f 4 phantom ii

1.

f-4 phantom ıı amerikan mcdonnell douglas corporation (mekdonıl daglıs şirketi) tarafından üretilen çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı.

yapımına ilk kez 1961'de başlanmıştır. 1995 yılına kadar amerikan ordusu tarafından aktif hizmette kullanılmıştır. avusturalya, almanya, yunanistan, israil, iran, japonya, ispanya, güney kore, türkiye tarafından hâla kullanılmaktadır.

f-4 vietnam savaşı sırasında amerikan ordusu tarafından sığnakları ve köyleri napalm bombaları ile yakmak ve de havadan destek vermek için kullanılmıştır. vietnam savaşı sırasında vietnam halk cephesi bunlardan sadece 9 tanesini vurmayı başara bilmişti. bunun nedeni ise f-4 lerin çok hızlı süpersonik uçaklar olmasıydı. oysa vietnam halk cephesi'nin elinde sadece 1950'li yılardan kalma jet uçakları vardı.

israil havacılık endüstrisi (ıaı-ısrael aircraft ındustries ltd.) ile ortak başlatılan modernizasyon projesiyle türk hava kuvvetleri envanterindeki 54 adet f-4e üzerinde yapısal güçlendirme, yeni nesil navigasyon sistemleri, hud (head-up display), hotas (hands on throttle-and-stick), mfd (multi-function-display), yeni nesil radyo ekipmanı, mevcut an-apq 120 radarının elta elo/m-2032 radarı ile değişimi sağlanmıştır. ayrıca uçağın silah taşıma kabiliyeti yeni nesil silahlarla güçlendirilmiştir. modernize kapsamında f-4'lerin 28 uçaklık bölümü 1. hava ikmal bakım merkezi komutanlığı, eskişehir'de, 26 uçaklık bölümü israil havacılık endüstrisi (ıaı) tesislerinde tamamlanmıştır. modernizasyondan sonra uçak f-4 2020/terminatör adını almıştır. f-4 ler 2002'deki modernizasyonlarından sonra türk hava kuvvetleri'nde 2020 yılına kadar aktif görev yapması planlanmaktadır.

   ghostrider   18.02.2007 00:39
   #222483
 
reklamı kapat

yazdır