hayata anlam verememek

1.

anlama ve adlandırma çabası ortaçağ mirası hatalı bir mekanizmadır. sonuca ulaşılmaz. anlama çabası erdemdir. anlamlandırma çabası küstahlıktır.
hayat senden önce vardı, ve senden sonra olmaya devem edecek. anlamı olmayan bir şeye anlam vermeye çalışmak deneyip deneyip yanılmaktır. en doğrusu hayata anlam vermeye çalışmamaktır. yani bu akşam nerede parti var?

*

   makyajsiz palyaco   24.04.2010 20:38 ~ 20:41
   #2037363
2.

kediyle, ciğer arasındaki ilişkide bile bir anlam olabileceği ve bizim bu anlamı kavrayabileceğimiz gerçeği (ki bu anlamlandırma, yani sözü geçen iddiaya göre küstahlık olacaktır) bizi hayatın her anında anlamlandırma yaptığımız sonucuna götürür. yalnız insan yaratılış itibari ile eşit olmadığından ötürü, kimi insanlar diğerlerine nazaran daha derin anlamlandırma çabaları içerisinde bulunurlar. (<bkz: hayata anlam verememek>) öncelikle insan'ın ne olduğu sorusu ile başlayan bu anlamlandırma süreci (ki bu felsefenin en temel sorularından biridir), sonrasında varlığı ve hatta varoluşu anlamlandırmaya çabalar. bu noktadan itibaren dinler ve dinlerin dayattığı dogmalar anlamlandırmayı küstahlık olarak nitelendirmek zorundadır. (en azından dini ve dogmaları anlamlandırmayanlar böyle değerlendirecektir). ve evet, elbette insanlık orta çağdan bu güne kadar, anlamlandırma ve anlama becerisi bakımından oldukça yol kat etti, artık bir çoğumuz (en azından ilgi duyan ve okuyanlarımız) evrenin ve varlığın hiç bir şeyden var olduğun ve varolmamız içinse bir sebep olmadığını biliyor. (<bkz: kırmızı hap, mavi hap>)(<bkz: antimadde>) ve (<bkz: big bang theory> *). tüm bu bilgilerin, yani evren hakkında bildiğimiz her şeyin bir anlamlandırma sürecinden ortaya çıktığı göz önünde bulundurulursa, evet belki hayatın bir anlamı olayabilir ve evet belki bizden önce de vardı, bizden sonra da var olacak, lakin anlamlandırma veya anlamlandırmaya çalışmak kesinlikle küstahlık değildir.
*

   kirmizi baslikli kurt   25.04.2010 10:49 ~ 10:50
   #2038222
3.

<bkz: aptallık en büyük günahtır>
<bkz: saçmalamak en büyük günahtır>
<bkz: ben hayata anlam vereceğim>
<bkz: hayatın anlamını dizilerde arayan kişilik>

   makyajsiz palyaco   25.04.2010 20:30 ~ 20:34
   #2038870
 
reklamı kapat

yazdır