gecen gun yolda gidiyorum

1.

filedelfiya üniversitesi dekan yardimcisinin kizi sagolsun bir arastirma yaptirmis. bu arastirmanin sonucunda türklerin birbirlerine bir sey anlatirken kullandiklari ilk cümle olarak bu cikmis aciga. vay sen agzini kirdigim. isin mi bitti gücün mü bitti kizanim? kir kicini filedelfiya'daki peynir cesitlerini arastir haspa! ama yook, türklerin anlatim cümleleri...niye? garezi var cünkü. tanirim, bilirim bu kizi. adi samuella.

bundan üc sene evveldi. türkiye'ye geldi. raki balik hosuna gitti desem, yalan olur. bir civanmert buldu kendine. hosuna giden bu. esas oglan animatör. cok ilginc degil mi? neyse, konusuyor ediyorlar. gencler anlasiyor. türk genci, tamam adi cikmis. sanki yabanci görünce ilk evvel düsündügü sey hesabini bir sormak güzelce. yok abi, bu öyle cikmamis iste. cocuk paso laf söz anlatmak istiyor.

"gecen yolda gidiyorum" diye basliyor ve bir daha da susmuyor. herif dersin ki seyyah minako. anlatiyor da anlatiyor. kiz israrci bakislarla "sevismeyecek miyiz" modunda. bizimki "gecen gün yine yolda gidiyorum" diyerek bir baska hikayeye basliyor...

ee, gavurun kizi samuella da "öeeh yeter be! suraya edebimizle güzel bir tatil yapmaya, yani sira cancis pompis olmaya geldik. ne bidi bidi yaptin beynimi siktin!!! organlari birbirine karistirdin salak" diyerek cocugumuza postayi koyuyor. bunu filedelfiya aksaniyla yaptigindan allah'tan bizim oglan anlamiyor ve muhtemel diplomatik bir krizi atlatiyoruz.

o siralar otelde komsuyuz kendisiylen. geldi bana anlatti hikayeyi "vay kaltak kari, oynamisin bizim delüganlinin göynüylen" dedim. "vac yu sey yu bic" dedi bana. caktim iki tane yüzüne. "terbiyeli konus" dedim. otel amcamin dedim. attirdim otelden...

iste dananin kuyrugu da orda koptu. elin amerika'sinin filedelfiya eyaletinin üniversitesinin dekaninin kizini otelden atarsan, o da böyle arastirmalar yaptirir.

o gün bugündür türkiye'ye gelmez. hep aleyhimize propaganda yapar filedelfiya'da duymuyorum degil. bir green card'im ciksin, ilk sacini basini yolacagim insan olacak. bak tüylerim tiken tiken oldu.

   cemkirik limon dilimi   26.01.2009 17:25
   #1174253
2.

karşıma reşat çalışlar çıktı.

   hannas   26.01.2009 17:27
   #1174256
 
reklamı kapat

yazdır