fotografcilarin kadinlari fotograf cektirmek icin kandirmasi

1.

fotoğrafçıların asli vazifesidir.
bir kere şunu bilmeliyiz ki kadınlar cins-i latiftirler. güzellik kadınlar için vazgeçilmezdir. kendilerini güzel görmek ve bilmek kadınların en büyük idealidir. bir fotoğrafçı bir kadına bunu ne kadar hissettirebilirse o kadar başarılı olur. kadınlar güzelliklerinin kalıcı olmasını fıtratları gereği sever. fotoğraf da bunu sağlayan en önemli araçtır. bu yüzden kadınlar fotoğraf çektirmeye meraklıdır.
ama yine de bir kadın kendini kolay kolay beğenmez. öncelikle bunu kadına deklare etmek iktiza ediyor. bir kadına fotoğraf çekme teklifi götürdüğünüzde aldığınız ilk tepkilerden biri şudur: ama ben güzel değilim ki. bunun aksini ispatlamak gerekiyor. bunu da süslü ve dolambaçlı ifadelerle dile getirmek kafi.
mesela gözlerin çok güzel demek yerine bakışların çok güzel diyeceksin. bu kadını ruhsal açıdan da doyuracak bir ifadedir. aynı şekilde göz rengin çok hoş diyerek renge vurgu yapmak da çok önemli.
mesela saçın çok hoş demeyip saç modelin çok hoş diyeceksin. bu kadına bakımlı olduğu hissini verir. kadın kendisinin bakımlı olduğuna ve bu bakımları yaparken yaptığı şeylere dikkat eden erkeğe daha yakın hisseder kendini. aynı şekilde saç konusunda değişik fikirler öne sürmek de etkili olur. zira kadınlar bakım konusunda her türlü görüşe müthiş yatkındırlar.
tipik müşteri refleksidir: fotoğraflarda güzel çıkmıyorum. bu noktada işe biraz da teknik bilgi katarak kadının düşünce yapısını çorba gibi karıştırmak iyidir. ışık açılarından verilen pozlardan bahsetmek kadını fotoğraf dünyasına çeken önemli unsurlardandır. kadın çekindiği ve hatta pek bilmediği bir şeye çok gizemli bir şeymiş gibi bakar. gizemli şeyler de kadını çeker.
bir diğer nokta ise kadına aslında baskı altında olmadığını ve onu ikna etmeye çalışmadığınızı vurgulamak. mesela "çekelim en azından bakarsın" ifadesi sihirli bir ifadedir. kadın bu sayede fotoğraf çektirdiği takdirde asla bir bağlayıcılığının olmadığını iyice kavrar. işin maddiyat bölümünü bu sayede üstü örtülü bir şekilde kenarda tutmuş oluruz. çekim sonunda en beğendiği pozu hediye etme gibi bir teklif de kadını baştan çıkaran önemli unsurlardan biridir.
vitrine fotoğrafını koyma sözü de bir başka vurucu darbe. kadınlar dikkat çekmeye bayılırlar. fotoğraf stüdyolarının vitrinleri de kadınlar için önemli bir noktadır. ama tabii bu yöntemin ters tepmesi de büyük olasılık. zira toplumumuzda aile baskısından dolayı kısıtlanan kadın bu yüzden kaçabilir. çektirmeye niyeti varken bir anda sapık fotoğrafçıya doğru bir algı da oluşabilir. bu koz en son olarak kullanılmalı. ama buna karşı çıkmayacak tıynette bir kadın varsa karşınızda en baştan dile getirip 1-0 önde başlayabilirsiniz.

   ramiz   20.11.2010 21:26 ~ 21:28
   #2239025
 
reklamı kapat

yazdır