erkin koray

1.

25 haziran 1941 istanbul doğumludur.

annesi istanbul belediye konservatuarı'nda klasik batı müziği piyano öğretmeni olduğundan dolayı ilk enstrümanı piyano oldu. hatta kendisine sorulduğu zaman:
- "ben piyano çalmaya nasıl başlamış olduğumu bile bilmiyorum. bu enstrümanı doğal olarak çalıyorum.ben gitarcıyım!", der.
alman lisesi'nde okurken aynı zamanda konservatuara da devam etti. gitara başlama tarihi 1956, ilk konser ise (piyanoyla) 29 aralık 1957 galatasaray lisesi'ndedir. o konserdeki repertuarı veriyoruz:
1) ain't that a shame - fats domino
2) whole lotta shakin' goin' on - jerry lee lewis
3) hound dog - elvis presley
4) ı'm walkin' - fats domino
5) don't be cruel - elvis presley

bu konser erkin koray'ın hayatının büyük bir dönüm noktasını teşkil etmiştir. o güne kadar elektronik ve atom mühendisi olmak isteyen erkin, belki kaderin cilvesi, belki de normal netice olarak, kendi tabiri ile "elektronik müzik mühendisi" olur.
o konseri, tam bir ay sonra 25 ocak 1958 de eminönü halkevi, 20 gün sonra alman ve arkasından avusturya lisesi konserleri izler. ve artık önüne geçilemeyen bir konserler zinciri birbirini takip eder. gazeteler kendisinden "rock'n'roll kralı" diye bahsediyorlardır artık...
1963 - 65 yılları arası askerlik yıllarıdır. hava kuvvetleri caz orkestrası'nda gitarist - solist olarak görevini yapar. söylediği şarkıların notalarını 14 kişilik orkestraya yazar. "rock şarkılarını büyük orkestra ile söylemek çok şahane bir olaydı. neredeyse askere tekrar gideceğim geliyor", diye bahseder o yıllardan...
askerden sonra "olayı yerinde incelemek" amacıyla doğru almanya'ya gider. o sırada beatles'ın da oradan şöhret olmuş olduğu, müziğin kalbinin attığı yer sayılan hamburg'daki star club'da alır soluğu... her gün en az üç ingiliz grubu çalmaktadır star club'da... onları yakından izler. bir çoğuyla da tanışır. amaç türkiye'de yapılacak olan şeyin hakkını vermektir. bu arada hiccups adlı bir alman grubu'yla da sahneye çıkmayı ihmal etmez. ki, daha sonra o grubun basçısı bernhard weber'i yanına alarak dönecek ve bu olay türkiye'de hard rock döneminin başlangıcı olacaktır.
diğer yandan ilk elektro - bağlamayı da şemsi yastıman'a tarifini vererek yaptırıp, o konuda da bir ilk olur. "ben sazcı değilim. saz çalanlara örnek olsun diye yaptım", der ama, sahnede kullanmayı da ihmal etmez.iki yıl sonra, askerden önce yaptığı "bir eylül akşamı" adlı plak (kendi öyle diyor) sayılmazsa, ilk plağını dolduruyor: "kızları da alın askere - aşk oyunu". onu "anma arkadaş, sana birşeyler olmuş, kendim ettim kendim buldum" gibi 45'lik plaklar takibediyor. (diskografi bölümünde, çıkmış olan plakların tam listesini bulabilirsiniz)
1971'de fransa'ya gider, döndüğünde "yağmur" piyasaya çıkar. 1974'te ise "şaşkın, fesuphanallah, estarabim, arap saçı" ile bu sefer başka bir döneme imzasını atar. sonra uzunca bir yurtdışı seyahati 1975 -1984 yılları arasına rastlar. 1983 yılında kanada'da bir kız çocuğu sahibi olur. bu onun dönüş sinyalidir. çünkü: "ben çocuğumu en az 18 yaşına kadar türkiye'de büyütmek isterim", der.
dönüşten sonra özel durumları yüzünden, "kızı ayağa kalkacak yaşa gelinceye kadar" bir aradan sonra, yine bir ilk'e adını yazdırır: istanbul beyoğlu'nda bilsak (bilim, sanat, kültür merkezi) nde ilk rock bar açılır.
"bu da elli'sinden sonraki ilk ...", diyor kendisi bu işe... şimdi yüzlerce rock bar var beyoğlu'nda... orada eşine rastlanmayacak değişik bir formasyonla sahneye çıkar. önünde klavye ve sırtında gitar...
her babayiğidin harcı olmayacak bir gösteri yapıyor erkin koray sahnede... ki hala da öyle...

http://www.erkinkoray.net.tc/ sitesini geziniz, görünüz. üstteki biyografi buradan alıntıdır. pek memnun kalmayacağınız ama yine de erkin koray adına yapılmış olduğu için gülümseyeceğiniz bir adres.

   psyche   08.09.2006 15:14
   #33771
2.

birkaç erkin koray klasiği...

yalnızlar rıhtımı
şaşkın
öyle bir geçer zaman ki
çöpçüler
estarabim
sevince
yalnızlar ruhtımı
aşk oyunu
aşkımız bitecek
fesuphanallah
arap saçı
züleyha
seni her gördüğümde
anma arkadaş

   psyche   08.09.2006 15:20
   #33776
3.

<bkz: eyvah>

   bosveeer   21.12.2006 02:46
   #150456
4.

avrupa yakası yenı yıl bölümünde kendini göstermiş babadır. ne yazikki maymun gibi benzetmeler o yaşta bile yapılıyordur hala kendisine . şaşıyoruz sahsen biz .*

   aybuke   31.12.2006 21:41
   #163243
5.

süper damar arabeske benzetilmemesi gereken damar rock babasıdır.kaydırır ıslak zemin üzerinde duyguları,dinlenilmesi tavsiye olunur tarafımdan*

   rakicoglu   21.04.2007 16:06
   #339212
6.

dreamtv de damarock diye bir yayin akisi olusturuldugunda, akisin en populer ismi olabilitesi yuksek muzisyen. <bkz: eski toprak>

   engwareion   21.04.2007 16:08
   #339215
7.

kızını okula göndermemiş bütün eğitimini kendi vermiştir.

   spartakus   21.04.2007 16:08
   #339217
8.

küçükken babam ısrarla bir adamın üzerinde dururdu olumsuz yorumlarla. bu adam erkin koray'dı. ondan bahsederken yüzünü ekşitir, olmaz der, oldurulamaz der ve telkin ederdi; sende de olmasın!
küçük aklım vakıf olamazdı o zamanlar sır perdesini aralamaya ve kafa sallardım sadece babama. usulca ve sevimli bir gülüşle kafa sallardım.

ben büyümeye başladım, benimle beraber bazı şarkılar da büyüyorlardı. arada erkin koray denk gelirdi ama çabuk es geçerdim o kısımları. baba nashatidir, uzak duralım diyerekten.
zaman ilerledi ve asi ergen tavırlarım bünyemde baskı oluşturmaya başlayınca prangalarımı birer ikişer kırmaya başladım. erkin koray yine vardı, sol ayağımdaki prangaydı o benim. yanıma yaklaşmayacak/yaklaşamayacak uzaktakiydi.
ve kırdım.
parçaladım.

kulağıma birer birer giren nameler beni benden almaya yetmiş de artmıştı bile. aklıma hep babam geliyor ve beni uzaklaştırmaya çalıştığı dünyaya dalmanın verdiği yüce haz eşliğinde olumsuz düşünceler biriktiriyordum.

...
ben sevmeyen, sevmek istemeyen, seviyorum deli gibi gönülden dedi usul usul. aşk oyunu bunun adı, ayrılınca kalmaz tadı derken sanki inatla ve ısrarla bana sesleniyor ve günlerimin karıştığı gecelerime tercüman oluyordu. her gece ben senin için döküyorum gözyaşları... o adam susmadı. bir gün geçti aradan, bir yıl geçti sandım diye dokundururken çarpık kasetçalardan, ben de uzaktan el sallıyordum geçmişime ve prangaların uzağında şekillenecek geleceğime. akrebin gözleri her an üstümde sanki, akrebin gözleri öyle yaman ki. akrep hayattı sanırım, ya da ben o zamanlar öyle yorumlamış ve buna büyümeye çalışan ve kendini kocaman bir şey sanan benliğimi inandırmıştım. tüm arsızlığıyla devam ediyordu o adam hayatımın içinde kapladığı alanı genişletmeye. kah kızdırıyor, kah kızıyor ama her seferinde tercüman olmaktan geri durmuyordu. sen gittin saçlarıma erimez karlar yağdı derken sitemi de öğretti bana. evet, evet, evet. arap saçı...

şu kocaman dünyada senin gibi görmedim. dedi ya bir kere o, hayatımın ilk kompliman klişesiydi belki de bu. ateş olmayan yerde duman tütmezmiş derler diye haykırdığında ben de haykırdım. aşığım ulan.. güller bitti dilimde... arada hayret de etmedim değil hani bu adamla.. arkası gelmez dertlerimin, kendime dert mi uyduruyordum yoksa hakikaten öyle miydi bilmiyordum ama, vardı dert denen şeyler. derindeydi. acıtmaya da başlamıştı. yıllar oldu halim böyle dedim, o bana gün ola harman ola dedi. eyvallah dedim. eyvallah...

erkin abi hare krishna dedi, ben yine bir hoştum. dün gece bir rüya gördüm ben, hayırdır inşallah dedi. gözlerim buğulandı. bir gece çıktım sokaklara ve başladım bağırmaya. inan senden başka hiç kimse yok içimde... ben aşkın içine dalmıştım ama delikanlı çağımın gereklerini de hoyratça yerine getirmekten geri durmadım. tutturamazsın dedim tutturamazsın, bu palavraları yutturamazsın. sustu o, yokken de susturabildim ya zaman zaman, helal olsun dedim.

sevdim ben erkin baba'yı. baktım sebebi içimdeymiş. sevince durma koş ardından diyordu, sevince tüm insanlar bir başka, aşka yine, yeni, yeniden yer vermekten korkmadım. yalnızlar rıhtımı'nın müdavimi olmak pahasına korkmadan atıldım, öyle bir tutmuşum ki sorma dedim, o dedi ya da. biz dedik. ben rıhtımdayken kimi zaman kör olası çöpçüler, aşkımı süpürmüşler diye iç geçirdim, sağa sola bakınırken şaşkın diye kükredi. normal değildi..

sustum onunla kimi zaman. öyle bir geçer zaman ki dedi sustum ben. zaman aktı ben sustum, ben sustum zaman aktı. birden dursun istersin dedi, istedim. durmadı kahpe. her akşam gelenler yoktu. zamanın hengamesinde kaybolmuşlardı. düşündüm her birini, ağladım be. gözlerimden akan yaşları da alıp götürdü zaman. insanın da kaderi böyle dedi. sustum yine ben. susturdu. ne bir cevabım vardı, ne de kendimce bir günahım. saatler dursa da zaman aktı.

...

erkin koray,
ayağımdan çıkardığım esaretimin asalete dönüştüğü yerdeydi. aşık oldum. terkedildim. yok denildim. sevilmeden de sevildim. bittim. büyüdüm, sonra yine bittim. sonra bir daha.

...
...

babam geliyor şimdilerde aklıma, acaba diyorum, bulaşmasa mıydım. esir hayatının gediklisi mi olsaydım. erkin koray'la yarenlik yapmasa mıydım.

neyse dedim. oldu bi kere. insanın da kaderi böyle.
...
..
.

   olma digerleri gibi   07.05.2007 15:13
   #378490
9.

98 yılında bir konserinde verdiği ara sonrası yanına gidip baba 2.devreyi iptal etsen de eve gidip yatsak dediğim,tek kişilik orkestra organizasyonlarını takdir etmediğim,içi geçmiş olsada her zaman saygı duyacağım,turk rock muziginin duayeni sahsiyet.

   smokie   18.05.2007 23:34
   #405647
10.

"baba" lakabına haiz, muhteşem eserlere imza atmış bir rock üstadıdır. bir de uzun saçlı kel adam olma özelliği vardır.

   erlik   18.05.2007 23:40
   #405666
11.

tüm şarkılarını abartısız ezbere bildiğim türk müziğinin en büyük üstadı.çok üzülüyorum tanıdığım insanların yüzde doksanı bilmiyor erkin baba'yı.televizyonda barış manço , moğollar , cem karaca , türk müziğinin gelişimde en büyük etkiyi yapmış kişiler olarak gösterilirken erkin koray'ın esamesi okunmamaktadır.

oysa ki üstad elektro gitar'ı bir amerikan askerinden satın alarak ilk kullanan kişi olmuştur türkiye'de.elektro bağlama onu fikridir.ilk'leri saymakla bitmez.kısacası rock olayını bu ülkeye tanıtan kişidir.

varsın okunmasın esamesi.böyle bir değeri paylaşmak zoruma gider.bir ayrıcalıktır erkin koray sevmek.az sayıdaki erkinci bunu farkındadır ve eminim onlar da bu hazzı yaşıyorlardır.tek başına o saykodelik şaheserleri dinlerken eminim onlar da kimselerin giremediği , sadece kendilerine ait o fantastik dünyada huzur buluyorlardır.

   mesafeler   20.05.2007 00:06
   #408485
12.

<bkz: yagmur>

   bosveeer   21.05.2007 10:29
   #411432
13.

<bkz: ustad>
<bkz: duayen>
turkiye muzik endustrisinin hakki verilmemis krallarindandir.

   count cranium   21.05.2007 10:31
   #411433
14.

mhp'ye üye olmuş kişi.

   gajo   21.05.2007 12:52
   #411714
15.

bugün , cağaloğlu anadolu lsesinde verdiği konserden önce siyasi mesajlar veren sanatçı."annenize-babanıza söyleyin gidip oy kullansınlar","tatillerini kesip gelsinler","oy kullanmıyolar sonra gelip şikayet ediyolar" gibi.bir de bir ara bi' dış güçler muhabbetine girdi ama tam anlayamadım.
ayrıca konsere almanca başlayarak öğrencilere jest yapmıştır.***

   waboose   15.06.2007 22:48
   #470790
16.

psychedelic * denilen karışık ama güzel türü vatana millete kazandırmış şahane müzik adamı

   ddblues   01.08.2007 23:54
   #585646
17.

<bkz: mezarlık gülleri>

   pire sutu   03.08.2007 04:36
   #588099
18.

barış manço ve cem karacanın ölümünden sonra alanın kendisine kaldığı hissiyle ekstra bir özgüven kazanmış, 50. yılında vereceği konserden önce 2 saat konuşup siyaset yapıp, mhp ye oy verdiğini anlatmış, insanları baymış sanatçı. yaptığı birkaç güzel eserle ömür geçiren rock babası. daha iyi olabilirdi, daha sanat dolabilirdi diye düşündüren kişilik.

   expresinsonvagonu   27.08.2007 15:03
   #636699
19.

erkin koray albümleri (45'likler) :

01 - bir eylül akşamı & ıt's so long (1962)
02 - balla balla (ep) (1966)
03 - kızlarıda alın askere & aşk oyunu (1967)
04 - anma arkadaş & anadolu'da sevdim (1967)
05 - meçhul & çiçek dağı (1968)
06 - çiçek dağı & hop hop gelsin (1968)
07 - aşka dönüyorum & yine yalnızım (1969)
08 - sana bir şeyler olmuş & seni her gördüğümde (1969)
09 - belki bir gün anlarsın & nihansın dideden (1970)
10 - istemem & köprüden geçti gelin (1970)
11 - kendim ettim kendim buldum & aşkımız bitecek (1970)
12 - meçhul & ve (1970)
13 - gel bak ne söylicem & gün doğmuyor (1970)
14 - senden ayrı & bu sana son mektubum (1971)
15 - kıskanırım & ilahi morluk (1971)
16 - yağmur & aşka inanmıyorum (1971)
17 - sen yoksun diye & goca dünya (1972)
18 - hor görme garibi & züleyha (1972)
19 - mesafeler & silinmeyen hatıralar (1973)
20 - şaşkın & eyvah (1974)
21 - krallar & dost acı söyler (1974)
22 - fesuphanallah & komşu kızı (1974)
23 - estarabim & sevince (1975)
24 - arap saçı & tımbıllı (1976)
25 - gönül salıncağı & hayat bir teselli (1976)
26 - cümbür cemaat & sevdiğim (1976)
27 - düşünüş & hadi hadi ordan (1977)
28 - sanma & olmayınca olmuyor (1977)

   ugokhan   29.12.2007 08:26 ~ 08:27
   #792352
20.

böyle olur ülkemin rak starı.

asya ile avrupa’yı bağlayan bir coğrafi yapının bekçileriyiz ya. bir tarafımızda arap dünyası duruyor ya. yeter de artar bile yaptığımız her müziğe bir tutam arabesk tat katmaya.

bununla birlikte şu da söylenmesi/yazılması/belirtilmesi gereken önemli noktalardan biridir, -sanıyorum- erkin koray modern türk müziği tarihinde rak müziğe arabesk tınıları ilk katan müzisyenlerden biridir.

erkin koray’ın (nam-ı diğer erkin baba) rak müziği arabeskleştirme operasyonu bir dönem öyle yoğun bir hal almıştı ki, yaptığı müziği arabesk müzikten ayırabilmek için gerçekten özellikle çabalanması gerekmekteydi. işin güzel tarafı zorlama çabaları bir kenara bırakırsak rak müzik adına yaptığı pek bir şey de yoktur erkin koray’ın. müziği izzet yıldızhan’dan bellemiş bir kaç yeni yetmenin nostalji soslu romantik hezeyanlarını datmin edecek şarkılarını saymazsak tabi.

sonuç olarak : batı müzik piyasasında sıkça görülen eski olana saygı ve rağbet durumlarının türkiye versiyonu mudur bu yaptığı müziği rak müziğe benzetebilmek için çabalanması gereken şarkıcılara olan acaip ilgi bilemiyorum. ancak kulağına arabesk tonlar gelmedikçe kendini dinlediği müziğe yabancı hissedenlerin zorlama bir şekilde rak müzik dinledikleri ülkemde erkin koray’a da rak star denmesi gitmiyor ilgincime.

   resul balay olmak   22.04.2008 23:26 ~ 23:30
   #901061

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

görseller

yazdır