halkali solucanlar

1.

diğer adı polymera. segmentleri dıştan belirgin olarak görülen bir omurgasız hayvanlar şubesidir. ayrıca annelida şubesine mensuptur.

   wunderbar   01.08.2007 18:44
   #585001
2.

insandan sonra en gelişmiş ikinci canlıdır. her şeyin "pro"su bunlardadır. yok efendim "pronefroz" böbrek falan feşmekan. ya da biyoloji öğretmenleri bu canlıları abartmaktadır. sürekli aynı örnek verilmez ki:
-bugün kalbin yapısını işliyoruz arkadaşlar. halkalı solucanlardan başlıyoruz.
-bugün kahvehane kültürünü işliyoruz arkadaşlar. halkalı solucanlardan başlıyoruz. ay pardon liseden kalma bir alışkanlık. puhahaa... neyse mahmut abiden başlıyoruz.

   kaamos   01.08.2007 18:48
   #585009
3.

bu canlılarda sindirim kanalı; ağız, yutak, yemek borusu, kursak, taşlık, düz bir bağırsak ve anüsten meydana gelir.*

   wunderbar   27.10.2007 13:59
   #694784
4.

phylum (şube): annelida (halkalı solucanlar)homonom metameri ilk defa bu canlılar ile ortaya çıkar. vücut segmentleri, birbirine benzer. metamerizm görülmeyen tek sistem, sindirim sistemidir. ağız ve anüs oluşumu ile tek yönlü sindirim sistemi görülür.
sölom, şizosöl tiptedir. bu canlılarda bulunan sölom boşluğu, tüm sistemlerin etrafında bulunduğu için gerçektir. yumuşakçalarda ise, sadece kalbin ve gonadların etrafını sarmaktadır. sülükler haricinde bütün gruplarda sölom odacıklara bölünmüştür. içi sıvı ile dolu olan sölom boşluğu, hidrostatik iskelet görevindedir.

epidermis tabakasından salgılanan kutikula tabakası, vücudun dış yüzeyini tamamen örter. bu tabaka daima nemlidir ve solunumun vücut yüzeyi ile yapılmasında hayati rol oynar. gaz değişimi vücut yüzeyi, solungaçlar veya parapod'lar ile gerçekleştirilir.
baş bölgesinde tentakül, palpus, göz beneği gibi farklılaşmış organlara rastlanır. dokunma duyusunu algılayan organlar, tat alma tomurcukları, statocyst (denge organı), fotoreseptör hücreler ve mercekli göz bulunabilir.
vücutları üzerinde bulunan kitin yapıdaki "seta (chaeta)" uzantıları, harekete yardımcıdır. çoğunlukla vücutta, bez açısından zengin ve şişkin bir bölge olan "klitellum" bulunur. bu bölge, üreme döneminde kokon oluşturulmasında görevlidir.
yine sülükler dışında tüm üyelerde kapalı dolaşım sistemi görülür. solunum pigmenti olarak, kan plazması içerisinde hemoglobin, hemoerythrin veya chlorocruorin görülebilir. plazma içinde aynı zamanda amoebosit hücreler de bulunur.

bu grup, en gelişmiş rejenerasyon (kendini yenileme) yeteneğine sahiptir.

*

onlarcası zoo lab.1 dersinde heba edilen canlılardır.

   lain evrah   02.07.2008 00:56
   #963121
 
reklamı kapat

yazdır