her ortamda oglunu oven komsu teyzeler

1.

bu teyzeler, ömürlerini oğlunu (veya oğullarını) * övmeye vakfetmişlerdir. her girdikleri ortamda, muhakkak, oğlunu methedecek bahaneler bulur.

misal; işten gelmişsiniz ve kapıdan yeni girmişsinizdir ki diyalog başlar:

k: aaa evladım işten mi geliyorsun?*
o: evet aysel teyze...*
k: hatice hanım**, benim oğlum da bıdı bıdı şirketinde çalışıyor, o da birazdan evde olur. müdürleri çok seviyorlarmış, el üstünde tutuyorlarmış. geçen gün geldi, bir müşterinin sorununu çözmüş, müşteri teşekkür etmiş. müşteriler bile çok memnunlar.
a: öyle mi? ne güzel...
***

her ortamda oğlunu öven komşu teyze evden gittikten sonra anne ile aranızda şu diyaloğun geçmesi kaçınılmazdır:

anne: bak elin oğluna, gayretli... bıdı bıdı şirketine girdi, müdürleri de çok memnunmuş... yakında terfi eder o çocuk...

mazlum evlat: anne, o şirket, tamam büyük bir şirket ama çocuk, call center'de memur olarak çalışıyor. telefon başında, arayan müşterilerin dertlerini dinliyor, sorunlarını çözemiyor, küfür yiyor. arada çözdüğü zaman da, müşteri, nezaketi gereği teşekkür ediyor. yoksa onun görevi, sorunları çözmek zaten. müdürleri de, motive etmek için aferin diyor. üç kuruşa çalışan eleman bulmuşlar, pohpohluyorlar.

anne:*olsun, o çocuk gayretli. sen tembelsin oğlum tembelsin. bak görürsün, 5 seneye kalmaz müdür olur.

mazlum evlat:* anne, ben o çocukla aynı yaştayım ve bir senedir müdürüm zaten. ve onun 2 katı maaş alıyorum. bana örnek gösterdiğin çocuk, kariyer olarak da, maaş olarak da benden aşağıda. tek farkı; annesi onun reklamını çok iyi yapıyor, herkes de onu bir halt sanıyor.

anne:*o çocuk senin maaşının yarısı kadar mı maaş alıyor?

netice: bütün anne-babalar, çocuklarıyla övünmeyi isterler ve övünürler. ama bazıları bunu çok abartıyor, çocuğunun reklam ajansı gibi çalışıyorlar.

- *ayşe hanım biliyor musun; bizim kız, sütçü imam üniversitesi'ni kazandı.
+ aaa öyle mi melek hanım? bizim kız da, boğaziçi üniversitesi'nde ekonomi okuyor. okulu bitirsin, koç holding, onu, amerika'da master'a gönderecek. master dönüşü ise koç'ta işi hazır.*

hatta bu övme işi daha kundakta iken başlar:

- alper olum, bizim ufaklık, dün, baba dedi. çok zeki bir çocuk olacak maaşallah yav...
+ olum bizimki küfür bile ediyor. oğlum hadi, berk amcana ananı ... de...***
- bizimkinin pipisi büyüyor sanki lan...
+ sen ne diyorsun olum, bizimkininki kalkıyor bile... kızlara bile asılıyor*
- * ama seninki bir hafta önce doğdu. çocuklarda bir hafta çok önemlidir.*

   fevrihareketler   14.09.2011 09:12 ~ 09:30
   #2433782
2.

<bkz: her ortamda oğlunu döven teyzeler>

   sana laflar hazirladim   14.09.2011 11:58
   #2433854
3.

kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş ee tamam annedir evladına toz kondurmaz velhasıl arkasında durur yeri gelir över* bokunu da çıkarmaz. yahu şimdi çok tav oluyorum böyle teyzelere dicem ama cık diyemiyorum çünkü zavallı annenin kuzgun gördüğü bu evlat esasen karga bile değildir çakaldır çakal (!) nereden bilsin kadıncagız vaziyetin böyle oldugunu anneye iyi evladım ayagı çeker . evde sessiz sedasız duran o kargacık gercek yuzunu aslında dısarıda gösterir.komik olanı bunlardan bir haber olan teyzenin size oglunu saglı sollu sallayarak övmesidir.ahhh ! işte o zaman teyzeye acırsınız.yok amma oglunun mallıklarını , yanlıslarını ya da eksikliklerini bile bile bol keseden atıp zırvalıyorsa acınacak haline gülünecek çekilmez olan teyzedir. s*kt*r edin kendi dünyasında takılıyordur.

   gevezekalem   14.09.2011 15:07
   #2433975
4.

geçmiş olsun öteki annelere hele çocukları iyi bir üniwersite filan kazanamadıysa kendi anneme hep üzülmüştürüm bu konuda açıkçası. çünkü adam gibi bi üniw. kazanamadım, ulan şans bu ya bizim sokakta oturanlardan il birincileri tıplar efenim eczacılar mühendisler çıkmakta bi ben kaldım sap gibi kıbrısı bitiren kötü oluyo onlar çaya kahveye gelirlerken bizim çocuk seneye doktor seneye eczacııı çıkacak filan diyolar anneme bana da soruyolar senin bölüm neydi, sanırım pek hafızaya kayda değer değilm kıbrısta olduğum için her sene kaçtaydın kaçıncı bölümdeydin diye soruyolar, oysa benim anneciğim onların çocuklarının alttan kalan dersini bile bilmekte.. bu kendini beğenmiş teyzelerim de haklı napsınlar akşama kadar boş boş tv seyretmekten bu tür muhabbetlere giriyolar. ya da ben yaptım benim made by me diyolar atarım havasını arkadaş diyolar lar lar lar

   dodofirarda   14.09.2011 16:17
   #2434016
5.

<bkz: özet geçseydin panpa>*

   v for mosdetta   14.09.2011 16:18
   #2434017
6.

<bkz: kendi ellerimle yaptım>
tövbe estağfurullah.

   usa   14.09.2011 16:21
   #2434022
7.

kısaca "bizim oğlandan bir bok olmaz, tamam efendi, evinde barkında bir şey fakat çok pısırık, iki karı düşürüpte bunlarla birlikte olamıyor. bir tanesini bulup evlenemiyor, ne olacak bu gözü çıkmayasıcanın hali, acaba kime kakalasakta kurtulsak" diyen teyzenin aslında imdat çağrısıdır. yani diyor ki "bu salağı başımdan alın kızlar"

   yenitara   14.09.2011 16:22
   #2434025
 
reklamı kapat

yazdır