gamer

1.

mark neveldine yönetiminde çekilen, aksiyon, bilim-kurgu türlerindeki “gamer” filmi, 4 eylül 2009 tarihinde abd'de gösterime girecek. filmin başrollerini 300 spartans'taki performansından hatırlayacağımız gerard butler (kable), dexter dizisinden tanıyacağımız michael c. hall (ken castle) ve heroes'dan aşina olduğumuz milo ventimiglia (rick rape) üstleniyor.
konusu şöyle ;
zihin kontrolü teknolojisinin kullanıldığı slayer isimli, 'birinci şahıs nişancı' (fps) ve çoklu oyuncu (multiplayer) tarzında bir oyun yapılır. oyuncular, oyunu gerçek insanların zihinlerini kontrol ederek oynayabilmektedirler. kontrol edilen köleleştirilmiş insanlar ise gerçekten birbirleriyle savaşmak durumundadırlar.
---aıntı---
http://www.imdb.com/title/tt1034032/

   raindrop   10.07.2009 13:33 ~ 02.12.2009 19:25
   #1483833
2.

türkçesi; oyuncu.

   shytex   10.07.2009 13:35
   #1483836
3.

ülkemizde 2 ekim’de vizyona girecek olan ve yakın gelecekte geçen bir bilim kurgu filmi. gerard butler filmde bilgisayar oyununa hapsolmuş ve oradan kurtulmaya çalışan bir idam mahkumunu canlandırıyor.

   all in one   25.08.2009 15:46
   #1558834
4.

trailer'ı dikkate değer olan fakat içi boş çıkan film-miş.

   dick advocaat   30.09.2009 18:14
   #1635357
5.

izlettiriyor kendini. izle kanka diyor çay getiriyor koltuğuna oturtuyor falan. imdb den az puan aldığına bakmayın. sonuçta imdb ye oy verenler de senin benim gibi insan, daha çok senin gibi. hele birisi tam bir sen.

   okkes   01.12.2009 22:36
   #1767432
6.

herkesin izlemesi gerektiğine inandığım bir filminko.aksiyon filmi yapmaya çalışan denyolar özellikle izlemeli.olay budur.kalite budur.ayrıca gelecekte budur.

   hadigari   02.12.2009 17:38
   #1769086
7.

daha yeni izlediğim çok güzel ya da kötü diyemeyeceğim aksiyon filmidir. vasat bir film yani. filmde bir çok saçma yerin olmasına rağmen aksiyon sahneleri bu açığı kapatmakta. 300’den tanıdığımız gerard butler iyi bir oyunculuk çıkartmış. en azından etrafına böğürmeden konuşabiliyordu! call of duty moderen savaş oynar gibi (filmi izlemem de cod-4’ü bitirmemin hemen sonuna denk geldi. bi garip oldu) etrafı yakıp yıktı. diğer oyunculuklar da fena değildi.

---spoiler---

film castle denen bir adamın oluşturduğu iki oyun üzerinde şekilleniyor. biri society, diğeri ise slayers. society fakir insanların ya da her isteyenin , zengin insanlar tarafından bir bölgede kontrol edilmesini içeriyor. bu kontrol edilen insanlar bu işten para kazanıyor. kontrol edenler ise şirkete para ödüyor. bu society olayı aynı sin city gibi. bu beyinlerindeki değiştirilmiş hücreler nedeniyle kontrol edilebilen insanlar, oyuncular tarafından istenilen şekilde hareket ettirilebiliyor, giydirilebiliyor, istenilen kişiyle seviştirilebiliyor. yani bu society tam da kızlara göre. slayers ise aynı teknikle işliyor ama burada giydirilme ve seviştirilme değil, tam bir öldürme yarışı var. yani kontrol edilen idam mahkumları kazanabilmek için birbirlerini öldürüyor. tabi bu yarış sırasında kendi oyuncuları tarafından kontrol ediliyorlar. idam mahkumlarının elde ettiği tek şey ise özgür olmak. bunun için 29 (sanırım bu kadardı) yarışı kazanmak. film bu açıdan da call of duty modern warfare, the condemned, the death race gibi oyun ve filmlere de benziyor.

daha önce de söylediğim gibi birçok saçma şey var film içerisinde. başlıcalarını söylemek gerekirse bütün sistemin sırf patronları öldü diye, daha doğrusu patronlarını öldüren kable istediği diye iptal etmeleri, castle kabledan kurtulmak istemesine rağmen tam da zenci azman bizim üçyüzüncü ıspartalıyı salatalık yapacakken gardiyanların onu alıp götürmeleri, kable vastle’ın kalbine bıçağı saplayacakken catsle’ın adamlarının bunu hiç sallamaması vs.

---spoiler---
sırf aksiyon izlemek istiyorsanız, surrogates, death race gibi filmleri sevdiyseniz izleyin derim ama sinemaya gitmemek lazım bu film için. hollywood çok para kazanmasın. ev’de izleseniz de olur.

not : bu arada zengin piçin minority reporttan arak bilgisayarına da hasta oldum yani.

   raindrop   02.12.2009 20:14 ~ 20:26
   #1769409
8.

farklı br film olmuş. uğraşmış adamlar. kadro da gayet iyi.

   etibumbada   01.02.2010 21:00
   #1908525
9.

fragmaninda gaza gelip izledim filmi. film de gaz lan sey yapmayin. butler yine saglam, hall renk katmis. konusu da orijinal. daha ne olm. o degilde butler 41 yasindaymis. vay mina koyim.

   sergenim   01.02.2010 21:30
   #1908573
10.

sweet dreams are made of this'i çıkarıp atın,filmin yarısı gider.

o kaa güzel oturmuş ya'ni.

   king of the tawn   05.02.2010 00:18
   #1916266
11.

dexter'dan tanıdığımız michael c. hall ın, joker heath ledger'dan iki gömlek aşağıda-ki bence çok iyi bi mertebe- kötü adam performansı sergilediği filmdir..hele bir dans etmesi var ki..aman aman

   rastik   08.03.2010 03:22
   #1972918
12.

cyberpunk'un etkisi ile çekilen son dönemlerde bir çok film görmekteyiz. özellikle 80 yılların sonlarından itibaren teknolojinin de gelimesi ile bu tip filmlerin çoğalmasına şaşırılmaması gerekiyor. gamer'da bu filmlerden biri ancak filmin etkiliyeci bir altkültür hikayesi ile çekilmesi maalesef o filmi güzel yapmıyor. gamer filmi iyi malzeme ile kötü çekilen bir bir film olarak değerlendirilebilir.

hikaye genel olarak ailesinden kopartılan kahramanımızın eşi ve çocuklarına ulaşmasını anlatıyor. kahranımız film boyunca klişe bir şekil de büyük resmi ve amacı görmeden ailesinin peşindedir. bu zaten artık hollywood filmlerinin genel klişelerinden biridir. belki de bu tip filmlerin en sinir bozucu yeri de kahraman denilen kişilerin aileleri bağlı birer salak olarak anlatılmalarıdır. gidipte bir kişi "yaşanacak dünya olmadan ailenin kurtarsan ne olacak" diye sormaları gerekmektedir.

kahramanımızı bir kenara bırakırsak. film nanoteknoloji''nin gelişmesi ile the sims deneilen rol yapma oyunun gerçeğe döüşmesi ile castle isimli kötü elemananın insanları kölesi yapma amacının başlangıcını anlatıyor. castle ise bilim kurgu filmlerinde karşılaştığımız bilim konusunda oldukça zeki ama egosuna yenik düşen bir şekil de anlatılıyor.

filmin içerisinde iki çeşit oyun bulunuyor. biri bildiğimiz the sims oyunun gerçeğe yansımış şeklini gösteriyor. bu da klasik olarak umutsuz insanların vücütlarını başkalarının kölesi yapması ve asosyal ve zengin insanların kendi yapamadıklarını bu karakter ile gerçekleştirmesinin nasıl bir şey olabileceğini gösteriyor. ikinci oyunumuz ise the sims'in kanlı sürümü diyebiliriz. ölüm veya müebbet mahkumu insanların özel bir alan da yapılan savaşda 30 oyun boyunca kazanmaya çalışmalarını ve kazanmalarını sonuç özgür bırakılacaklarına inanmalarını ele alıyor. bu bölüm de akıllara direk jason statham'ın başrolünde olduğu death race filmini getiriyor. ancak film çok sığ bir anlatım ve bol aksiyon sahnesi ile çekildiği için hikayenin anlamı oldukça bozuyor.

oyunculuklar da ise gerard butler'ın başarasını ortaya çıkıyor. bununla birlikte kötü adam rolünde michael c. hall yeni ortalamanın üstünde bir performans sergilemiş. film de deli rolünde gördüğümüz john leguizamo ise her zaman kendisi belli ediyor.

gamer filmini vasat filmler arasında olmasının şahsı nedenleri ise şiddet ve cinsellik öğelerinin yanlış biçim de kullanılması ve hikayenin çok basit birşeymiş gibi anlatılması olduğunu düşünüyorum. gamer bu konu da bana equilibrium filminin kötü bir kopyası izlenimini veriyor. ortaya da iyi malzemenin boşa kullanılması ve çerez diye tabir edilen ergenlikte heyecan yaratan film çıkıyor.

   ragiax   28.03.2010 16:58 ~ 16:59
   #1998885
13.

fevkaladenin fevkinde dandik bir film.
düşünce de kötü, pas kötü, şut kötü, her bir şey kötü.
normalde filmler hakkında böyle bir yorum yapmam ama gamer o ender güruhun arasına girmeyi başardı.
bi kere cinsel ögeleri körükleyeceğiz diye filmi sikip atmışlar. tarantula bacağından bana ne mınakoyim? hadi bari çatışma sahneleri güzeldir dedim ama o da cacık çıktı. steven seagal'ı öpün de başınıza koyun bence. steven abi iyidir. karizmana gurban steve.

   dick advocaat   31.03.2010 03:22
   #2002677
14.

gayet izlenebilir bir film. hatta kaliteli olduğunu bile düşünebilirim.
ama bir sürü açıklık var o ayrı.

olaylar gerçekleştikten sonra adamın, "kam oaaaaaan, kapatın şunu. bizim size bir zararımız yok" dedikten sonra, adamın iki tuşa basıp olayı sonlandırması falan. lan bunun uğrunda insanlar ölmüş.

gerard the fucking butler olayı halletmiş her zamanki gibi.
amma velakin, amma velakin, adamım dexter olayı götürmüş ya. abi bir adam rolünü bu kadar iyi mi oynar?! bir adam bu kadar mı muhteşem rol yapar. tebrik ediyorum kendisini bir adet.

   kamaa   08.04.2010 22:46 ~ 22:50
   #2012557
 
reklamı kapat

görseller

yazdır