endian

1.

insanların soldan sağa veya sağdan sola alfabelere sahip olmaları gibi işlemciler de byte'ları saklarken önemli byte'ın solda veya sağda olmasına göre sınıflandırılır. buna endianness da denir. arap rakamlarında olduğu gibi (ingilizce veya türkçede kullandığımız rakamlar) önemli byte'ın solda olduğu sıralamaya big-endian denir. önemli byte'ın en sağda olduğu sıralama ise little-endian olarak adlandırılır.

bütün işlemciler kendi sıralamasını seçmiştir. i386 ve klonu olan işlemciler little endian'dır. sun sparc, motorola 68k ve powerpc big endian kullanır. java sanal işlemcisi (java vm) de big endian kullanır.

farklı iki işlemcisi olan makineler birbirileri ile haberleşecekleri zaman (ıpc), bu veri dönüşümünü yapmazlar ise haberleşemezler.

ağ protokolleri de kendi sıralamasını seçmelidir. aksi takdirde iki farklı mimarideki bilgisayar ıpc yaparak birbirileri ile haberleşecekleri zaman anlaşamayacaklardır. tcp/ıp big endian sıralamasını kullanır. bunun anlamı şu: herhangi bir paket (ıp adresi, paket uzunluğu, kontrol değeri gibi) gönderileceği zaman en önemli byte'ı önce gönderilir ve alınır.

   ghostrider   24.03.2007 22:48
   #283047
 
reklamı kapat

yazdır