hazreti ali nin kemiklerini sizlatanlar

1.

çok uzun yazmayacağım söz. önce alevilik kelimesinin karşılığını nakşedelim.
alevilik:halife ali yanlısı olma durumu.
bu durumda bir sünni olarak ben de aleviyim.

alevi olmadığım için, alevilik şudur veya budur diye ahkam kesecek halim yok. alevilik hakkındaki bilgim, alevi dostlarımla yaptığım üç beş sohbet.
dost olduklarına göre iyi insanlar onlar ve anlaşabiliyoruz demektir.

son zamanlarda ve özellikle seçim öncesinde kılıçdaroğlu propagandası haberlerinde yer alan alevi olduğunu idda eden insanların yazdıkları hep beynimin derinliklerine kazındı. sırası geldi de yazayım dedim. üç aşağı beş yukarı;

" osman-ebubekir-ömer den nefret ederiz, onların soylarına oy yok "
" ali nin yerine peygamber olan, muhammed e tapanlar bizi yönetemeyecek artık "
....

veya bir yarışma programında ki soruya bir kızcağızımızın yaklaşmı.
soru : pir sultan abdal ın gerçek adı nedir.
cevap : ben alevi kökenli olduğum için kolay bileceğim bir soru sanırım. ahmet değil, x olmamalı, ömer asla olamaz c şıkkı haydar.
....

yine bir yazık dostumun bana söylediği, "ben muhammede tapınmam kardeşim. muhammed değil ali peygamber olmalıydı."
.....

hazreti ali nin kemikleri sızlıyorsa eğer bu gün. hepimizin suçu.
hazreti ali nin kemikleri sızlıyorsa eğer bu gün, onun ismini kullanarak oy kapmaya çalışan, internet sitelerinde alevi olduğuna dair en ufak bir inancım olmayan insanların, ondan önceki halifeleri aşağılayan, sünnilere hakaretler eden insanların suçu.
eğer sızlıyorsa kemikleri mübareğin bu gün, uğruna ölümü göze aldığı, o öldürüleceği zaman onun yatağına yatan (müşrikler muhammed yerine onu öldürsünler diye) peygamberi hz. muhammed' e ali ismini kullanarak hakaret eden insanların suçu.
eğer beddua ediyorsa eğer olduğu yerden bize, beraber savaştığı, beraber ölüme koştuğu ve inancının bayraktarlığını yaptığı sahabeleri, halifeleri düşman gösteren torunlarının suçu.
onun kemikleri sızlıyorsa eğer bu gün; onun adını dillerinden düşürmeyen, gerçek alevilere her fırsatta hakaret yağdıran diğerlerinin suçu.

demiyorum ki alevilerin suçu. diyemem çünkü. bilirim alevilik bu değil. ve bilirim pir sultan abdal ebubekir i çok severdi. ve yine pir sultan abdal değil mi, kardeşliği dostluğu tek miras bırakan?

   prometheus   09.04.2009 20:37
   #1306418
2.

çocuklarını katleden 6. islam halifesi olabilir mesela..

   sipa   09.04.2009 21:24
   #1306544
 
reklamı kapat

yazdır