genel gecer dogru bilgi

1.

doğruluğu zamana ve mekana göre değişmeyecek olan bilgi.

hemen açalım (çin çin çin çin);
bir bilgiyi ispatlamak için doğruluğu kesin kanıtlanmış başka bir bilgiyi baz almak gerekir. ancak o doğruluğu kesin ispatlamış bilgi de başka bir bilginin ürünüdür. yani kısır döngüye dönüşmeden toparlamak gerekirse a önermesinin doğruluğu için b önermesine gerek vardır ancak b önermesi neye ve kime göre doğrudur(ki a önermesini kesin doğru yapabilsin)?
bu noktada karşımıza şu soru çıkıyor,
doğruluğu tartışılamayacak bilgi var mıdır? vardır da desek yoktur da desek kendimizle çelişmiş olacağımızdan bazı bilgileri genel geçer doğru kabul edip yırtarız bu işten. insanlık tarihi genel geçer doğrular üzerine kurulmuştur.

aristoteles baya tutmuş bu bilgi türünü. artık düzen hastası olduğundan mıdır nedir felsefeyi kesin bir sisteme bağlamak, matematikselleştirmek, en yalın söylenişiyle her konuda tek bir doğru olduğunu kabul etmek istemiştir. işte bu noktadır onu matematik manyağı yapan, okulunun kapısına " matematik bilmeyen giremez, ayağınızı da paspasa silin eşek herifler " yazdıran. matematikte 2+2=4 dür. temiz iş, akarı kokarı yok.

bazı bilgilere ulaşmak için ilgili çevrelerce kabul görmüş genel geçer doğrulardan yararlanılır. doğrular tektir ancak uygulamada farklılık gösterirler.
su yüz derecede kaynar, insanlar yalan söyler, aslan kafesine girmek tehlikeli ve yasaktır..
bir atasözüyle açıklamamız gerekirse(niye gereksin ki?)
böyle gelmiş böyle gider de diyebiliriz. (deyim oldu bu)

*: anarşizm’ in temelinde genel geçer doğruları ret yatar.

   sincity   16.09.2008 04:07 ~ 04:11
   #1031625
 
reklamı kapat

yazdır