evcil hayvanini sokaga birakmak

1.

bir heves eve evcil hayvan alınır. ay nasıl sevilir nasıl, mıncıklanır, kafası ittirilir aman ne tatlı da bakıyor böyle yapınca denir. arkadaşlar eve çağırılır köpeğe türlü şebeklikler yaptırmaya, hayvancağız boyun eğdikçe iyice suistimal etmeye başlanır. işe giderken köpek evde yalnız bırakılır, bütün gün canı sıkılıp sinirinden koltuğu kemiren köpek akşam eve dönüldüğünde höykürerek azarlanır. biraz hava aldırıp dışarda yürüyüşe çıkartmak mı? ya film var tv de bu hava da ne çıkıcam oturuyor işte dizimin dibinde denilir. tuvalet eğitimi vermek yerine zavallı köpek halıya kakasını yaptıkça sinir katsayısı artar aslında ne kadar aptal bir köpek olduğuna ve onu eve almakla ne büyük bir hata yapıldığına karar verilir. zamanla bu mıncıklama aparatı nefes alan bir zulüm makinasına dönüşür. bu durumda en iyi yol nedir? tabi ki sokaktır. zaten sokaklarda bir sürü köpek vardır, bir tane daha eklense ne çıkar. sonra küçüklüğünden beri ev ortamına alışmış ama ruhsal dengesi ilgi görmediği için bozulmuş bu sevimli yaratık bir arabanın altında kalmak ya da diğer köpeklerin saldırısına maruz kalmak üzere bir gece gizlice ve sinsice sokağa terk edilir. suratında şaşırmış ve hayalkırıklığına uğramış bir ifadeyle hayatta kalmaya çalışır.

bunu yapanlar için bir gün ilahi adaletin tecelli etmesi içtenlikle temenni edilir.

   fata morgana   20.07.2007 02:25 ~ 03:20
   #557107
2.

<bkz: evcil hayvanını dovmeyen dizini dover>

cici bir kedi almışsınızdır. malesef alışmışsınızdır. fakat pencereniz yere yakın cinsdendir. kedi özellikle geceleri pencereden firar eder. siz asla o gelmeden uyuyamazsınız. malum sokak tekin degildir. iti köpegi sokaklarda cirit atar. bekler durursunuz bi kötülüğe bulaşmadan evin yolunu bulsa diye. sabaha karşı gelir ve siz rahatlarsınız ama evcil pisinizi dovmeye kıyamadıgınızdan dizinizi dover durursunuz. eh kedicigin yaşı kemale ermişdir ve artık bu yasdan sonra dovecek degilim ya dersiniz yine sokaga bırakırsınız bırakmak zorunda kalırsınız. ve yine uykusuz gecen geceler sonunda kedinizin eve gelmesine sevinirsiniz.lakin azmış kedi kudurmuşdan beterdir. bu uykusuz geceler devam eder gider.

   sozlukkizi   20.07.2007 02:38 ~ 04:52
   #557130
3.

beni etkileyen durumlardan biridir. hayvan sahibi olmanın ciddiyetini, herkes kavramalıdır. bir hayvana bakmak, en az bir çocuğa bakmak kadar sevgi, ilgi ve sorumluluk ister. geçici hevesler için, kendi keyfimiz için ya da oyuncak olarak bir hayvan almamalıyız. hayvanlar, bizim gönlümüzü eğlendirmek için alabileceğimiz yaratıklar değillerdir. onlar, bize can yoldaşı olacak, vaktimizi, sevgimizi ve hayatımızı paylaşacağımız arkadaşlarımızdır. bu fikre sahip olmayanlar, gidip de düşünmeden evine hayvan almamalı, sonra da, zavallı hayvana bakamayarak, onu sokaklara bırakmamalıdır.

   nekoydunlakafana   20.07.2007 03:14
   #557189
4.

barınakların artık ırk köpeklerle dolu olmasının yegane sebebidir.akılsız çocuğa karne hediyesi niyetine alınan golden retrıever ırkı bir köpeğin heves alınıp sokaklara terk edilmesinden sonra kendini dış dünyaya kapatması bunun başlıca nedenidir.köpek tesadüfen yarı hayvansever bir vatandaş tarafından bulunmuş ve açlıktan ölmek üzereyken barınağa teslim edilmiştir boynunda tasmasıyla ; dost.
dost yaklaşık iki hafta sokaklarda sürünmüş yiyecek bulamamış sokak köpeklerinin hiyerarşi kurbanı olmuş paramparça bir şekilde barınak veteriner hekimlerinin eline ulaşmıştır.yeme içmeyi reddeden insanlarla hiçbir şekilde diyalog kurmayan dost tam 1 ay sonra gözlerini bir daha açmamk üzere kapatmıştır.
burada alkışlanması gereken hayvanları canlı değilde oyuncak olarak gören zihniyettir.asıl cansız olan bu beyinsizlerin ta kendisidir.
sadece barınaklar değil birçok semt terkedilmiş ırk köpeklerle doludur.ah benim beyinsiz insanlarım.

   dua   20.07.2007 09:18
   #557264
5.

bırakılan hayvan balık * * olduğu takdirde: <bkz: sudan çıkmış balığa dönmek>

   sherry   20.07.2007 09:26
   #557271
6.

<bkz: evcil hayvanını cami avlusuna bırakmak> *

   kirik_ayna   20.07.2007 09:28 ~ 09:31
   #557272
 
reklamı kapat

yazdır