g 7

1.

helikopterle nakil veya hava indirme harekatlerı için ağır olan 155mm obüslerin yerine tercih edilen günümüz 105mm toplarının yeterki performans sağlayamamsından kaynaklanan boşluğu değerlendiren denel, g-7 ile bu açığı kapatmayı hedefliyor. hafifi obüs sınıfında 32 km menzile sahip tek sistem olan g-7, hafifliği sayesinde birçok arac da kolaylıkla monte edilebiliyor. sistem bu avantajlarını değerlendiren amerikan deniz piyade kolordusu. general dynamics ile ortaklık kuran denel`in obüsünün lav ııı (stryker) tekerlekli zırhlı aracına monte edilmiş ve çekili iki modelini denemeye almış durumda. g-7´de kullanılan namlu ağız baskı sistemi obüsün etkisini beş kalibre daha yüksek bir topunkine daha yüksek bi topunkine eşit hale getiriyor. dört kişilik personel tarafından iki dakika içerisinde atışa hazır hale getirilebilen denel`in 105 mm obüsünün bir başka özelliği de tanklara karşı sabot zırh delici mermi ateşleyebilmesi.

   ghostrider   18.02.2007 02:56
   #222751
2.

g 7, dünyanın en büyük ekonomisine sahip yedi ülkenin oluşturduğu bir grup.
grup üyeleri zaman zaman biraraya gelerek dünya ekonomisindeki gidişi değerlendiriyor ve ortak uygulama yapılması gereken durumlarda birlikte karar alıyorlar.

bu ülkeler: abd, japonya, almanya, ingiltere, fransa, italya ve kanada. grup ilk oluşturulduğunda bu ekonomiler gerçekten de dünyanın gsyh açısından en büyük ekonomileriydi. zaman içinde kanada’nın durumu tartışılır oldu. rusya ve ispanya, kanada’yı geçmişlerdi. rusya’nın eski süper güç konumu nedeniyle bu kez bir de g 8 grubu oluşturularak o da dahil edildi.

   alon so good   15.11.2008 21:35
   #1086938
 
reklamı kapat

yazdır