f117

1.

lockheed f-117a nighthawk (gece şahini, takma adı the black jet - siyah jet); dünyanın radara yakalanmama teknolojisiyle geliştirilmiş ve hizmete girmiş ilk hava aracı. körfez savaşı döneminde basında geniş yer bulmuştur. dünyada sadece abd hava kuvvetleri (usaf) tarafından kullanılmaktadır, ancak usaf, elindeki f-117'leri daha başarılı olan yeni nesil f-22'lerle değiştirmeyi planlamaktadır.

vurulamayacağı iddia edilen f-117'lerin bu ünvanı, nato'nun sırbistan'a müdahalesi esnasında vurulmasıyla sona ermiştir. bu da f-22'lerle değiştirilmek istenmesinin temel sebeplerinden biridir.

radara yakalanmama özelliğini, farklı yönlerde yansıtma gerçekleştiren farklı açılı plakalarla ve malzeme özellikleriyle sağlamaktadır. onaylanmamakla birlikte hızı ses hızının biraz altındadır gövde tasarımı ve şekli yüzünden ses hızından yüksek uçamaz. tasarımından dolayı yakıtı hiçte ekonomik olmayan şekilde tüketir. 130 km lik uçuş mevziline sahiptir. genel olarak avcı değil bombardıman uçağıdır. sadece manevra kabiliyeti avcı uçaklarıyla boy ölçüşebilir.

   ghostrider   18.02.2007 00:27
   #222444
 
reklamı kapat

yazdır