gobeklitepe

1.

göbeklitepe höyüğü, 1963'te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi yaklaşık 10 yıl kadar önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren mahmut kılıç sayesinde anlaşılabilmiştir.

şanlıurfa'ya 25 dakikalık bir mesafede, örencik köyü yakınlarındadır. 1995 yılında ilk kez alman arkeoloji enstitüsü ve şanlıurfa müze müdürlüğü'nün işbirliğiyle kazı çalışmalarına başlandı. kazılar alman arkeolog doç. dr. klaus schmidt’in başkanlığında yürütülmekte olup, her yıl eylül ve ekim aylarında 10 haftalık bir süreç içinde yapılmaktadır.

günümüze kadar yapılan kazılar sonucunda bir neolitik çağ yerleşimi olduğu anlaşıldı. tarihi m.ö 9 bin yıllarına uzanan neolitik çağ’dan kalma, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar, dikili taşlar ve üzerinde kabartmalı yabani hayvan ve bitki figürlerinin bulunduğu taşlar günyüzüne çıkartıldı. bölgenin önemi ise günyüzüne çıkarılan en büyük tapınma alanını barındırmasıdır.

günümüze kadar yapılan kazılarda elde edilen bulgular çerçevesinde uzmanlar neolitik çağ insanının henüz çevresinde yer alan hayvanları evcilleştiremediğini düşünmektedir.

   witchorexia nervosa   19.10.2007 13:37
   #680984
2.

alman arkeolog doç. dr. klaus schmidt’e göre adem ve havva'nın atıldığı cennet bahçesi buradaydı. gerçi bundan 2-3 ay önce atıldıktan sonra yerleşip tarım yaptıkları bölge diyordu göbekli tepe için. 2-3 ay sonra da başka bir şey der, ona da inanırızç en iyisi kendi gözlerinizle gidip görmek ve orada varsa türk arkeologlarla konuşmak göbekli tepe hakkında.

   black countess   03.03.2009 01:51
   #1225467
 
reklamı kapat

yazdır