her konyak bir brendi olmasina ragmen her brendi bir konyak degildir

1.

konyak aslında bir brendi. yani fıçılarda bekletilmiş üzüm alkolü. ama her konyak bir brendi olmasına rağmen, her brendi bir konyak değildir... brendi, felemenkçede yanık şarap anlamına gelen " brandewij" nden geliyor. 16' ncı yüzyılda fransa'dan hollanda'ya fıçılarla şarap taşıyan hollandalı kaptanlar, fransa'nın okyanus kıyısındaki batı sahillerinde bulunan charente bölgesinin şaraplarından şikayetçiymişler. zira birçok bölgenin şarabı yola dayanırken, buranın tümü beyaz olan şarapları, alkol dereceleri düşük olduğu için uzun deniz yolculuğu sırasında zaman zaman bozuluyormuş. kaptanlar, charente'ın şarabını damıtarak yoğunlaştırmayı, alkol derecesini yükseltmeyi denemişler ve başarılı olmuşlar. bu yüksek alkollü şaraplar az yer kaplıyor ve bozulmuyormuş. gittikleri ülkede de meyhanelerde içine biraz su katılıp içiliyormuş. kaynatılarak damıtıldığı için, bu şaraba " yanık şarap " denmiş.
tabii bu brandewijn, bugünkü konyağın ilkel hali oluyor. zamanla şarabın bir kez daha damıtımı denenmiş ve böylece 60-70 derecelik bir içki elde edilmiş. bu içki meşe fıçılarda bekletildikçe kehribar rengini alıyor, tadı yumuşuyor, iyice güzelleşiyormuş. böylece yeni haliyle brandewijn, ingiltere'yi de fethetmiş ve brendiye dönüşmüş...
charente bölgesinin kalbi cognac kasabasının ismiyle anılan bu brendiler o kadar ün kazanmış ki, dünyanın dört yanında yapılan brendilere üreticileri konyak demekte sakınca görmemişler. ancak ortaya çıkan haksız rekabet artınca, fransız hükümeti konyak bölgesi brendilerinin isim hakkını 1900'lerde tescil ettirmiş. artık sadece cognac civarındaki bağların, belli kurallarla yapılan brendilerine konyak denebiliyor..
" her konyak bir brendidir ama her brendi bir konyak değildir " sözü, sadece konyağın bölgesel bir içki olmasını ifade etmiyor. dünyada çok brendi üretiliyor ama aroma ve lezzet olarak konyağın yanına bile yanaşamıyor hiçbiri. çünkü lezzeti, coğrafyasının özelliklerinden geliyor..

   sincity   16.11.2007 22:19 ~ 22:24
   #727574
2.

<bkz: kanyak>

   rikimaru   16.11.2007 23:10
   #727652
 
reklamı kapat

yazdır