hepimiz hrant dink iz

1.

uluslararası hrant dink vakfı'nın, geçen yıl 19 ocak'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren ermeni gazeteci hrant dink anısına yayımladığı fotoğraf kitabı. kitap, 19-23 ocak 2007 tarihleri arasında çekilen binlerce fotoğraftan seçme yapılarak oluşturulmuş.

   ender gelisen udinese ataklari   17.01.2008 13:07
   #820899
2.

elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki ermeni yazı tura atıyordu. bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce anadolu toprağında kars'ta ağrı'da van'da erzurum'da da ataları oynamıştı.onlardan duymuşlardı.karnı burnunda zavallı bir azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı...ermenilerin uzun boylu olanı elindeki ak-47 model rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı

:-akçik, manç?..
(kızmı, oğlan mı?)

-akçik...
(kız)

bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı.kan bürülügözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi.

-tun şahetsar,ınger...
(sen kazandın, yoldaş)

-yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana...
(ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?)

-mayrigı bedge gişdatsine.
(annesi besleyecek elbette)

bunun üzerine daha kısa boylu olan ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:

-mayrig yerahayin zizdur.
(çocuğa meme ver)

aynı dakikalarda hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. iki kesik azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top arayışına girmişlerdi.başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise ermeni çeteci sevinçle bağırdı:

-asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. gıdıresek...
(bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. kopartın...)

aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa,başı da orta yere düşmüştü...

ermeniler zafer naraları! atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.

bu iki olay hocalı'da bundan çok değil yalnızca 14 yıl önce yaşandı. her iki olay da ermeni çetecilerin katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır.

ne yazık ki 26 şubat 1992 günü binlerce azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir. ajanslar,katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu.

türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise trt aracılığı ile duyurulmuştu. bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de new york times belgeledi.

26 şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış ermenistan silahlı kuvvetleri ile hankendi'nde konuşlanmış bulunan albay zarvigarov komutasındaki 366'ncı rus motorize alayı, hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar.

26 şubat! gecesi rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile hocalı havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi.

savunmasız kalan kente giren rus destekli ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler. ermenilerin işgal ettikleri hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı.

canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler,

sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar.

hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler.

genç kızların önce saçlarını,sonra da kafa derilerini yüzdüler.

babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler.

kesik kafaları sepetlere doldurdular.

peki neydi bu düşmanlık?

ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda türkiye'nin 12 ili yer almaktayken, ermenistan'ın bayrağında türkiye hudutları içindeki ağrı dağı'nın resmi varken, ermenistan millî marşı'nda 'topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün,öldürün' denmekteyken, başkaca bir neden aramaya zaten gerek yok sanırım.

dağlık karabağ bölgesi'nde bulunan hocalı'ya, eski sovyet ittifakı silahlı kuvvetleri'ne ait 366.alay'ın desteği ile ermeni sılahlı kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 613 azerbaycan türk'ünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı. ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir.

56 hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur.

bu alçak saldırıda 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış,geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır.

şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı.!

fakat katliam sonrası hocalı'ya girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar. hocalı'da katliam bölgesini gezen fransız gazeteci jean-yves junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu:

'pek çok savaş hikâyesi dinledim. faşistlerin zulmünü işittim,ama hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz' peki 26 şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; ermenistan devlet başkanı sıfatını taşıyan robert koçaryan denilen kirli katilden başkası değildi. yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden taşnaksutyun örgütü liderlerinden robert koçaryan, 20 mart 1996'da ermenistan başbakanı oldu.

karabağ'da barış istediği için aşırı milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen levon ter petrosyan istifa edince de 30 mart 1998 yılında ondan boşalan devlet başkanlığı koltuğuna,'hocalı katlia! mı' baş sorumlusu olan azılı terörist robert koçaryan oturdu.

ermeniler türk hamile kadınlarına tecavüz edip karnını hamile olduğu halde taş ile doldurup öldürmüşler ve küçük türk kızlarına tecavüz edip öldürmüşlerdi.

ülkemizde sadece 1 ermeni öldürüldü diye yürüyüş yaptılar ve o kadar araştırdılar ama hiç bir insan kalkıp ta bu masum insanlara işkence edilip öldürüldükleri için yürüyüş yapmadı.

yazıklar olsun.

   thelili   14.05.2009 21:38 ~ 21:39
   #1382562
3.

hepimiz şehidiz,hepimiz doğuda mayına basan genciz demeyen,işine geleni söyleyen yalaka güruhtur.

   afalina   14.05.2009 21:40
   #1382572
4.

kirli ellerinizi çekin artık.

yeter!

gün gelir hitlerin kıçını yalarsınız, gün gelir kötü dediğinizin kucağında zıplarsınız, gün gelir amerikanın maşası olur ve hala kendinizi adam sanırsınız, ama yeter!

sizin kıçını yaladığınız adamlar sevmediği diye beyinsiz birilerini maşa olarak kullandınız öldürdünüz adamı. ne kinmiş ki hala öldürme çabasındasınız, üzğünüm, sizden daha beyinsiz biri zaten çekti tetiği. üzgünüm, özür dileriz tüm katillerden sıra sira gelmeyecek diye. açın okuyun bir çok neden ve sonuç yazdık zaten ve neden dediğimizi, şehirlerce, kentlerce aynı lafı ettiğimizi. artık yeter. kıç yalama işi ile o kadar ilintilisiniz ki bir sizin katiliniz güzel göze. ama hasan hüseyin korkmazgil güzel demiş vaktiyle, bir gider bin geliriz, beni vurman kurtuluşmu?

hırant değil belki adım, ermeni, kürt, arap, rum değilim belki. ama insanım, yeter! daha kaç kişinin kanına susadınız? kaç kişi daha ölse, katledilse dinecek susuzluğunuz?

artık yeter, hırat olurum, deniz olurum, yorgo olurum, ahmet olurum, ama siz hiç bir şey olamazsınız. artık yeter.

çok alakalı bu saldırılarla bence melis kaya başlkığını bir okuyun. o yazıda geçen kişilik(siz) ler kadar bile etmezsiniz.

artık yeter! insan olmanın değerini düşürmeyin.

   slaw   14.05.2009 22:28
   #1382711
5.

hepiniz hrant mısınız ermeni misiniz bilemem ama ben değilim.
bana ne ?
avrupa insan hakları mahkemesi türkiye'yi mahkum etmiş. niye? hrant dink öldürüldü diye. türkiye ailesine bilmem kaç milyon tazminat ödeyecekmiş.
vay be!
ermenilerin katlettiği masumların yakınlarına da ödenecek mi o tazminat?

lan şerefsizler her gün kaç tane mehmetçik şehit oluyor? kaç kişi çıktı da hepimiz mehmediz diye yürüdü? benim mehmedim neden bedava lan?

biz niye apoyu biyerlere şikayet edemiyoruz? neden onu damızlık sığır gibi besiye çektik imralı'da? neden neden neden? kılına halel gelse it sürüsü gibi üzerimize adam salıyorlar? ellerinden gelse çıkarın millet vekili yapın diyecekler.
gerçi tohumları şu an millet vekili ve çatır çatır iş yapıyorlar.

evet hepiniz ermenisiniz!

   sleepy   15.09.2010 09:23 ~ 09:25
   #2169453
6.

hepimiz hrant dink degiliz, kisa vadede bu insanlik seviyesi ve bu kavrayis eksikligi ile olmamiz da baya zor. sap ile samani karistirir, salata yapar yeriz. silah tasimayi birak silah kelimesini agzina almayan bir gazeteci ile gorevi, isi, esi silah olan askeri bir tutariz. yakin tarihin lekeli sayfalarina gomulmus efsanelerle gunumuzun istanbul'unda sokak ortasinda gupegunduz islenmis bir cinayeti ayni kefeye koyariz. kurt, ermeni, arap, yahudi hepsi bir, hepsi oteki bizim icin, turk olmayani yolda gorsek tanimayiz. allaaskina kuzum, tabi ki hrant dink degiliz. nerden de aklina gelir boyle seyler?

   dwight   15.09.2010 09:45
   #2169469
 
reklamı kapat

yazdır