fransiz ordusunun korkak olmasi

1.

mynet te gördüğüm bir haberin ardından, kafama yatmış olan durumdur. mynet ten alıntı yapayım hemen.

fransa nın 43 yıl sonra nato nun askeri komuta kademesine geri dönüş yapması, ingiltere de "fransız ordusu fıkraları"nın tekrar popüler olmasına neden oldu. ingiliz daily mail gazetesi, yüzyıllar boyunca hem askeri, hem diplomasi hem de ekonomi alanında ezeli rakipleri olan fransızlar la ilgili komik fıkraları topladı. birinci ve ikinci dünya savaşı nda almanlar a yenilen ve teslim olan fransız ordusu, ingiltere ve abd de birçok fıkraya konu olmuştu. gazete, ikinci dünya savaşı nın ünlü amerikalı generali george patton ın “yanımda bir fransız ordusu olacağına, karşımda bir alman ordusu olsun daha iyi” sözlerine de atıf yaptı.

fransız ordusu esprileri is şöyle:

-ellerini kaldırmış 100 bin fransız a ne nedir?
fransız ordusu.

-fransa da neden hep geniş meydanlar vardır?
alman askerleri geniş kollar halinde yürümeyi sevdiği için.

-fransızlar neden özgürlük heykelini abd ye verdi?
çünkü heykelin sadece tek kolu havadaydı.

-paris teki disneyland da neden havai fişek şovu yapılmaz?
çünkü her şov başladığında fransızlar saldırı olduğunu zannedip teslim oluyor.

-yazılan en kısa kitap nedir?
fransız savaş kahramanları...

-fransız askerlerine eğitimlerde ilk ne öğretilir?
10 dilde “teslim oluyorum.” demek.

-fransız ordusunda en önemli şey nedir?
dikiz aynası. böylece kaçarken savaşı görebilirler.

son olarak da bir fıkra:
bir fransız generali bir ingiliz generaline “neden hep kırmızı giyiyorsunuz? düşman için çok kolay hedef olmuyor musunuz?” diye sormuş. ingiliz general, “böylece kan izi belli olmuyor. diğer askerlerin de morali bozulmuyor.” diye cevap vermiş. o gün bugündür fransız askerleri kahverengi pantolon giyiyor.*

   ponesparce   15.03.2009 03:02
   #1252047
2.

şu bir gerçektir ki fransızlar 2. dünya savaşından önce savaşın başlıyacağını anladıklarında sınırlara pek çok savunma hattı kurmuşlardır. fakat buna rağmen alman panzerlerinin paris sokaklarına girmesi, alman ordusunun bütün fransayı ele geçirmesi yalnızca 1,5-2 gün kadar bir süre almıştır. ingilizlerde bu bakıma haklılar adamların güneyinden almanların gelebileceği tek yer fransayken fransa hiç direnmeden düştü savaşda.

ayrıca şu da vardır ki jean d'arc halkı hareketlendirip özgürlük mücadelesine başlatmadan önce fransa 100 yıl boyunca ingiltere sömürgesinde itiraz etmeden mücadele etmeden kalmıştır.

   klael   15.03.2009 03:09
   #1252065
 
reklamı kapat

yazdır