gelecekteki cocuga nasihatler

1.

insanın gelecekte doğacak çocuğuna vereceği öğütlerdir. benim vereceğim öğütler:

- sana yemek yedirmek istediğimde reddedip ağlama, yoksa benim gibi zapzayıf kalırsın. bi şey biliyorum da yediriyorum sana onları.

- okuma-yazmayı erken öğrenme. zeki ve bilmiş çocuk olma. ortalama bir çocuk ol ve burnunu karıştırıp sümüğünü üstüne sürmenin zevkini çıkar. zira ben yapamadım.

- bana istediğin her şeyi sor ve hoşlandığın kız/erkek hakkında detaylı bilgi ver. annem ve babam hep böyle yaptılar çünkü. rahatlıkla derdini anlat. ben öyle yapardım.

- insanlara, onları iyice tanımadan değer verme. iyi niyetini kaybetme ama temkinli ol.

- aşık olduğun zaman, karşındakini dünyanın merkezi zannetme. dünyanın merkezi sensin.

- bana ve babana saygısızlık yapma. senin iyiliğin için çalıştığımızı unutma. ama hayatınla ilgili kararlar alırken bizi dinleme. istediğini yap. nasıl olsa sonuçlarına kendin katlanacaksın. istediğinde yol gösteririz elbette.

- eğer özel bir yeteneğin varsa veya ticari zekan gelişmişse düz liseye gitme ve iş bulma imkanının kısıtlı olacağı bir okulu okuma. gerekirse meslek lisesine git ve yüksekokul oku. 4 yıllıkta diretme. işin gücün olsun. işini kurduktan sonra eğitim ve kültür seviyeni yükseltmek için istediğin bölümü okursun.

- sana kazandırmaya çalıştığımız dini ve milli değerlerden ödün verme. hayatta hiç bir şey bayrak, vatan, kur'an ve inandıklarından önemli değildir. gerektiğinde bunlar için canını vermekten kaçınma.

- eğer askere gideceksen cesur ol. güneydoğu'ya gönüllü olarak git. şehit olursan elbette üzüleceğim, evladımsın sonuçta. ama vatan sağolsun diyeceğim. vatan için ölmekten korkma ve seninle hep gurur duyacağımı bil.

- ben ve baban öldükten sonra arada sırada mezarımıza uğra ve bir fatiha oku.

   erkekfatma   02.02.2011 01:29 ~ 01:32
   #2293226
2.

<bkz: doğmamış çocuğa çim biçmek>

   hannibal   02.02.2011 01:30
   #2293227
3.

<bkz: ben sana yapma demiyorum hobi olarak yine yap>*

   krusty the clown   02.02.2011 02:16
   #2293248
 
reklamı kapat

yazdır