g force

1.

havacılıkla bütünleşmiş bir terim olsa da aslında fiziksel bir ifade olan g kuvveti, formula araçlarından tutun da hıza ve manevraya dayalı hemen her harekette geçerli bir durumdur. peki g kuvveti nedir? g (gravity) kuvveti basit anlatımla merkezkaç kuvvetinden oluşan etkidir. merkezden hareketle daire çizmeye başlayan nesne dönüş çapı oranında g kuvvetine maruz kalır. hayattan örnek vermek gerekirse çaycının tepsiyi hızlı bir şekilde çevirmesiyle bardakların hiç kaymadığını hatta çayların bile dökülmediğini hepimiz biliriz.

işte bunu sağlayan g kuvvetidir. bu hareket esnasında bardaklar tepsiye adeta yapışırlar. şimdi esas alanımız olan havacılığa dönerek g çeşitlerini ve havadaki duruma bakalım.

http://poseidon1712.spaces.live.com

   alon so good   08.06.2009 14:26 ~ 14:27
   #1429442
2.

ayrıca;

2009 yılı yapımı, hoyt yeatman 'ın yönetmenligini yaptığı, başrölünde nicolas cage'in oynadıgı sinema filmdir.

trailer; http://www.youtube.com/watch?v=-fccz3vz_om


“walt disney pictures” her sene sürdürdüğü geleneği 2009 içinde devam ettirerek yine bir animasyon filmle karşımıza çıkmayı bekliyor. 3d uygulamlarının animasyon filmlerde ön plana çıktığı bu son dönemlerde, bu defa bizi çok özel bir ajan birimi karşılıyacak. dövüş sanatlarından , özel silahlara ve yüksek teknolojik aletlere kadar bir çok alanda eğitim alan bu birimin görevi; dünyayı ele geçirmeye çalışan bir milyarderi durdurmak. işin en ilginç ve eğlenceli yanıda bu birimin insanlardan oluşmuyor olması ! *

   alon so good   08.06.2009 14:30 ~ 14:30
   #1429447
3.

88 dakika süreye sahip olan aksiyon macera aile fantastik türlerindeki 2009 amerikan yapımı filmdir. film bir bilim adamının (ben-zach galifianakis), yardımcısının (marcie-kelli garner) ve onların yetiştirdiği tam donanımlı 1 adet sinek birkaç tane fare ve porsuğun yardımıyla dünyayı kaosa çevirmeye niyetli manyak bir bilim adamının clusterstorm adı verilen bir chip ile dünyadaki bütün makineleri ölüm makinesi haline getirmesini engellemeye çalışmalarını anlatmakta. yani anlayacağınız hayvanlardan oluşan ve g-force adı verilen bir timimiz var.

-----kısmen spoiler-----

küçüklere hitab eden bir film olmakla beraber büyüklerin de izleyebileceği bir filmdir. yani ben izlerken bayağı eğlendim. hatta clusterstorm adı verien programın makineleri dönüştürüp ölüm makinesi! haline getirmesi transformers filmi izliyormuş gibi hissetmeme neden oldu arasıra. özellikle de hurley ve darwinin ölüm makinası haline gelen kahve yapma makinası ile verdikleri ölüm kalım mücadelesi görülmeye değerdi!
juarezin (ki kendisini penélope cruz seslendrimekte!) yani kadın fare kahramanımızın diğer iki fareyi etrafında pervane edip klasik kadın tripleri atması ayrıca hoş olmuş. darwin karakteri ise timin komutanı gibidir. daha olgundur. pek güldürmez. hurley karakteri ise filmin en komik karakteri. gördüğü herşeyi yemek gibi bir huyu var ve diğer tim arkadaşları ile kurdukları ile kurduğu diyaloglar gerçekten komik. ayrıca osurduğunda (ki sık sık osuruyor) ortalık çernobile dönüyor. darwine de yazık oldu penceresi olmayan taşıyıcı aletin içinde hurley ile başbaşa kaldığında bu olay gerçekleşince! en son karakterimiz ise sinek. evet o bir sinek ama tam techizatlı cevat kelle gibi bir şey. bir nevi helikopter vazifesi görüyor. konuşmuyor ama en yararlı tim üyesi de o. her taraftan görüntü alıp iletiyor. hatta tehlikeyi atlattımı pis pis gülüyor! ben karakteri ise bir bilim adamı ama en şanslısından. çünkü yanında daş gibi bir yardımcı (kelli garner-marcie) var. kız neredeyse hiç konuşmuyor ama görüntüsü yetiyor! sanırım aile babalarını sinemaya çekmek için koyulmuş filme. ve son olarak sözünü etmeden geçemeyeceğim biri var ki o da fareyi alan şirin kız(yyim ben onu!). gerçekten çok tatlıydı.

filmde birkaç yerde güzel müzikler de çalmakta. mesela evde fare ile küçük çocuğun kaykay sefası sırasında çalan müzik gayet hoştu. araba kovalamacası sırasında g-force timimizin ve fbi ajanlarımızın fireworks (havai fişek) stoklarının olduğu yere dalmaları ve doğal olarak ortalığın rengarenk olması müthişti.

-----spoiler-----

film genel olarak izlemeye değer. yanınızda küçük bir çocuk varsa izlemesinde bir sakınca yok.

- “hurley get your butt outta my face” - darwin
- “get your face outta my butt!” – hurley

http://www.flickr.com/...vne/4000825376/sizes/o/
http://www.flickr.com/...vne/4000060613/sizes/o/
http://www.flickr.com/...vne/4000057891/sizes/o/
http://www.flickr.com/...vne/4000057553/sizes/o/

   raindrop   11.10.2009 20:32
   #1661554
 
reklamı kapat

yazdır