hayvani natik

1.

orijinal yazımı 'hayvân-ı nâtık' olup, telaffuzu 'hayvaanı naatık'tır. kökeni arapça olup alimlerce insana böyle denilmiştir. yani insan yaratılınca kişiye akıl (akl) ve düşünme kudreti verildi. şimdi bunu tercüme edecek olursak 'düşünen mahluk' diyebiliriz. descartes'ın 'düşünüyorum o halde varım' felsefesi de bunun açık bir ifadesi olur. insanın bedeni yanında ruhu vardır, düşünür, bütün olayları aklıyla muhakeme eder, aklıyla karar verir ve bu kararı uygular. iyilik ve kötülüğü ayırır, bunun için pişmanlık duyar. işte bizler düşünen mahluk oluyoruz. peki rehbersiz bir akıl yürütme söz konusu olabilir mi?
ya da şöyle diyelim, avrupa'dan asya'ya geçmek için vapura biniyor, boğaziçi köprüsünü kullanıyorsak neden yüzerek geçmeyi denemiyoruz. vasıta olmadan hiçbir şey olmaz. karanlıkta doğru yolu bulmak fenersiz mümkün değil ise, ötesini siz (bizler) düşünün ey hayvân-ı nâtık'lar...

bir de insan-ı gayri nâtık vardır ki bu da konuşmayan insan yani yine hayvan'dır. necip fazıl kısakürek geveze, fazla sevmediği kişilere böyle der imiş.

   gencodevrim   13.12.2008 16:35 ~ 16:46
   #1116937
 
reklamı kapat

yazdır