gozluklu ve cilli olmak

1.

ilkokulda en önde oturmaktır, sümükleri aktığında annesinin cebine koyduğu çiçek desenli mendile burnunu silen çocuktur bu, diğer çocukların çilli horoz diye dalga geçtiği, hatta benim gibi mahlukatların çillerini saydığı çocuk.

hatırlıyorum da bir çocuk da 28 tane çil saymıştım, sırtımda daha çok var deyince aç göreceğim diye yalvarmıştım, sınıfta çilli ve gözlüklü olmak aynı zamanda çok göz önünde bulunmaktı hep, saçlarıda turuncu olursa havuç ya da kızıl kafalı diye çağırılıdı doğal olarak, popüle olmasına rağmen çok dalga geçilirdi çilli çocuklu belki de popülerliği bu yüzden gelmekte idi...

öğretmen bile kıllık yapardı bu çocuğa, normalde konuşan birini uyaran öğretmen çilli konuştuğunda basardı tokadı, çillerinin veridği uyuzlktan osla gerek, herkes vurmayı pek severdi çilliye, gözlükleride şişe dibi, tam dayaklık hani, ama suçsuz yere olunca, çilli de olsa kötü olurdu hep.
ağlarken gözlerikleri buhar olur, göz yaşı çillerin üstünden ter ile birlikte pislik bir biçimde akardı, simsiyah yanakları ağzına kadar inmiş sümüğü ile daha bir itici olurdu çilli çocuk...

yıllar geçtikçe ortaokul lise derken boy atan karizmatik bir hal aldı bu çilli, gözlükleri çıkardı, atık burnu akarsa diye yanında selpak mendil taşıdı, hemde halka değil filler olanından, basketbol da oynuyordu ama hala etraftan turuncu seslerini duyuyor, popüler dalga geçme seansları vakitlerini aksamadan sürüyordu, çilli birgün hepinizin amına koycam! edasıyla bakıyor, içimize korku salıyordu, şaka tabi bir bok sardığı yoktu, halla taşşak geçiyor, umarsızca gülüyor, karşısına geçip bugs bunny gibi havuç çıtlatıyorduk!

seneler sonra yolda gördüm çilliyi bir kolunda değme mankenlere taş çıkartacak güzellikte sarışın bir hatun, motosikletine gidiyordu, beni görünce kafasını çevirdi, sinirlenmiştim, sen kimdin ki bana bakmıyordun? yüzsüz bir şekilde yanına yaklaştım, naber lan horoz dedim? tanıyamadım, dedi.. ben yanında oturuyordum ya lavuk, dedim, hee tamam naber dostum ya dedi kafa tokuşturdu, iyiyim dedim, ne iş yapıyorsun? oooo manken oldum işte, kızlar mızlar, arabalar motorlar takılıyoruz ya sen? dedi... evde oturuyorum dedim, işim gücüm yok... ikiside gülmeye başladılar, zengin piçler gibi, aile şerefindeki piç oktay'ın bakışları gibi baktılar, o an basımdan kaynar aşağıya sular dökülmüştü, yıllarca taşşak geçilmiş çilli horoz bünyemi kızın yanında yerle bir etmiş, adeta yere çukur açıp içine tıkmıştı beni...

ağlamak üzereydim, görüşürüz diyerek yanlarından ayrıldım, ertesi günü bakkal rıfat, kahvedeki hasan, sokak çocukları ve mahallenin delisi ile birlikte boş gezenin boş kalfaları olarak çilliyi gördüğüm yere gittik!
çilliden alacağım intikam ona çocukluğunu hatırlatmaktan başka bişey olmayacaktı! hatılatacaktım ki ona ypaılanları anlasın ve başkalarına yapmasındı! hatırlatacaktım ki çilleri olduğu halde artist tavırlar takınmasındı!

- horooooooooz! çilliiiiiii!!! lan tavuk!
- sümüklüüüüüüüüüü!
- ahaha ağzına vereyim çilliiiiiiiiiii!
- çilli bom bom bom!
- ahh çilli!
- yarın olmaz şimdi!
- lan ne şimdisi sittin sene olmaz bununla sıfata bak ehehe!

çilli ve gözlüklü olmak böyle birşeydi işte, içimizdeki çocugun hepsini üzerine kustuk çillinin, hem çilli hem gözlüklü olup benimle dalga geçmişti, çilli bunu çoktan haketmişti...

   blackrons   06.04.2009 23:39
   #1301704
2.

sizi sikilmekten kurtaramayabilir.

   kapucino   06.04.2009 23:57
   #1301756
3.

ben de çilli ve gözlüklüydüm küçükken. çok dalga geçtiler, çok örslendim.ancak şimdi 60 kişi çalıştırdığım bir kot taşlama atölyem var. hepsi kanser ve yavaş yavaş öldürüyorum onları. çil sayım kadar leşim var.

   kultabisi   07.04.2009 00:03 ~ 00:03
   #1301765
4.

hatunun bir de kızıl saçlı olması durumunda dadından yinmez bir kombo oluşturan bir hâldir.

   drciwan   07.04.2009 07:55
   #1302077
 
reklamı kapat

yazdır