haci sadik bey

1.

1870 yılında arnavutluk'tan istanbul'a gelip yerleşen dedemiz hacı sadık bey, o yıllarda bozanın sulu kıvamlı ve ekşi lezzetli biçimde 200 kadar ermeni vatandaş tarafından yapılıp satıldığını görmüştür. zamanın saraylı ve aristokrat ailelerinin ve bürokratlarının oturduğu vefa'ya yerleşen hacı sadık bey, bu günkü haliyle sevilen koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzetli vefa bozası'nı imal etmiş ve 1876 yılı eylül ayında vefa bozacısı adı ile bozacılığı hem bir meslek hem de bir marka haline getirmiştir.
hacı sadık bey, saray ve çevresinde de rağbet gören bu özel türk içeceğini oluşturduğu yeni kıvam ve lezzeti koruyabilmek için yıllarca bizzat kendisi imal etmiştir. daha sonra oğlu ismail hakkı vefa'yı yanına alarak vefa bozasının yapımına uyumunu sağladı. bir yandan edebiyat fakültesinde okuyan ismail hakkı vefa, bir yandan da haliç tersanesinde makine işleri yapan bir akrabasıyla işbirliği yaparak bozanın makina ile üretimini başarmış ve diğer iş kolu olan üzüm sirkesinin üretimini de arttırmıştır.

halen, tarihi vefa bozacısı dükkanında ekim ayından nisan ayına kadar boza, nisan ayından ekim ayına kadar da kuru üzüm şırası, dondurma ve limonata satışı yapımaya devam etmektedir.

vefa bozacısı, bütün aile fertlerinin özveri ile çalışması sonucu bugünlere getirilen ata içeceği boza geleneğini devam ettirirken, diğer iş kolu olan sirke üretimine, balzamik sirke, nar ekşisi ve limon sosu ürünlerini de ekleyerek faaliyetlerine devam etmektedir.

dördüncü nesil olarak, sirke üretiminde büyük atılım yapan vefa bozacısı a.ş. çorlu'da dünyanın en ileri teknolijilerini kullanarak modern bir tesis kurmuştur.

vefa bozacısı, çağdaş teknoloji ile müşterilerine en iyi, kaliteli ve yüzyıllık güvene dayalı hizmet vermenin gururunu taşıyan bir firma olarak en kısa zamanda bozayı dünya piyasalarına sunmak üzere çalışmalarını devam ettirmektedir.

127 yıllık başarılarla dolu geçmişinin onurunu taşıyan vefa bozacısı ikibinli yıllarda da atılımlarını sürdürmekte ve halkımızın damak zevkini karşılamaya devam etmektedir.


vefa bozacısı, gıda maddeleri san.tic.a.ş.
vefa, katip çelebi cad. no:104/1
34470 istanbul-türkiye
tel:+90 212 519 49 22 fax: +90 212 512 90 54
mail: vefa@vefa.com.tr

   witchorexia nervosa   15.09.2007 18:11
   #672717
 
reklamı kapat

yazdır