her sutu iceri alan lunapark kalecisi

1.

<bkz: in$aat i$çisinden kaleci olur mu sorunsalı>

80'lerde genç olan herkes hayrettin demirba$ ismini bilir. isimden ziyade hayrettin'in performansını canlı ya da tv'den mutlaka seyretmi$tir. üç ki$iyi calımlayıp ceza sahası içinde kendini yere atıp takımına penaltı kazandıran * futbolcuya saldıran delikanlı, mümtaz bir kaleci daha hatırlamıyorum.

yedigi her absurd gölü kadere, kısmete baglaması da hayrettin demirba$'ın ne derece inançlı bir oyuncu oldugunu tesciller.

arkada$larım ögle yemeginde döner yerken, ben ekmek arası patates yemekten bıkmı$tım. gerçi bol mayonez ve ketçap takviyesi ile patates kızartması döner olmasa da kumpir gibi duruyordu. en azından ben öyle hayal edip kendimi avuturdum. anne ve baba ögretmen olunca bu durumu pek yadırgamıyor insan. onlar da (arkada$larım) olmayan yegane bir yetenege sahiptim evet. tıpkı rıdvan dilmen gibi 3-4 oyuncuyu ekarte edip gol atabilidigimi farkettim. sadece ben degil beden ögretmenim de farketmi$ ki beni okul takımına seçti.

sıkıntılı, zor bir ya$am süren ögrencilerin sigaraya ba$lama olasılıkları yüksektir. bazen kızlara hava atmak, bazen de bir fırttan bir $ey olmaz mantıgı ile o pis, kaka $ey dudakların arasında yer edinir.

arkada$larımın acıyıp dönerlerinden bir parça verdigi yıllarda sigaraya ba$lamak, bir talebenin olmayan ekonomisini krize sokuyor.

döner veren sigara vermiyor. sigara vermeyen döner vermiyor. bazen ne döner, ne de sigara veriyorlar. hem sigara verip, hem de döner vereni hatırlamıyorum.sıktın sen otlakçı gibi gayet terbiyesiz cümleler kurarak beni kumpir görünümlü patates kızartmamla ba$ ba$a bırakıyorlar. igrençsiniz ibneler!

sigara krizimin ayyuka çıktıgı bir sıra, evimin yakınında in$aa edilen lünepark'a gözüm ili$ti. aslında o lünepark'a hep gözüm ili$iyordu, fakat parasızlıktan gitmiyordum. cebimdeki paranın maltepe almaya dahi yetmedigini garkettim. belki lünepark'ta bir arkada$ımı görür sigara otlanırım maksadı ile pir sultan abdal misali yola koyuldum. ulen en kötü bir iki izmarit bulur krize engel olurum dü$üncesiyle lünepark'a adımımı attım. bir de ne göreyim!

sırtında 13 numaralı galatasaray forması giyen bir eleman, yırtık pırtık kaleci eldivenlerini zorla eline sokmaya çalı$ıyor. enteresan olan formanın ön tarafında "iman dolu gögsüm gibi serhaddim var" yazması idi!

cebimdeki para ile iki bilet alıp topun ba$ına geçtim. 3 hakkım vardı anasını satayım. çektigim 3 $ut gol olursa, uzun malboro cigerlerimde "nikotin" diye aglayan zavallı bon$larım için oksijen nitelegi ta$ıyacaktı. atamazsam kaybedecek bir $ey yok, izmarite devam.

ilk 2 $ut, 90 olarak tabir ettigimiz kö$eye gider gibi yapıp kalenin sag alt direk dibine gidip gol olmu$tu. zavallı kalecinin "kısbet" dedigini anımsıyorum. evet o da hayrettin demirba$ hayranıydı sanırsam. kısbet kelimesini duyduktan sonra içimde olu$an ürperti, yerini; arkada$larımın bir parça döner verdigi zaman olu$an co$kuya bırakmı$tı.

yalnız eleman nasıl paralıyor kendini anlatamam. acaba köyünden "kaleci olmak" hayaliyle kaçıp solugu lünepark'ta mı almı$tı bilmiyorum ama bildigim tek $ey, bu elemana 40 $ut çeksem alayı gol olur rıdvan hocam.

son penaltı için gerildim, gerildim, gerildim, valla o kadar gerildim ki, kendimi ajda pekkan gibi hisstetmeme ramak kala arkamda bulunan ya$lı bir amcaya tosladım. zügürt aga'daki "ben karı isterem" diye yırtınan abazan amcaya benzettim bir an!. elindeki

   aristokrat mangalci   19.01.2008 01:38 ~ 21.01.2008 01:43
   #823250
2.

>aziz nesin'in kaleme aldığı <gbkz:yaşar yaşamaz tiplemesidir.

   ch32   19.01.2008 11:12
   #823525
3.

<bkz: yasar kaleci>

   ugokhan   19.01.2008 11:13
   #823527
 
reklamı kapat

yazdır