her cekirdek bir agactir

1.

dr. fahrettin er'in manisa'da başlattığı çevreci bir kampanya. yediğimiz meyvelerin çekirdekleri, yamaç paraşütlerince manisa'da spil dağı'na serpiştirilecek. ayrıca meyve ağaçlarının yanma gibi bir olayları yok, zira reçineleri yok. kampanya gerçekten çok müthiş.


yediğiniz kiraz, vişne, kayısı, erik, şeftali çekirdeklerini çöpe atmayalım.
her bir meyve çekirdeğinde bir ağaç saklı olduğunu unutmayalım.

toplanan meyve çekirdekleri ekim, kasım ve aralık aylarında manisa belediyesi öncülüğünde yamaş paraşütçüleri ve dağcılarımız tarafından toprakla buluşturulacak.

amacımız gelecek nesillere daha yeşil bir manisa bırakmak!

projeye destek veren kurumlar;

manisa havacılık topluluğu
türkiye erozyonla mücadele ve ağaçlandırma kurumu-manisa
manisa doğa sporları topluluğu-madost
manisa belediyesi

not: dağıtım noktaları manisa'da olduğu için istanbul ve diğer illerde yaşayan çevreciler çekirdeklerini bu adrese kargo ile gönderebilirler:

dr.fahrettin er
2. anafartalar mahallesi, tümen caddesi
gazi ismail bey apt no: 5/1, manisa
(gsm: 532-387 33 14, muayenehane: 236-234 92 11)

bir not daha: çekirdekleri kurutup vermeniz daha doğru olacaktır. hem çöpe gitmesin, hem çevreye katkınız olsun. susuzuz, susuzuz diye kıvranıyoruz. susuz kalmadan önce suyumuzun kıymetini bilmiyorduk, bari şimdi duyarlı olalım çevreye karşı. desteklerinizi bekliyorum dostlarım.

<bkz: lafmacun çevreci yazarlar derneği>*

   wunderbar   08.08.2007 22:41 ~ 25.08.2007 13:34
   #597467
2.

çekirdeklerin toprağa ekilme mevsimi ve şekli

sonbahar da ilk yağmurlar toprağı ıslattıktan sonra nemli toprağa ekilmesi daha kolay olacağı için ilk yağmurların akabinde toplanan çekirdekler ekilebilir .her çekirdek kendi kalınlığı kadar veya kendi kalınlığının iki üç katı kadar bir derinliğe gömülmesi yeterlidir.gömülme işlemi ucuna geçirilmiş konik sivri demir uç ile delme gücü arttırılmış sopa veya baston ile çukur açılıp içine bir veya iki çekirdek atılıp ayak ile çukur kapatılarak en pratik ve kolay bir şekilde böyle yapılabilir.bu şekilde ekilen çekirdeklerin çok büyük bir kısmı ilkbaharda mutlaka çimlenecektir.

ayrıca sarp kayalık ve derin vadilere ise çekirdekler şöyle ulaştırılabilir.ağaç çürüğü,humuslu topraktan oluşan torf ile çekirdekler kaplanaraktan bu çekirdekler yamaç parşütcüleri veya helikopter ile atılabilir.bu şekilde çekirdekler hen yukarıdan düşünce kırılmamış olur,hemde ilk yağmur damlaları ile dışındaki torf ıslanınca çekirdeğin çimlenip kök salacağı uygun ortam sağlanmış olur.böylece paraşüt ile atılan çekirdeklerinde çimlenme ve gelişme ihtimali çok çok artmış olur.

   wunderbar   18.10.2007 17:24
   #680076
3.

projenin sakıncaları ve yan etkileri

bazı ormancılar ve çevre bilimciler birtakım eleştiriler yapmaktalar.en önemli eleştiri ormanlardaki bitki florasını bozacağı yönündeki eleştiridir.şunu unutmamak lazımdır devlet yıllardan beridir zaten tek tip iğneli çam türlerini dikerekten ormanlarımızın ekosistemini bozmuş durumdadır.doğada hiç mümkünmüdür bizim ektiğimiz veya diktiğimiz gibi kızılçam ,beyaz çam,karaçam serileri görmek.asla mümkün değildir tabii ormanlar karışıktır.burada devletin ormanlara salt tomruk,odun,selüloz olarak bakmasından kaynaklanan bir problam vardır.oysa ormanlar yaşayan ekosistemlerdir.bu yüzden bizim atacağımız meyve çekirdekleri ormanların ekosistemini bozacak boyutta olmayacağından bir sakıncası yoktur.

   wunderbar   18.10.2007 17:25
   #680078
4.

projenin uygulanma alanları

ülkemizin özellikle iç ve batı anadolu bölgelerinde kolaylıkla uygulanabilir.bu projenin nihai amacı bireysel duyarlılığı arttırıp her bireyi yazın yediği meyvelerin çekirdeklerini ve gerekirsede çam tohumlarını kendisini ekebilir hale getirmek.her sivil toplum kuruluşunu bunu yapmaya teşvik etmek.

   wunderbar   18.10.2007 17:25
   #680079
5.

<bkz: tohum ekmenin ,fidan ekmeye olan üstünlüğü>

   wunderbar   18.10.2007 17:26
   #680080
6.

http://haleninharesi.blogspot.com/2010/05/cekirdekten-agaca.

   epsilon   05.05.2012 12:44
   #2513422
 
reklamı kapat

yazdır