hepimiz ermeniyiz sacmaligi

1.

hrant dink'in ölümünden sonra sokaklar da yurdum insanının kendini yırta yırta bağırdığı söz öbeğinin saçmalığı. açıkçası bu adamın adını öldükten sonra duydum. bir de aydınmış kendisi. bir kere aydın ne demek ya!hayattaki bir çok şey gibi düşüncelerin de göreceli bir şey olduğunu unutuyolar galiba. insanlara böyle bir sıfat yapıştıranlar kültürel, politik veya entellektüel anlamda hiçbir birikimi olmayan insanlar olduğu kesin. bu insanlar, bu tip aydın denilen insanların ağzına bakarlar, bir bok anlamasalar da hemfikir olurlar.

bu ermeni denen insanlar yurt dışında bizim kötü bir propagandamızı yapıyolar. bu aşikar bir şey. bazıları humanistlik ile aptallığı birbirine karıştırıyor galiba. hrant dink benim için bir uğur mumcu veya ahmet taner kışlalı değil. hiç kimsenin öldürülmesini tasvip etmem ama bu adamın kahramanlaştırılması saçma. ayrıca bu adam türklüğü aşağılamıştır. kimse kıvırmasın. bu ülke de yıllarca hem kendi karnını hem çoluğunun çocuğunun karnını doyurmuş bir insanın nankörlüğüdür bu. herkes faşist damgası yememek için sahte söylemler içinde gözyaşı döküyor. ben üzülmedim arkadaşım bu adamın öldüğüne.

uğur mumcu ve ahmet taner kışlalı gibi insanlar varken bunun gibi bir insanın adını anmak büyük bir terbiyesizliktir.

   pedesa   25.01.2008 15:03 ~ 28.05.2008 13:12
   #833139
2.

en az "hepimiz türküz saçmalığı" en fazla "biz de avrupalıyız saçmalığı" kadar saçma saçmalık.

   ecetemelkuran   25.01.2008 15:08
   #833144
3.

okumadan, okuduğunu anlamadan, hrant dink'i tanımadan, ''hiç kimsenin öldürülmesini tasvip etmem ama bu adamın kahramanlaştırılması saçma'' diyen güruhun faşizm tandansından başka bir şey değildir. john f kennedy'de 1963 yılında, berlinde iken ich bin ein berliner demişti. şimdi bu cümleye bakarak abd başkanının bir alman hayranı olduğunu söylerse biri, bu aristo mantığından öte bir şey olamaz. ölen bir mazlumun ki -hrant dink türklüğe hakaret etmemiştir- sadece onu ötekileştiren,onu kafasında öyle tahayyül etmek isteyen, iki de bir türklüğün asaletinden, islamın hümanizminden bahseden, sonra da ''seni ermeni dölü'' nden öteye gidememiş zihniyetin saçmalığıdır. eğer ölümünün ardından bir yıl geçmiş, vahşice katledilmiş birisinin ardından, defalarca ''o türklüğe hakaret etmemiştir'' denmesine rağmen, söz konusu yargılandığı ve ceza aldığı cümlenin okunduğunda: türklerin değil, bilakis ermeni diasporasına gönderme yaptığını anlayamamışsa bir insan;''bir gün dahi ceza alırsam ülkemden giderim'' demiş olan insanı anlamamaktan, anlamak istememekten öteye bir şey değildir.

<bkz: az gelismis ulke milliyetciligi>

   persona non grata   25.01.2008 15:20 ~ 17:14
   #833158
4.

<ara: sike sürülecek akıl>

   exnihilo   25.01.2008 15:21
   #833160
5.

<bkz: hortlak>

   dua   25.01.2008 16:07
   #833234
6.

-uğur mumcu ve ahmet taner kışlalı isimlerini ezberledin mi fırat?
+evet,
-yürü sözlüğe gidiyoruz!

   okkes   25.01.2008 16:09
   #833239
7.

tanım: kimilerine göre saçmalık, kimilerine göre gerektiğinde halkların nasıl kenetlendiğini kanıtlayan bir büyük sloganın saçmalık olarak kabul edilmişi.

"hrant dink in ölümünden sonra sokaklar da yurdum insanının kendini yırta yırta bağırdığı söz öbeği."
efendim, hrant dink'in ölümünden sonra sokaklarda "hepimiz ermeniyiz sacmaligi" diye bağrılmadı, "hepimiz ermeni'yiz" diye bağrıldı, ayrıca haberlerden takip ettiğim kadarıyla kimse yırtılmadı. hatalı tanım.

"açıkçası bu adamın adını öldükten sonra duydum.bir de aydınmış kendisi.bir kere aydın ne demek ya!hayattaki bir çok şey gibi düşüncelerin de göreceli bir şey olduğunu unutuyolar galiba."
hrant dink'in adının geç duyulmuş olması tamamen geç duyanın kişisel bir sorunudur. 'aydın: kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli (kimse), münevver. * demektir. ayrıca göreceli bile olsa belki hrant dink, bunu söyleyenlerin 'görecesi'ne göre aydındır?

"insanlara böyle bir sıfat yapıştıranlar kültürel,politik veya entellektüel anlamda hiçbir birikimi olmayan insanlar olduğu kesin.bu insanlar,bu tip aydın denilen insanların ağzına bakarlar,bir bok anlamasalar da hemfikir olurlar."
'böyle bir sıfat yapıştırmak'tan dert yanarken kalkıp başka insanlara 'sıfat yapıştırmak ne kadar da süper bir hareket öyle.. entelektüel birikim ve kültür akıyor.

"bu ermeni denen insanlar yurt dışında bizim kötü bir propagandamızı yapıyolar.bu aşikar bir şey.bazıları humanistlik ile aptallığı birbirine karıştırıyor galiba.hrant dink benim için bir uğur mumcu veya ahmet taner kışlalı değil.hiç kimsenin öldürülmesini tasvip etmem ama bu adamın kahramanlaştırılması saçma.ayrıca bu adam türklüğü aşağılamıştır.kimse kıvırmasın.bu ülke de yıllarca hem kendi karnını hem çoluğunun çocuğunun karnını doyurmuş bir insanın nankörlüğüdür bu.herkes faşist damgası yememek için sahte söylemler içinde gözyaşı döküyor.ben üzülmedim arkadaşım bu adamın öldüğüne."
ne diyim 'arkadaşım' ben sana? sen çözmüşsün olayı baksana.

ve bomba söz:
"uğur mumcu ve ahmet taner kışlalı gibi insanlar varken bunun gibi bir insanın adını anmak büyük bir terbiyesizliktir."
bu cümle hakkında yorum yapıp terbiyesizleşek değilim.

   life is a lemon   25.01.2008 16:11 ~ 16:14
   #833246
8.

hepimiz ogün samast'ız demek gerekiyor evet, evet. o gün öyle desinler, bugün böyle desinler, fatihalar, yasinler, bitmez karadeniz'de diye anlam dolu şarkılar söylemek gerekiyor evet, evet. hrant dink'in aslında kim olduğunu öğrenmek gerekmiyor ne de olsa o bir ermeni evet, evet. hrant dink'inki can değil patlıcandı zaten, geberse ne olur gebermese ne olur ki, ölüm ermeniler için dehşet bir şey değildir, çünkü onlar ermenidirler evet, evet. yaşasın soylu türk ırkı, kahrolsun bu ülkede yaşayan farklı etnikliler ve ben türk'üm diye her fırsatta söyleyenler evet, evet. kahrolsun safkan türk olmayıp da türkiye'ye ülkem diyenler evet, evet. eğer bir insan safkan türkse doğuştan projektör gibi aydınlatır etrafını, türk değilse titrek bir mum ışığı kadar aydındır evet, evet. bu ironik bir entrydir evet, evet.

   painseeker   25.01.2008 16:28 ~ 17:16
   #833267
9.

<bkz: maktul köylü olmak>

   gizli ozne   25.01.2008 16:40
   #833281
10.

gerçekten saçmalıktır, yapanları şiddetle kınamaktayım..

demokrasinin hiç bir unsurunun doğru düzgün işlemediği güzide ülkemde böyle söylemlerde bulunmak, vatan hainliğidir..

kimisi devletin içinde görevli, kimisi sokakta, kimisi abi, kimisi büyük abi olan... kendi kendilerine "vatanı koruma" görevi biçmiş... kaba kuvvet ve silahla insanları sindirmeye çalışan... gerektiğinde gözünü kırpmadan insan öldüren-öldürten ayak takımı...

çünkü bu işte çıkarları var, rant var...toplumun büyük bir kesimi bu katillerin bayrak aşkı, vatan aşkı uğruna cinayet işlediklerini sanıyor çünkü..bu abiler ülkemizin en büyük tehlikesi pkk'nın cirit attığı dağlara el süremiyorken, savunmasız bir insanın arkasından kurşun sıkabiliyorlar...

ancak bunların gerçek bir açıklaması var, bu zihniyet vatanı seviyorum diyerek onca kirli işi yaparken, türkiyeyi dünyanın gözü önünde rezil etmişlerdir, ediyorlar, edecekler...

ve son olarak bir soykırım suçlaması altında; siyasiler, bürokratlar, diplomatlar, akademisyenler kıvranıp yanıt yetiştiremezken... bir kanlı kaldırımda bir araya gelen türkiye’nin sıradan insanları bir anda yanıt verdiler:

hepimiz ermeniyiz...

   walking away   25.01.2008 17:31
   #833335
11.

#792710 ;

hayir efendim yusuf aslan, deniz gezmis, ahmet taner kislali, zifiri zenci cocuk, irakli, sudanli ve bu insanlari koruyan insanlarin yaninda hic bir zaman olmadiniz. siz sadece hrant dink icin sokaklara dokuldunuz.

simdi kendinizden utanip "ulan ben ne yaptim..." demeyi kendinize yediremiyorsunuz ve "biz boyle yaptik, biz soyle yaptik" diyorsunuz. ayip ayip.
siz hic bir sey yapmadiniz, sadece onun bunun gazina gelip mitinglerde gaz cikardiniz.

yakinda bu adama turbe falan yapacaksiniz ondan korkuyorum. vallahi ciddiyim korkuyorum.

ahanda bu benim analizim;
"hepimiz ermeniyiz" diyen 5 kisiden 4'u kesinlikle cumhuriyet mitingine katilmistir.

   joker   05.02.2008 08:58 ~ 08:59
   #851234
12.

artık zaptı mümkün olmayan durumdur. cümleden çok cümle sonrası ortaya çıkanlar saçmalıktır. diyen demiş üzerinden bir yıl geçmiş de dün yapılanı unutan amnezik halkım bir bu cümleyi unutmamış ne hikmetse. bu cümleyi kullananların; şehitlere üzülmemek gibi bir durumu vardır. yani hrant dink in öldürülmesini kınamak şehitlere üzülmemeyi bir kısım zihniyete göre şart koşuyordu. olayın üzerinden zaman geçtikçe başka köşe yazarlarına, zamanında düşündüğü için asılanlara kadar varması oldukça enteresan oldu. demek tarih böyle çarpıtılıyor. ( ilahi millet )
' bu hrant dink e üzülenler var ya deniz gezmiş i asanlarla aynı kişiler oğlum'

   dua   05.02.2008 09:05
   #851243
13.

"hepimiz insanız"ı saçmalık olarak gören bünyelerce ortaya atılan enteresan, kıllı tüylü bir bakış açısıdır.

   close2death   05.02.2008 09:38
   #851265
14.

deniz gezmişe dostum demiyenler, hrant dinke kardeşim demiş. sizin dostluğunuza da kardeşliğinize de...

   thelifeisnothing   05.02.2008 10:16
   #851306
15.

<bkz: hepimiz zenciyiz>

hadi eleştirelim?

hepimiz ermeniyiz sloganını eleştiren kişilerde görülen en büyük sorun, ırkçılığa karşı bireyler olarak ırkçılık yapmaktadırlar.

ırkçılık karşıtlığı nedir?

insanları sınıflandırmamaktır, süperdir evet.

ama sen bir insan olarak insanlığın sahip olduğu sıfatlara sahip olmazsan ne insan olabilirsin, ne de ırkçı karşıtı.

ben, lazım.
ben, çerkezim.
ben, türküm.
ben, kürdüm.
ben, ermeniyim.
ben, 46 kromozomlu bir insanım.

bakın 6 tane ben tanımı yaptım.

arada fark var mı? bir insan olarak ermeni sıfatını alabilecek insanlar, eğer hrant dink ermeni kimliği için öldürüldüyse, hrant dink’in cenazesinde ermeni de olabileceklerini vurgulamışlardır.

ırkçının önüne "ben ermeniyim" diye çıkmak? deli cesaretidir.

3 mafya dizisi izleyen gençlerin gazeteci vurduğu ülkemde, ermeni olmak suçtur, hrant dink bu suçu yüzünden infaz edilmiştir.

bir de ortam sosyalistlerimiz var, içeriğine bakmadan cumhuriyet mitinglerine bok atan bir de deniz gezmiş gibi birinin arkasına sığınanlar.

şunu söylemek isterim, deniz gezmiş hayatta olsaydı koşarak giderdi o mitinglere. samsun’dan ankara’ya mustafa kemal için yürüdükleri gibi, devrimlerini korumaya giderlerdi meydanlara.

bazen diyorum ki, deniz iyi ki ölmüş. arkasına saklanan adamların şu günlerde söyledikleri, adını kirletmekten başka bir boka yaramıyor ne yazık ki.

keşke kaçmayı kendime yedirebilseydim de, sosyalist görünümlü zerzavatlardan, milliyetçi görünümlü katillerden kurtulabilseydim.

   neldock   05.02.2008 10:27 ~ 01.05.2008 20:08
   #851313
16.

ben ermeni değilim ermeni de türk değil.hadi ya ne muhteşem tespit olmadı şöyle yazmalıyım.ne muhteşşem tespit.(güler kazmacı dan ilham aldım süpper bir araba derdi o) hırant dink türklüğe hakaret etmiştir.nerden anladık bunu?hakkında hüküm var.mahkeme kararı ne diyor:( yargıtay ceza genel kurulu 2006/9-169 e. 2006/184 k.11.7.2006 t.sayılı kararı) :
''...izleyen her yazının kendisinden önceki yazıya dökülen fikirlerle başladığı ve dolayısıyla, sekizinci yazının da bu kapsamda bulunduğu kabul edilmiş, ancak gerek savunmalarda gerekse bilirkişi beyanı ile hukuki görüşte ifade edildiği ve yargıtay c.başsavcılığınca da itirazen ileri sürüldüğü gibi, "zehirli kan" sözcüğü ile amaçlananın, ermeni kimliğindeki sağlıklı yapıyı bozan "saplantı" olduğu; türk sözcüğü ile de ermenilerdeki "türk olgusunun" kastedildiği görüşlerine katılınmamış, yazarın, türk-ermeni ilişkilerini ve tarihsel süreci kendi bakış açısıyla yorumlarken, türk'ler için "paranoya", ermeniler için "travma", sözcüklerini kullanması, 7. yazıda; ermeni dünyası yaşadığı tarihi dramın gerçekliğinin farkındadır ve bu gerçeklik bugün dünya ülkelerinin ve türkiye'nin kabul edip etmemesi ile değişecek değildir. düşüncelerine yer verdikten sonra, "gayrı herkesi kendi vicdansızlığıyla başbaşa bırakma zamanı gelip de geçmiştir. bu gerçekliği kabul edip etmemek, esasen herkesin kendi vicdani sorunudur, bu vicdan da temelini bizatihi insanlık denilen ortaklığımızdan -'insan' kimliğimizden- alır. dolayısıyla gerçeği kabul edenler asıl olarak kendi insanlıklarını arındırırlar." yönündeki açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, sanığın yazısında küçültme unsuruyla kullandığı "zehirli kan" sözcüğünün türklere yönelik olduğu kötü niyetle ve tezyif amacıyla kullanıldığı anlaşılmıştır....ermeni toplumunu yüceltirken türk toplumunu aşağılamanın ifade özgürlüğü ve eleştiri kapsamında değerlendirilemeyeceği sonucuna ulaşılmış...tır''
konu kapandı mı? yasal olarak kapandı.tamam.şuç işlemiş.itirazım şuna: ölmesi mi gerekiyordu kardeşim? ölmesi mi gerekiyordu bunun için? sözünü söylemiş yargılanmış karar verilmiş.

   francisco de vitoria   05.02.2008 10:28
   #851316
17.

kendi yaşadığın vatanda onca insan öldürüldü, sadece baktın, sanki onlar aydın değildi, kitap yazmadı, bazılarının yaşları yolun yarısında bile değildi, bazıları ise yolu çoktan yarılamıştı, ama sokaklardan ses gelmedi hiç. hiç kimse "onlar" olmadı. olanlar sa içlerinden haykırdı. ama şimdi kimsenin kemiklerini sızlatıp da "ermeniyiz, hrant dink'iz" diye yollara dökülmeye gerek yok fikrimce.

   sbylvane   05.02.2008 11:29 ~ 06.02.2008 02:02
   #851381
18.

çetecilerin hepimiz türküz saçmalığıyla eşdeğer saçmalıkta olan saçmalıktır.

galiba en büyük ahmaklık, en büyük saçmalık, en büyük aptallık insanları, insanların ellerinde olmayan özelliklerinden dolayı tasnif etmek. şimdi ben türk diye biliyorum kendimi. gerçi bulgaristandan göçmüş dedelerim. belki bir karışıklık olmuş olabilir. bu gayri ihtiyari bir şey. evet benim, türk olmam, çerkez olmam, ermeni olmam, arap olmam, laz olmam, kürt olmam gayri ihtiyari. dünyaya gelmeden önce hiç bir merciye hiç kimse dilekçe vermiyor ya da mensup olduğu ırkı dünyaya gelmeden önce çalışıp da kazanmıyor. tamamen şans. e o zaman insanları bunun üzerinden sınıflandırmak da neyin nesi?

şimdi benim size şunu sormam anlamsızdır: türk müsün yoksa ermeni mi yoksa laz mı yoksa kürt mü? bu sorular toplumun ortak değerlerini, ortak sorunlarını ilgilendirmez. sosyolojik değildir. ha sorarım bu gereksiz soruyu bana ya kızarsınız ya da bir cevap verirsiniz.

bu önemli değil önemli ve gerekli olan soru şu olmalıdır: şurada hepimiz genç insanlarız şimdi söyleyin bana, gelecekten endişe ediyor musunuz etmiyor musunuz? bu sorum ise ortak bir derde işaret eder. sosyolojiktir. sosyal hatta iktisadi yönleri de vardır. eminim hepimiz evet diyeceğiz buna. kimse çıkıp diyemez ki ben zaten türk olup üstün bir ırka mensup olduğum için geleceğim garanti altında. aynı şey ermeniler için de, lazlar için de bu topraklar üzerinde yaşayan bütün etnik gruplar için de geçerli.

anlamsız bir tartışmadır gidiyor. birilerine ayar vermenin, birilerini göt etmenin verdiği hazzı yaşamak için bomboş evet içi su bile dolu olmayan balonları patlatma yarışına girmişiz. biz zihinlerimizi gereksiz masturbasyonlarla yorarken yoksulluk, adaletsizlik, eşitsizlik boş durmuyor, kol geziyor, galebe çalıyor. ama olsun göt etmek, ayar bunlar gelecek kaygısı taşımaktan daha önemli olgular olduğu için bu yarış sürmeli.

   faysal   05.02.2008 12:18 ~ 12:24
   #851468
19.

<bkz: ermeni benim sanane>

   ixion   14.05.2008 20:25
   #920660
20.

bugün bu lafı söyleyen, yarın işine gelmezse kürt, sonrasında rum, sonrasında amerikan olur kaç. tane ananız, babanız var sizin anlamıyorum ? yoksa...

   kemkum   12.10.2008 16:16 ~ 16:17
   #1053832

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır