erkek memesi ne ise yarar

1.

sadece kadınların süt keseleri olmasına karşın, embriyonun ilk oluşum aşamasında kadın ve erkekler olarak gelişmemiz benzeri biçimde başlar. 6 haftalık olana kadar, embriyo kadın şablonunu takip eder. taki erkek cinsiyet kromozomu devreye girene kadar. ancak bu aşamada artık erkeklerin memeleri oluşmuştur bile... yani konunun özütü insan embriyosunu bilmekte yatar. aslında bunun karşıt bir çok sorusu bayan içinde sorulabilr çünkü erkek ve dişi bazı organlar kız ver erkekte değişik karşılıklar bulurlar.

işe bırazda bıyolojık bı yorum yaparsakk..memeliler adı altında sıstematık olarak ayrı bır sınıf olarak ıncelenırler...meme olayı karakterıstık bı ozellıktır bu sınıflar ıcın..bu sadece ınsanlar ıcın degıl, genel memelı sınıfında olan dıfger hayvan guruplarındada bu soz konusudur...erkeklerde memelerın gelısmemesı durumu onlarda bu yapının gelısımını saglayan hormanların bulunmamasıdırr..bu durumdan dolayı işlevsellık kazanmamıstır.yani korelmıss organlardır erkek memeleri ..tabıı bazı erkeklerde bulunan hormon bozuklıuklarını saymazsak.

   sasuke   20.06.2007 03:22
   #483557
2.

<bkz: rudimenter>

   bakaneko   20.06.2007 03:24
   #483561
3.

+salimmm nan bizimde mememiz var da ne işe yario ki bunlar duruyo öyle?

-abi ben haberlerde gördüm hindistanda adamın karisi ölünce 1,5 aylık bebegini kendi emzirmeye calismis bi sure sonra sut gelmiş adamın memesinden...allah'ın işine bak abi sual olmaz işte

+höhhhh!! olm herifler budaya tapio adamaları musluman yaptin sende!!
hem olur mu öyle şey erkek adamın memesinden süt mü gelir nan!

-lem işte herifler inege tapiyolar ya ihtiyaçları olduğu anda ''heheytttt ineklerin gucu adınaaaa'' vijkkkkk!!! ahanda süt geldi işte.

   sasuke   20.06.2007 03:31
   #483578
4.

memeli hayvanlarda erkeklerin süt üretmeleri fizyolojik olarak mümkündür. bu hususta erkekler gerekli anatomik donanıma, fizyolojik potansiyele ve hormonlara sahiptirler. ancak tabiatın bazı keçi ve yarasa türleri gibi çok özel bir iki istisnası hariç süt verme olayı ne insan türünde ne de diğer memeli türlerinin erkeklerinde gerçekleşmektedir.

aslında memelilerin tümünde, yani her iki cinste de süt bezleri vardır. erkeklerde bu bezler gelişmemiş ve işlevsizdirler. bu durum da türe göre değişiklikler gösterir. örneğin fare ve sıçanların erkeklerinde meme dokusu hiç bir zaman süt kanalları ve meme uçları oluşturmaz, memeler dışarıdan görülmez. insanlar ve köpekler de dahil bir çok memelide ise oluşturur. hatta dişi ve erkeğin göğüs yapılarında ergenlik çağına kadar bir fark görülmez.

erkeklerin niçin süt vermedikleri sorusunu memeli hayvanların yüzde doksanı için sormaya zaten gerek yoktur. çünkü bu büyük çoğunlukta yavruya yalnızca anne bakar. erkeklerin çiftleşmeden sonra yavruya hiç bir katkıları yoktur, genellikle onları terk eder giderler.

yüzde ona giren insan, aslan, kurt gibi memelilerde ise babanın esas sorumluluğu aileyi ve yavruları korumak, onlara yiyecek bulmaktır. belki de başlangıçta bu türlerin erkekleri de yavrularına süt veriyorlardı ama asıl görevleri nedeni ile evrim sonucu süt verme donanımları yerlerinde kaldığı halde üretim kabiliyetleri köreldi.

işlevleri kalmadığına göre erkeklerin niçin hala memeleri var sorusunun yanıtı ise insanda erkek ve dişi yapısının aslında aynı olmasında yatıyor. insanın anne karnında iken oluşmaya başladığı embriyo halinin en başında erkek ve dişi arasında bir fark yoktur.

zaten insanın taşıdığı 23 çift kromozomdan 22 çifti ve bunların taşıdığı genler her iki cinste de aynıdır. sadece cinsiyet kromozomu olan yirmi üçüncü çift farklıdır. eğer embriyo anne ve babasından birer 'x' kromozomu alırsa kız, annesinden 'x', babasından 'y' kromozomu alırsa erkek oluyor.

embriyo 'y' kromozomunu aldıktan sonra hormonal sinyaller gelmeye ve erkeğe ait organlar gelişmeye başlıyor. erkeklerin memeleri ise bu safhadan daha önce oluşmuş bulunduğundan aynen kalıyorlar ama ondan sonra hormonal bir takviye olmadığından fonksiyonel hale gelemiyorlar.

dişilerde ise büyüme çağı sırasında salgılanan hormonlar süt bezlerini ve göğüsleri büyütüyor. gebe dişilerde bu büyüme biraz daha artıyor, süt üretimi başlıyor ve bu üretim daha sonradan emzirmeyle tetiklenerek devam ediyor.

   witchorexia nervosa   29.12.2007 00:55
   #792067
5.

biri doktor diğeri gazeteci iki amerikalının yazdığı erkeklerin neden meme ucu vardır adlı kitapta cevabı rahatlıkla bulunabilecek lüzumsuz soru.

   sarman kedi   29.12.2007 00:57
   #792070
 
reklamı kapat

yazdır