golgesizler

1.

evet, adını ilk duyduğumda şöyle bir burun kıvırdığım yazardı hasan ali toptaş...

ne var ki, gerçek bir edebiyat insanı dostumun bir paket içerisinde gölgesizler romanını bana armağan etmesiyle bu haksız yargım yerle yeksan oldu.neyin nesiymiş diye şöyle ilk satırlardan göz atmaya başlamamla, o andan itibaren elimde ne var ne yok bırakarak bir büyülü anlatıma -sele karşı tutunamayan dal parçaları gibi- metne adapte olmam ve kapılıp gitmem bir oldu.

düşündüm, ne büyük bir hataya düşmüşüm. burun kıvırmakla ne büyük bir züppelik yapmışım. kendimi esefle kınadım.

gölgesizler, 1994 yunus nadi edebiyat ödülü'nü kazanmış... bunu bir kenara bırakırsak, ki bu tip ödüller her zaman okuma arzuma ket vurmuş o kitaba karşı tüm ilgimi dağıtmıştır.

son dönemlerde okuduğum en esaslı türk edebiyatı romanı gölgesizler. fantastik bir köy romanı. düşle gerçeğin arasında, hiç olmamakla olmak arasında, gitmekle her zaman orada olmak arasında kurgulanmış, rahat anlatımı ve sadeliğinde taşıdığı şıklıkla yazarının dile ne kadar hakim olduğunun altını çiziyor roman. yazarının önünde reverans yapıyor.

gölgesizler'i okurken tuhaf duygulara kapıldım. böyle ürperir ya insan. o kayboluşlar... o gerilim... o sürpriz... kara bir roman... merakı daima diri tutan tasvir becerisi. gerçekten ürperdim ya. böyle sakin bir anlatımla bir yazar nasıl verir ürperme duygusunu, böylesine becerikli bir şekilde. tek bir kahramana kilitlenip kalmadan, sanki bütün roman kişilerinin ağzından seslenen bir anlatım...

kentin ve köyün içiçe girdiği olayları ve kişileriyle birbiri içinde yaşadığı, roman kişilerinin birbirlerinin rollerini devam ettirdiği hadiseler kitabıdır gölgesizler.

tavsiye edilecek ender türk romanlarından. kadim okuyucuları ve hatta yeniyetme okur parçalarını sarsacak güçte. hasan ali toptaş, roman böyle yazılır demiş adeta...

   tusi   20.06.2007 09:54
   #484027
2.

baş rolünde selçuk yöntemin olduğu,sinemamızın bi roman uyarlması daha kazanmış olduğu film.ama soundtrack harika candan erçetin -ben kimim dinlenesi mutlak olan.

   elinin koru   19.01.2009 10:21 ~ 10:22
   #1165477
3.

heyecanla vizyona girmesini beklediğim filmdir.
seyredenler de yere göğe sığdıramıyor... du bakalım, roman kadar sağlam olcak mı?!
http://www.bakiniz.com/golgesizler-elestiri/

   mortanga   23.02.2009 22:59
   #1211312
4.

vampir kişiler.

   dark shaman   23.02.2009 23:30
   #1211372
5.

bir süredir vizyonda olan ümit ünal filmidir. ümit ünal, "ben gölgesizler romanının içindeki birçok senaryodan birini çektim." diyerek, kitabın çok boyutluluğuna dikkat çeker. sinemaya zor aktarılabileceğini düşündüğüm kitaplardan biriydi gölgesizler; ama denebilir ki, bu zor işin altından başarıyla kalkmış ünal.

   guzel mahkum   12.03.2009 11:49
   #1246227
6.

gölgesizler
hasan ali toptaşkayboluşların romanıdır bu. bir köyde durup dururken kaybolan insanların romanıdır. bir görünüp bir kaybolanların. oyunların…
hayat da bir oyun değil midir zaten? insanoğlu da bir görünüp bir kaybolmaz mı bu dünyada? bir boşluğu doldurur, kim biçtiyse o yeri, o kadarını doldurur işte...
gölgesizler, hasan ali toptaş’ın 1994 yılında yunus nadi roman ödülü’nü kazandığı kitabı. cıngıllı nuri’nin ‚ruhum daralıyor diyerek çekip gitmesiyle başlıyor. nuri köyün berberidir, ardında kalan karısı, üç çocuğu ve köyün muhtarı yıllarca arar onu. ve o kayboluşun gizi çözülemez asla. roman bu kayboluşla başlayıp,başka kaybolmalarla sürüp gidecektir. güvercin, yok olacaktır sonra. gelinlik çağda bir genç kızdır o. yeni berberin çırağı, tıraş bıçağı almak için çıkacaktır dükkandan ve dönmeyecektir. kaybolmak ile var olmak arasındaki ilişkidir sorgulanan... her kayboluş bir var oluş ispatı, her varoluş bir kaybolma ihtimalidir belki de. hasan ali toptaş, gerçeküstücülüğe yakın duran olağanüstü anlatımı, zengin dili ve şaşırtıcı olduğu kadar zorlayıcı kurgusuyla müthiş bir edebiyat eserine imza atıyor. çok güçlü bir roman olan gölgesizler de toplum ve birey üzerine düşünmeye çağırıyor.

alıntıdır..

   perilousness   15.03.2009 19:29
   #1253344
7.

bir köyde aniden birileri kaybolur, ama bu öyle bir kayboluştur ki sanki buharlaşmış ya da yer yarılmış içine düşmüşlerdir... cıngıllı nuri, güvercin, onları aramaya kente kadar giden muhtar, aklını yitirip kar neden yağar diye sorup duran cennet'in oğlu, tıraş bıçağı almaya gidip kaybolan berber çırağı... düşle gerçek olanın birbirine karıştığı, neredeyse şiire varan melodik bir üslupla yazılmış bir "kayıp insanlar, kayıp hayatlar" öyküsü gölgesizler; "ruhu daralmış" insanların, "birdenbire derisi dar gelmiş bedenince; elleri kollarına, ayakları bacaklarına uymaz ve gözleri görmesine yetmez olmuş" insanların, kendilerini ve aynadaki diğer insanları arayışlarının öyküsü. gölgesizler, gerçeküstü anlatımı ve sınırlarda gezinen olağanüstü dili ile tüm okurları kavrayacak, zorlayacak, şaşırtacak ve zenginleştirecek bir roman.

"genç edebiyatımız içinde hasan ali toptaş'ın yazdığı romanların nereye konulabileceğini düşünüyorum. sanıyorum genç edebiyatımızla sınırlı bir alanda değerlendirilmesi doğru da değil... bu denli ayrıksı bir yaratıcılığın nereden doğduğunu merak ediyorum."

semih gümüş

   perilousness   15.03.2009 21:15
   #1253634
8.

istanbul'da çalışan bir berber, "hem burada, hem de çok uzaklarda" olmak ister. ve bir gün aniden başını alır ve o çok uzaklara gidiverir. çok uzaklarda, bir "hiçkimse" olarak yepyeni bir hayata başlamak mümkün müdür?

orada bir köy vardır uzakta… o köy neresidir, türkiye’nin neresindedir? bilinmez. yıllardan hangi yıldır, zamanlardan hangi zamandır? bilinmez. orada, zaman sonsuz bir baharda donmuş gibidir.

orda bir köy vardır uzakta… peki o köy kimin köyüdür?

o köy muhtar'ın köyüdür. istanbul'dan gelen berber bu ücra köye yerleşir. köyün eski berberi cıngıl nuri yıllar önce ortadan kaybolmuştur. yeni berber onun dükkanını kiralar, dükkanı işletmeye başlar.

köy, hayallerdeki masum köylerden değildir. köyün yöneticisi, herşeyi, muhtar, tuhaf kayıplarla uğraşıp durmaktadır. köyün en güzel kızı, güvercin, hiç bir iz bırakmadan kaybolmuştur. muhtar ve tek silahlı adamı bekçi, köydeki herkesi sorguya çekerler. muhtar en çok cennet’in oğlu’ndan kuşkulanır. bu şair ruhlu, hayalci delikanlıyı sorgu sırasında öldüresiye döver ve cennet’in oğlu’nun aklını kaçırmasına sebep olur. muhtar ve bekçi köye korku salar ama güvercin’i bulma konusunda başarılı olamazlar. cennet’in oğlu, hiç kar yağmayan bu köyün sokaklarında “kar neden yağar, kar?” diye sorarak dolaşmaya başlar…

daha da tuhaf şeyler olur. durduk yerde cıngıl nuri çıkıp geliverir mesela. o gelir ama bu kez yıllarca sabırla nuri’nin yolunu bekleyen karısı kaybolur ortadan. güvercin’in inatçı ve inançsız babasını, son çare olan büyünün gücüne ikna etmek için düzmece bir aşk büyüsü yapılır ama büyü ters teper ve masum bir gencin ölümüne sebep olur.

muhtar ve giderek işin içine giren bekçi ve köylüler, her adımda karşılaştıkları kayıplardan, ölümlerden dehşete düşerler. hayatın karmaşıklığı, bir türlü anlayamadıkları yazgıları başlarını döndürür.

muhtar tarifi imkansız dertlerini çözmek için devlete başvurmaya karar verir, ilçeye gider ve bir daha asla dönmez.

güvercin bulunur ama bulunması hiç bir sorunu çözmez. tam tersine köy halkının kendi uydurdukları çok büyük bir yalan içinde kaybolmasına sebep olur.

berber bütün bunlara soğukkanlı bir seyirci gibi uzaktan, dışarıdan bakmakla yetinir sanki. kavak tozlarının asla yağmayan kar taneleri gibi köyün göklerinde uçuştuğu bir günde köyü terkeder, son kez bir tepeden köyü seyreder.

   perilousness   15.03.2009 21:16
   #1253636
9.

tek kelimeyle harika. ilk bölümde yer yer trajik, yer yer komik sahnelerle filmin nasıl bir yönde ilerleyeceğini tahmin etmeye çalışırken, ikinci bölümle birlikte hikaye oturmaya ve filmde sizi etkisi altına almaya başlıyor. mükemmel bir sonla da izleyiciyi ağzı açık bırakıyor.
filmin özellikle alt metnine dikkat. 2009 yılına damgasını vuran filmlerden biri. özellikle cennet'in oğlu karakterini canlandıran ertan saban harika bi oyunculuk çıkarmış.
ümit ünal'a diycek söz bulamıyorum. saygıyla eğiliyorum...

   cedric   17.02.2010 01:07
   #1943122
10.

tabutta rövaşata ile birlikte izlediğim en güzel türk filmidir. farklıdır.
ümit ünal'a bir kez daha hayran bırakmıştır.

   cocobatanesi   11.06.2012 01:10
   #2523321
11.

geçmişini unutan kimseler.

   limonvari   11.06.2012 01:16
   #2523326
 
reklamı kapat

yazdır