eytisim

1.

tişim adında birine sıkça seslenme durumu zıvanadan çıktığında tişim'e seslenirken diyalektik sorumluluk nedeniye imla kurallarının hiçe sayılması neticesinde türemiş bilinesi kelime

   pegasosyal   17.06.2007 03:08
   #472947
2.

bir kavramdan öteki kavrama çelişmeleri ortadan kaldırarak ilerleyen mantıksal düşünme yolu.
a. sokrates e göre doğruya varmak, kavramları açıklığa kavuşturmak, belirlemek ve bunların kesin tanımlarını bulmak için karşıtlıklar içinde ilerleyen karşılıklı konuşma yöntemi.
b.platon a göre ideaların bilgisine vardıran yol, en yüksek bilim; mantıksal yöntem.
c. aristo ya göre tanımlama yoludur.

usun içine düştüğü çelişmeler öğretisi. bu yöntem özellikle kant ta koşulsuz olana, salt olana ulaşmak isteyen usun zorunlu olarak içine düştüğü çelişmeler.

usun gelişme yasası*buna göre özellikle hegel de usun ve tinsel gerçekliğin karşıtlıklar içinden geçerek ilerlemesi ve kendini bulması.


eytişimin temellendirilişi ise şöyledir:
çelişme ve karşıtlıklar yalnızca olumsuz değillerdir. onlarda olumlu ileriye götürücü, yaratıcı güç de vardır. karşıtlardan bir birleşme de doğar.
* bu son evrede birbirine karşıt olan şeyler birleşirler, birbiriyle uzlaşırlar.


marx in eytişimsel özdekçiliğinde ekonomik gelişme yasasını dile getirir. marx da hegel gibi , dünyanın gelişmesinin eytişimsel bir biçimde olduğunu söyler; ama bu gelişmeyi idelerden kalkarak değil, insanın daha aşağı doğa katmanlarından kalkarak açıklar. bir tarih dönemini belirleyen, o dönemin ekonomik yapısıdır ona göre.toplumdaki gerçek itici güçler, ekonomi ile ilgili güçlerdir, tarihin gidişi de bir ekonomi savaşıdır, bütün tarih sınıfların savaşıdır. büyük eytişimsel üçlü adım marx a göre: kapitalizm-proletaria diktatörlüğü-sınıfsız toplum ve herkese eşit mutluluk basamaklarından oluşur.

   tiki avcisi   15.09.2007 01:55
   #671129
3.

<bkz: diyalektik>

   visibilia ex invisibilibus   25.05.2009 13:40
   #1404126
4.

doğayı, toplumu ve düşünceyi karşıtlıklarının çatışması ve aşılmasıyla durmaksızın devindiren ve geliştiren süreç.

etimoloji: türkçemizde ki eytişim terimi, soru-karşılık yöntemiyle tartışmak anlamına gelen eytişmek kökünden türetilmiştir. (o.h.)

ilkçağ: dialektik terimi ilkçağ yunalılarında tartışmacılık anlamında kullanılıyordu ve bu bakımdan bütün bilgiciler eytişimci sayılıyordu.

ortaçağ: eytiim ortaçağda biçimsel mantık anlamında kullanılmıştır. bu anlam, tartışma sanatı anlamıyla karşılık olarak staocılardan alınmıştır.

sokrates: doğruya varmak, kavramları açıklığa kavuşturmak, belirlemek ve bunların kesin tanımlarını bulmak için karşıtlıklar içinde ilerleyen karşılıklı konuşma yöntemi.(tdk bedia akarsu)

platon: ideallerin bilgisine vardıran yol, en yüksek bilim, mantıksal yöntem.( b.a)

aristoteles: tanıtlama yolu.( b.a)

yanlış sonuçlara götüren uslamlamalar mantığıdır.(o.h.)

kesin sonuçlara varmaz. kılıkırk yararak olasılıklar üstünde dolaşıp durur.

hegel: hegel, herakleitostan beri ve herakleitostan üstün bir düzeyde, eytişimin evrenselliğini meydana koyan ilk büyük düşünürdür. bilgisel süreçle doğasal süreci kapsayan saltık varlık’ın gelişme süreci, eytişimle gerçekleşir. her sav karşı savıyla yadsınarak bireşime ulaşır.( o.h.)


kaynak:
felsebeekibi.com

   google   26.06.2009 07:34
   #1463115
 
reklamı kapat

yazdır