frederick william hasluck

1.

frederick william hasluck, (d. 1878 – 22 şubat 1920 isviçre). ingiliz antikacı, tarihçi ve arkeolog.

daha ziyade ön adlarının başharflerinden oluşan f.w. hasluck imzasını kullanmıştır. ı. dünya savaşı öncesi dönemde türkiye ve yunanistan başta olmak üzere, ortadoğu ve balkanlar arkeolojisi alanında kayda değer araştırmalar yapmış, arkeolojik bulgularını antropoloji bilgileriyle zenginleştirmiş bir ingiliz arkeolog ve şarkiyatçı dır.

14 yıllık arkeoloji çalışmaları döneminde klasik (antik) dönem, ortaçağ ve yeniçağ yunan arkeolojisi ve aynaroz dağı'ndaki ortodoks manastırları üzerinde özellikle durdu. giderek daha şarkiyatçı bir ilgi alanına yönelerek, ortadoğu'da ortaçağ coğrafyası ve bu bölgelerde bulunan ceneviz ve venedik paraları ile hanedan armaları üzerinde çalışarak bunlarda vardığı sonuçları birçok kitap ve 50 kadar makalede yayınladı.

arkeolojideki ilk yıllarında erdek yakınlarındaki kizikos antik kenti üzerine ilk derinlemesine çalışmaları gerçekleştirdi. 1906 yılında bir gezide bütün olarak taradığı güney marmara bölgesinde ve trakya, ege ve marmara adaları, antalya gibi diğer yerlerde de önemli arkeolojik keşifler yaptı. 1910 yılında aynaroz yarımadasındaki manastırlar bölgesine giren ilk ingiliz oldu. 1913 yılında gittiği konya'da türkler in idaresi altında islamiyet ve hıristiyanlık ilişkileri üzerine iki yıl süren bir araştırma yaptı ve araştırmalarının çoğu kitap olarak ölümünden sonra eşi margaret m. hasluck tarafından yayınlandı. bektaşi geleneği ile özel olarak ilgilendi. daha sonra ortadoğu dilleri uzmanı olarak atina'daki ingiliz büyükelçiliği istihbarat bölümünde görev aldı. ertesi yıl tedavi görmek üzere isviçre'ye gitti ve 42 yaşında iken burada öldü.

   ghostrider   25.03.2007 23:55
   #284990
 
reklamı kapat

yazdır