas katliamında yakılarak şehit edilen edibe bacımız, yakınlarının isteği üzerine doğduğu yer olan erzincan'ın çayırlı ilçesine defnedilmiştir. kendisine haktan rahmetler dilerken, kader arkadaşlarının yüce ruhları önünde saygıyla eğilirim.

   nicholai alexandrovic hel   12.11.2008 03:21
   #1083407
 
reklamı kapat

yazdır