g 14 konferansi

1.

fenerbahçemizin bu sene ilk defa şereflendireceği avrupanın en büyük kulüplerini* biraraya getiren oluşum.fenerbahçe spor kulübünün aşağıdaki gibi bir açıklamasıda var :

g 14 konferansı'na katılıyoruz
01 kasım 2007 perşembe

bünyesinde 7'si avrupa'dan olmak üzere, 18 kulübü temsil eden ve avrupa kulüp futbolunun değişimi ile ilgili hususlarda saygın ve güçlü bir ses olan "g 14 avrupa futbol kulüpleri gruplandırması", 13-14 kasım tarihlerinde brüksel'de gerçekleştirecekleri g 14 konferansı'na fenerbahçe spor kulübü'nü davet etti.

kendi yerel liglerinde son 5 yılda üstün şampiyonluk performansı göstermesi ve diğer kulüplerden farklılaşması sebebiyle türkiye'den de sadece kulübümüze davet yollayan g 14 genel müdürlüğü'nün organize ettiği konferansta 40'dan fazla sayıda lider futbol kulüplerinin temsilcileri hazır bulunacak. konferansa kulübümüzü temsilen asbaşkanlarımızdan şekip mosturoğlu ve neşet yalçın katılacak.

fıfclubs konferansı'na adına katılmak üzere g 14 genel müdürlüğü tarafından başkanımız aziz yıldırım'a ulaştırılan davet mektubu şöyle:

"brüksel, 12 ekim 2007

g-14 konferansı: uluslararası futbol kulüpleri organizasyonunun oluşturulması

sayın bay aziz yıldırım,

uluslararası kulüp futbolunun en önde gelen lider figürlerinden birisi olmanız hasebiyle, sizi, yeni uluslararası kulüp birliğinin oluşumu ile ilgili olarak 13-14 kasım tarihlerinde brüksel'de düzenlenecek olan g-14 konferansına katılmaya davet ediyorum.

g-14 halen yedisi avrupa'dan olmak üzere on sekiz kulübü temsil etmektedir. 2000 yılında on dört kurucu kulüp tarafından, dünya futbolunda öncü ve bağımsız bir uluslararası organizasyon olarak kurulmuştur. o tarihten bu yana g-14, uluslararası ve avrupa kulüp futbolunun gelişimi ile ilgili hususlarda saygın ve güçlü bir ses hale gelmiştir. g-14 pek çok konu üzerinde çalışmakta, uefa şampiyonlar liginin medya haklarının işletimi, milli takım faaliyetleri nedeniyle oyuncuların sigortalanmaları ile ilgili çözümlerin geliştirilmesi ve son olarak, kulüplerin oyuncuların bonservisleri için ödeme planlarını da içeren pek çok konuda gelişmeler kaydetmektedir. 2002 yılında g-14 dört ilave üyenin katılması ile ilk defa genişlemiştir.

şimdi, daha da genişlemek için doğru zamandır ancak bu genişleme kulüpler için çok sayıda zorluğun bulunduğu bir zamanda farklı bir yasal bir yapılanmayı gerektirmektedir. güçlü, bağımsız ve uluslararası bir klüp organizasyonuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır, uefa bile son zamanlarda gerçekten bağımsız olan kulüplere olan ihtiyacın farkına varmıştır.

kasım konferansı daha fazla sayıda önde gelen lider kulübe müştereken yeni, bağımsız ve uluslararası bir kulüpler organizasyonu oluşturabilme olanağı sağlayacaktır. katılımların her birisi, kendi yerel liglerinde son beş yılda üstün şampiyonluk performansı göstermesi ile diğer kulüplerden farklılaşan bir kulübü temsil etmektedir. yirmiden fazla avrupa ülkesinin lider futbol kulüpleri konferansta hazır bulunacaktır, bu yeni organizasyonun müştereken oluşturulması için kırktan fazla sayıda avrupa kulübü davet edilmiştir.

yeni organizasyon g-14'ün hedeflerini, bir başka deyişle, üye klüpler arasında işbirliği ve dayanışmanın tesis edilmesi ve geliştirilmesi; uluslararası kulüp futbolunun kalitesinin arttırılması ve kulüplerin genel çıkarlarının güçlü bir uluslararası boyutta korunması; özellikle maç formatı, idaresi ve uluslararası kulüp maçlarının yönetimi ile ilgili konularda fifa , uefa ve diğer kuruluşların profesyonel futbol kulüplerinin ihtiyaçlarını ve haklarını anlamalarının sağlanmasını özümseyecek ve benimseyecektir.

bu yeni bağımsız organizasyonun üyeliği, uluslararası boyutta iyi yapılandırılmış olan futbol kulüplerine açık olacaktır. yeni organizasyon temsilcilik esasına dayanacak ve üyelik kriteri performansa bağlı olacaktır. ana amaçlarından birisi uluslararası kulüp müsabakalarının teşvik edilmesi ve geliştirilmesi ve uluslararası futbolun yönetiminin, özellikle yönetim yapılarının bütün seviyeleri için en uygun kulüp temsili sağlanarak, iyileştirilmesidir.

konferans 13 kasım 2007 akşamı g-14 başkanı jean-michel aulas'ın önerilen yeni organizasyonun özelliklerinin ana hatlarını belirten sunumuyla başlayacaktır. bu sunumu, katılımcılara önerilen girişimle ilgili görüş alışverişinde bulunma fırsatı veren, resmi olmayan akşam yemeği izleyecektir. toplantı ertesi sabah itibariyle yeniden başlayacaktır. delegeler önerilen yeni organizasyonun bütün hususlarını müzakere edebileceklerdir ve kurallar konusunda derinlemesine tartışmaların olması öngörülmektedir.

bu girişimde aktif bir rol oynamak hususu ile ilgilendiğinizi ve kulüp organizasyonlarının ve uluslararası seviyede temsillerinin geleceği açısından son derece önemli olan bu etkinliğe katılabileceğinizi umuyorum.

kasım ayında sizi brüksel'de görmekten çok büyük bir mutluluk duyacağım.

saygılarımla,

g-14 genel müdürü"

   6sigmamaster   02.11.2007 19:37
   #704645
 
reklamı kapat

yazdır