flap

1.

uçakların hücum kenarı ya da firar kenarında bulunan (genelde firar kenarında); kanat kamburluğunu arttırarak sirkülasyon kuvvetini de arttıran, bu sayede kanadın taşıma kapasitesini yükselten bileşenlerdir.

uçaklar inişte ve kalkışta, daha yüksek kanat taşıma kapasitelerine ihtiyaç duyduğundan, flaplarını açarlar.

flaplar çoğu zaman uçağın yuvarlanma momentini sağlayan aileron'lara benzerler. zira, görevleri çok farklıdır. yatırgaçlar birbirlerine ters çalışır. yani birisi kamburluğu arttırırken, diğeri azaltır. bu da uçağa gittiği eksende yuvarlanma momenti sağlar. ters çalıştıkları için iki kanada ters yönlü aerodinamik kuvvet sağlarlar ki bu sebeple kanatlara herhangi bir gerilme yüklenmez (kuvvet çifti). fakat flaplar aynı yönlü çalışırlar. bu yüzden her iki kanadın aynı yönde kuvvete maruz kalması kanat üzerinde bir gerilme yaratırlar. bu gerilme, moment prensibince ne kadar kısa moment koluna sahip olursa o kadar düşük olacaktır. flapların kanat kökünde, yatırgaçların kanat ucunda yer almasının sebebi budur. kökte yer alan flapların kanadın kırılmasına yol açacak bir kuvvet oluşturmaması hayati önem taşımaktadır.

*

   ghostrider   27.05.2007 06:09
   #425702
2.

flapperpia'nın kısaltılmısıdır.

   black countess   27.05.2007 06:27
   #425723
3.

flap, uçaklarda ve helikopterlerde manevrayı sağlar. uçakların ana kanatlarındaki flaplar sola ve sağa yatma hareketini, kuyruk kanatlarındali flaplar dalış ve tırmanış hareketlerini aşağı yukarı oynayarak sağlarlar.

   bunalgul bunalan   07.04.2009 16:48
   #1302678
 
reklamı kapat

yazdır