gerhard schroder

1.

gerhard schröder, 7 nisan 1944'de mossendorf'da doğdu. 1966 ile 1971 arasında göttingen üniversitesi'nde hukuk okuyan schröder, 1978'de ilk avukatlık bürosunu açtı. sosyalist görüşe sahip schröder politika hayatına 1963'te almanya sosyal demokrat partisi'ne (spd) katılarak başladı. 1978-80 yılları arasında spd gençlik örgütü juso'da iki dönem genel başkanlık görevini yürüttü. 1986'da parti yönetim kurulu üyesi olan schröder, 1986 - 1990 yılları arasında bonn'da federal parlamentoda bir dönem milletvekilliği yaptı.

1990 yılında eyalet seçimlerini kazanarak aşağı saksonya eyaletinin başkanı oldu. 1998 martında yapılan aşağı saksonya seçiminde, spd yüzde 48 oranında oyla çok iyi bir sonuç alınca, parti yönetim kurulu schröder'i hemen genel seçimler için başbakan adayı ilan etti. schröder partiyi 1982'den beri başbakan olan helmut kohl ve hıristiyan demokrat partisi karşında büyük bir zafere taşıdı ve yeşiller ile koalisyon hükümeti kurmuştur.

kendisinden önce ilk planda tutulan avrupa birliği ve nato ağırlıklı dış politikaları ikinci plana atarken, rusya ve almanya ilişkilerini geliştirmeye önem verdi. ayrıca bm'nin afganistan operasyonuna destek vererek koalisyondaki yeşiller partisinin tepkisini çekti. 2002 seçimlerinde yeşillerin desteğine daha çok ihtiyaç duyan schröder, seçim kampanyası sırasında ırak'a düzenlenecek bir askeri operasyonda almanya'nın yer almasını red ederek trans-atlantik ilişkilerinin tekrar gözden geçirilmesi ve geleceği ile ilgili tartışmaların alevlenmesine yol açtı. amerika'nın ırak'ı işgaline kadar varacak herhangi bir kuvvet kullanımına şiddetle karşı çıktı. almanya'daki türklerin desteğine sahip olan schröder, türkiye'yi uluslararası arenada destekler bir tavır sergilemekte ve türkiye'nin avrupa birliği üyeliği sürecinin savunucularından biri olarak dikkat çekmektedir.

son zamanlarda ülkede büyüme göstermeyen ekonomi, sağlık ve sosyal hizmetlerinin artık kaldıramayacak duruma gelmesi, devlet harcamalarının sınırlandırılmasını içeren yeni reformların çıkarılması gibi sıkıntılar dolayısıyla halk desteğinde azalma yaşayan schröder'in siyasi gücü azalmıştır. 6 şubat 2004'te parti başkanlığından istifa eden schröder şansölyelik görevine devam etmektedir.


kaynaklar
•panoramadergisi.com

   raskolnikov   17.01.2007 00:48
   #183887
2.

sayın başbakan'ımızı, 65. doğum gününün çok özel ve sürpriz davetlisi olarak taaa havaalanında karşılamasında; en kalbi duygular ile, hoşgeldin kardeşim diyerek sarılmış ve kucaklamış, rus enerji devi gazprom danışmanı...

<bkz: putin>...
<bkz: gazprom>...
<bkz: berlusconi>...
<bkz: arkadaş>...
<bkz: yumurtalık>...
<bkz: rafineri>...
<bkz: başbakan>...

(dlynz: hayırlı işler)...

(dnlynz: bu ne sevgi ah bu ne ızdırap)...

   escold   18.06.2009 16:14
   #1448634
 
reklamı kapat

yazdır