herhangi bir dusunceye baglanarak o dusunceye ait olmak

1.

insanlığa yapılmış en büyük hakarettir. ben solcuyum, sağcıyım, dinciyim, ateistim, komunistim, kilitaristim, teröristim... hepsi aynı kapıya çıkan cümlelerdir. bu düşüncelerin her birinde sizin düşüncenizin zerre kadar önemi yoktur. sizin tek yaptığınız o düşünceyi yaymak için çabalamaktır ve bunu yaparken beyninizi zerre kullanmazsınız. omurilik ve kaslarınız çalışır yalnızca. düşünce neyi emrediyorsa onu yaparsınız.

evet. sağda solda habire "bir ideolojiyi bile oturtamamış ezik." deniyor. asıl bir ideolojiyi oturtmuş insanlar eziktir. binlerce yıllık evrimin ardından kendini durdurmuş eziklerdir üstelik. hiçbir insan bir başkasının düşüncesine körü körüne bağlanamaz, bağlanmamalı. bu, insan olmanın en büyük gereğidir. komunizmin her yaptığını doğru kabul etmek, faşizmde her şeyin altında muhteşem şeyler olduğunu düşünmek, tüm dinlerin şahane ve kusursuz olduğuna inanmak beyin yoksunluğunu getirir. bir beyne ihtiyacınız yoktur. düşüncelerle ilgili yazıları okuyun, omurilik kaslarınıza ve tüm vücudunuza iletsin yeter.

demem odur ki: tüm hayatını bir ideolojiye harcayan insanlar boş yere 1.5 kilogram ağırlığında bir beyni taşıyorlardır. hiçbir şeye kendi yorumlarını katmayan, aksine kendi yorumlarına sürekli ezberledikleri ideolojinin gereklerini katan ve her geçen dakika omuriliklerinin beyinlerini işgal ettiği insanlardır. kayıtsız şartsız hiçbir şeye bağlanılamaz, insan kendi düşüncesini yaratamıyorsa, kendi sistemini kuramıyorsa başka ideolojilerin dediklerini kendine enjekte ediyorsa beyne ihtiyacı yoktur.

sizler, bir ideolojinin her şeyini bilerek birer robota dönüşüyorsunuz. ideolojiyi yüklüyor ve ona göre hareket ediyorsunuz. bizler, birer beyne sahip olduğumuz için kendi düşüncelermizden başka düşüncelerin mantığını umursamıyoruz. okuyoruz, irdeliyoruz ve hepsini reddediyoruz çünkü ben özgün bir canlıyım. bir başka düşüncenin kölesi değil.

   what dreams never come   15.09.2009 01:44
   #1606447
2.

<bkz: benliğini yitirmek>

   pilipiliyapaninsanevladi   15.09.2009 01:48
   #1606464
 
reklamı kapat

yazdır