halkin deniz baykal a muhalefet gorevi vermesi

1.

her seçimde yaşanan vukuat. deniz baykal'ın cenabetliğinin belirtisidir aynı zamanda. halk deniz baykal'ı öylesine benimsemiştir ki muhalefet koltuğunda, hiç kimseye yakıştıramamıştır deniz baykal'a yakıştırdığı kadar.
<bkz: deniz baykal ve muhalefet koltuğu>

   ramiz   22.07.2007 22:17
   #564008
2.

şimdi bir halk kitlesi düşünelim. herkesin aklında bir başbakan adayı olsun. kimisi x partisini, kimisi y partisini düşünür. sonuçta seçimin amacı birinciyi belirlemektir. ama kimse seçim için "ya ben x'i başbakan olarak düşünüyorum ama y'yi de muhalefet için düşünüyorum" demez. yani hiçbir seçimde -mantıklı olarak- seçmenler muhalefet seçmez.

düşünelim, türkiye son iki seçimdir, kaba taslak bakarsak, akp ve chp diye iki büyük görüşe bölündü. şimdi %47 'lik kitle akp 'ye oy verirken aynı zamanda da chp'ye muhalefet görevi vermek için sandık başına gitmedi. amaç bu değildi zaten.

+ ben akp'ye oy verdim ama aynı zamanda da chp'ye muhalefet görevi verdim.

saçma bunlar. kaldı ki, geriye kalan %21'lik chp kitlesi baykal'ın muhalefet olması için mi oy kullandı acaba?

+ biz chp'liler olarak bu seçimde partimize muhalefet görevi veriyoruz.

o zaman hangi halk, chp'ye muhalefet görevi verdi. daha doğrusu hangi aklıbaşında bir halk bir partiye muhalefet görevi vermek amacıyla sandık başına gider.

yarısı dolu bardak örneğimi baykal için şu şekilde revize ediyorum. bardak boşalmış ve cidarlarında 3-5 damla su kalmış. hala ıslak yani. işte baykal oralardaki damlacıklara bakarak bu sözü söylemiştir muhtemelen. yoksa yılların siyasetçisi bilmez miydi halkın sandığa ne amaçla gittiğini.

aynı zamanda diğer partiler için de aynı mantıkla halk bize meclise girmeyin ibneler dedi gibi bir anlam çıkabilir.

   lll   25.09.2008 10:10
   #1040278
 
reklamı kapat

yazdır