hakikatleri arastirma komisyonu

1.

bdp taleplerinden.

kürt sorununun çözümü için gerekli olduğunu düşünüyorlarmış. yanlış hatırlamıyorsam evvela uganda ve arjantin'deki iç savaş ile darbe sonrası kurulan bu komisyon, biçim değiştirerek güney afrika sorununda "hakikat ve uzlaşma komisyonu" adı altında faliyet gösterdi.

komisyonun amacı; savaş sonrası tarafları bir masada toplayıp gelecekte benzer acılar yaşamamak için geçmişte yaşanan acılarla yüzleşmek ve insan hakları ihlallerini belirlemektir. tarafların dışında uluslararası araştırmacılar, gözlemciler ve hukukçular da katılır.

eğer türkiye komisyona "evet" derse bundan devlet kadar pkk ve dolayısıyla siyasi uzantıları da zarar görür. zira, örgüt lideri, bilinen bombalı eylemler dışında imralı tutanaklarında sivillere açık açık şiddet uyguladığını kabul ediyor. yani bu komisyon günümüzde pkk’nın siyasi uzantısına belki fayda sağlayabilir ancak temsil ettiği örgüt için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

sözün özü; ak göt kara göt meydana çıkar. barış güvercini apo’nun da aslında barış güvercini olmadığı deşifre edilir. hoş gerçi son yaşananlardan sonra kandil’in apo’yu siklemediğini, amacı uğruna simge olarak kullandığını biliyoruz. yani apo kandil için gözden çıkarılabilir bir figür.

   ederleziavela   10.08.2011 17:21
   #2415261
2.

aslında türkiye şimdiye kadar hicbir ülkenin yapmadığı birsey yapmiş ve "terör ve terôrle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında kanun" adında bir kanun çıkarmıştır. tabi ki bu kanun, aihm'de kaybedilen davaların astarî yüzünü aştığı için çıkarılmış, ucunda para olduğu için başvurucular tarafından da suyu çıkarılmış olsa da, terôrle mücadele sırasında kişilerin gördükleri zararlar üzerinde "gizli" ibaresi olan belgelerle ispatlanmıştır. bu olay bdp'lilerin hayallerinin bile ötesindeyken şimdi uygulandığı ülkelerde iç savaş sonrası kurulan böyle bir komisyonun talebi, terör örgütünün döktükleri kanları legal bir zemine taşıma çabalarından başka birsey değildir.
ama bu hükümet başta olduğu müddetçe bu taleplerde sınır olmaması da gayet alışılmış bir mevzu artık....
yazık.

   truly madly deeply   10.08.2011 19:23
   #2415343
3.

<bkz: hakikatleri karıştırma komisyonu>

   ivancunungashtileri   10.08.2011 20:22
   #2415354
 
reklamı kapat

yazdır