f18

1.

f/a-18 hornet, boeing, northrop grumman, general electric şirketleri tarafından 1982 yılında üretilmeye başlanmış olan bir muharebe uçağıdır.

c , d , e ve f olmak üzere 4 türevi bulunmaktadır. uçak iki motorludur. uçakta c v e modelinde tek d ve f modelinde iki mürettebat vardır.

f/a-18 hornet tek ve iki kişilik , iki motorlu, çok görevli bir av/saldırı uçağı olup kara üslerinden veya uçak gemilerinden hareket edebilir. f/a-18 değişik görevleri yerine getirebilir; bunların içinde hava üstünlük, refakat, düşman savunmalarını susturma, keşif, ileri hat hava kontrolu, yakın ve derin hava desteği, gündüz ve gece saldırı söylenebilir. hornetler f-4 phantom ıı av, a-7 corsair hafif taarruz ve a-6 ıntruderların yerini almıştır (bu uçaklar 1990’da emekliye ayrılmıştır).

yf-17’nin konfigurasyonu muhafaza edilmesine rağmen f-18 yepyeni bir uçak olmuştur. tek kişilik av ve saldırı görev yeteneklerini yerine getirebilmek için dijital bilgisayarlardaki son teknolojik gelişmelerden yararlanılmıştır. katod tüplü göstergeleri içeren kokpit ekranları, simulatörlerde pilotların tamamen gelişmesini sağlayan uygun kumanda teknikleri ile belirtilen görevleri yerine getirebilecek tek kişilik uygulama gerçekleştirilmiştir.

tek kişilik f/a-18a ile iki kişilik f/a-18b 1983’de hizmete girmiştir. a ve b modellerinin başarılı 400 uçaklık uygulamasından sonra donanma gelişmiş modeller olan f/a-18c (tek kişilik) ve f/a-18d (iki kişilik) modelleri 1987’den itibaren teslim almaya başlamıştır. bu “hornet”ler amraam orta menzilli havadan havaya gelişmiş füze sistemleri ve havadan karaya maverick füzelerini taşıyabiliyordu. iki yıl sonra da bu uçakların gece görev yetenekleri geliştirildi.

çok görevli f/a-18e/f super hornetkombat yetenekleri ispatlanmış olan f/a-18c/d’nin geliştirilmiş bir modelidir. emekliye ayrılmış a-6 ile kıyaslanabilecek tarzda filo komutanına menzil, dayanıklılık ve silah çeşitliliği sunabilmektedir. yeni modeller öncekilerden 1,28 metra daha uzundur, %25 daha geniş kanat alanına sahiptir ve %33 daha fazla dahili yakıt taşıyabilmektedir. bu da ona menzilde %41, havada kalmada %50 artma sağlamaktadır. iki adet ilave silah istasyonuna sahiptir. bu da havadan havaya ve havadan karaya silah yükünde esneklik sağlamaktadır. ayrıca jdam ve jsow gibi akıllı mühimmat ta taşıyabilmektedir.

super hornet yaklaşık 8,03 kg yükü onbir harici istasyonda taşıyabilmektedir. her türlü hava şartlarında görev yapabilen “havadan havaya” radara, güdümlü ve klasik silahların hassas sevki için kontrol sistemlerine sahiptir. uçakta iki kanat ucu istasyonu, yakıt tankları veya havadan karaya füzeler için her kanat altında dört istasyon, sparrow’lar veya algılayıcılar için gövde altında kenarlarda iki istasyon ve bir de gövde altında ortada yakıt tankı veya havadan karaya silahlar için bir istasyon bulunmaktadır. gövde içinde, burun kısmında da bir adet 20mm m61a1 vulcan top vardır.

iki adet general electric f414 turbofan kullanılarak motor itiş gücü 159,59kn’dan 195,30kn’a çıkartılmıştır. f/a-18c/d’lerde düşük görüntülenme teknolojisi uygulanmakla birlikte f/a-18e/f’lerde hayatta kalabilme olanaklarının optimizasyonu ön plana alınarak dizayn edilmiştir.

hughes firmasının “gelişmiş hedefleme ileri bakan ınfrared” (atflır) radarı f/a-18e/f’ye ait olmakla beraber daha önceki modellere de uygulanacaktır.

donanma asgari 548, azami 1000 super hornet satın almayı planlamaktadır. bu miktar jsf ’nin başarı oranına bağlı olarak değişebilir.

   ghostrider   18.02.2007 00:27
   #222441
 
reklamı kapat

yazdır