içeriğin orjinalini görmek için buraya tıklayınız.

meydansozluk.com - yazdırılabilir versiyon

firaaq

1.

2008 hint yapımı 101 dakikalık dram filmidir.

raindrop - 02.11.2009 21:13
#1708483
2.

muhteşem hint yapımı bir bağımsız film. hindistan'da zaman zaman müslümanlar ve hindular arasında çatışmalar olduğunu biliyoruz değil mi? slumdog millionerde de görmüştük. ama umursamıyoruz. tıpkı dünyanın her tarafında yaşanan vahşetler gibi tıpkı hotel rwanda filmindeki gazetecinin dediği gibi "aaa vah vah diyip kanalı çeviriyoruz." ya da bu haberleri gösteren kanalları hiç açmayıp dizilerimizdeki mutlu zengin insanlarla hayal dünyalarında yaşıyoruz. işte firaaq da 2002 yılında hinduların ayaklanmasını anlatıyor. ayaklanmadan bir ay sonra yolları bir şekilde kesişen beş farklı kahramanın hikayesini izliyoruz. crash filmini anımsatabilir ki crash en sevdiğim filmler sıralamamda her daim ilk sıradaki yerini koruduğu için film bana inanılmaz bir haz verdi.
filmde her iki dinden de her sosyal statüde insan profillerine rastlayabiliyoruz. tek tek hepsinden bahsetmek istemiyorum ancak bir tanesine değinmeden edemeyeceğim sözlük. hatta buradan kendisine seslenmek istiyorum. muhsin gel benim çocuğum ol, anan yok baban yok yazık sana. yirim ben seni. o kalın dudaklarını alırım böyle elimle çeviririm. (çocuk severken psikopaya bağlayan insan modeli)
her neyse filmle ilgili şu tespiti yapmak istiyorum. ülkemizde de çok çeşitli dine ve etnik gruba mensup insanlar yaşıyor. arada tatsızlıklar da olmuyor değil. ancak türkiyedeki hangi iki grubu düşünürseniz düşünün türk- kürt, alevi- sunni, hatta ermeni- müslüman asla çıkabilecek herhangi bir çatışma sonucu diğer grubun insanları toplaşıp mağdur kadınlara tecavüz etmez. ya da sokaklarda tonla insan cesetleri olmaz. hatta eminim hangi grup olursa olsun, diğer grubu evinde misafir eder. en azından diğer gruptan birinin balkonunu altından geçtiğini gördüğünde kafasına sert bir cisim atarak öldürmez. hotel hwandada da bunu hissetmiştim. bilmiyorum bu insanlar çok tuhaf geliyor bana. anlaşılması mümkün değil. her neyse shindler'in listesi, hotel rwanda ve crash sevenlere tavsiye ederim.

seyym - 20.04.2010 00:57
#2030894