eeprom

1.

elektriksel olarak sürekli silinip, yazılabilen eprom denilebilir. silme işlemi ultraviole ışık yerine, elektrik akımıyla yapılmaktadır.

   ugokhan   29.01.2007 21:48
   #197635
2.

eeprom(electronically erasable programmable read-only memory), kalıcı olmayan küçük boyuttaki verileri kalıcı olarak saklamak için bilgisayar ya da diğer cihazlarda kullanılan bir yongadır. boyutu daha büyük olan sabit verileri saklamak için ise flash bellek gibi daha ekonomik yöntemler kullanılır. eeprom, elektrikle yazıplı silinme özelliğine sahiptir.

ram’lere yazmak eprom’lara yazmaya göre hızlıdır.(ram'lara birkaç nanosaniyede yazılabilirken eeprom’lar için bu süre mikrosaniyeler mertebesindedir.)buna ek olarak ram’lar genelde uçucudur yani güç kesilmesi halinde içeriklerini kaybederler.

silinebilir ve programlanabilir hafızaların en gelişmiş olanı elektriksel olarak silinebilen salt oku hafızalardır. bu hafızalarda, hafıza hücrelerine istenen bir değer yazılabilir ve yazılan bu bilgi yeni bir yazmaya kadar kalır. eeprom un silinmesi, eprom'un silinmesi ile aynı anlamı taşımamaktadır.

eeprom lar bir kaç byte dan 128kilobyte a kadar olan aralıklarda, tipik olarak düzen parametrelerini saklamada rol oynarlar. modern bilgisayarlarda şimdiye dek kullanılan (cmos nonvolatile bıos memory) cmos kalıcı bıos bellek teknolojisi ile yer değiştirmiştir. örneğin; kişisel bilgisayarlarda bu yongalar bıos kodlarını ve sistem ayarlarını saklamak için kullanılır.

ram üzerine tekrar tekrar yazmak mümkünken, eepromlar üzerlerinde bulunan ince yalıtkan madde zarar görene dek yazma ve silme işlemi yapabilmekle sınırlandırılmıştır. ilk kullanılan eeprom lar 100 defa silme-yazma işlemi gerçekleştirirken, günümüz teknolojisinde kullanılan eepromlar 1.000.000’da fazla yazma-silme işlemini yerine getirebilmektedirler.flash bellekler eeprom’dan daha ucuz olmasına karşın daha çabuk yıpranır ve zarar görürler (yaklaşık 10.000 yazma-silme işleminden sonra). eeprom’un daha etkili olduğunun düşünülmesinin diğer bir sebebi; flash bellek birden fazla bellek bölgesini aynı anda silmek zorundadır.sadece bir byte’ ı değiştirmek için tüm blogu silmek ve tekrar yazmak gerekir.bu da flash bellegin çabuk yıpranmasının sebebidir.

   ghostrider   24.03.2007 22:52
   #283062
 
reklamı kapat

yazdır