hiperaktif

1.

kabına sığmayan,hop hop hoplayan,zıp zıp zıplayan,yaşlanan insanların öyle olmak için ilaçlar uydurduğu insan tipi....

   amaris   09.09.2006 23:51
   #36281
2.

orta 2 ye kadar ilac tedavisi oldugum duyuların sürekli acık olması durumu.

   koncin   11.11.2006 02:22
   #105254
3.

genel anlamda yerinde duramayan ya da tabiri caizse kıçında kurt kaynayan çocuklara takılan addır. ama gerçek pek de böyle değildir...


sevgili psikiyatristime göre ikiye ayrılırlar; bir kısmı aşırı hareketli olur, bir konuya dikkat yoğunlaştırmakta zorlanırlar. hastaların %98'i ergenlik çağı bitiminde iyileşir.

diğer bir kısmı konuya dikkat yoğunlaştırmakta çok daha fazla zorlanır hatta zaman ayakta uyumak gibi hadiselere maruz kalır, aşırı agresif olur. zıpçıktı ordan oraya koşturmaz ilk kısımdakiler gibi ama gene de 'normal' insanlara nispeten hareketli olurlar kolay kolay yorulmazlar.

hayatta da daldan dala konarlar bunlar her şey olmak isterler ama içlerindeki potansiyeli kullanamayınca depresyona girerler. bunlarda psikolojik sorunlar ve saldırganlık hayat boyu devam edebilir.


<bkz: kurt cobain> <bkz: walt disney> <bkz: wes borland> <bkz: muddy stone>

   muddy_stone   06.08.2007 13:20 ~ 13:20
   #592637
4.

esneklikte ve hareketlilikte sınır tanımayan...

   sakalli   06.08.2007 13:23 ~ 13:23
   #592645
5.

çocuguna sahip olamayan ebeveynin sanki çocugun iyi bir meziyetiymiş gibi
övünerek söylediği sözdür. eğitimcilerin de hiperaktif çocuk zeki olur gazı ile haylaz veletlerin yaramazlığına giydirilen kılıftır.

   mezarkazici   06.08.2007 14:31
   #592751
6.

son zamanlarda ilaç şirketlerinin de gazıyla moda olmuş hastalık. eskiden şımarık, yaramaz falan denilen çocuklar, şimdi hiperaktiviteye terfi ettiler. buna karşılık bir çok ülkede yasaklanan ritalin adlı ilacı leblebi niyetine almak zorundalar.

   philippobruno   06.08.2007 14:34
   #592765
7.

bazi geceler ben, bazi geceler sen, bazi geceler öbürü olursa sözlük cingılbelz olur imanima.

   cemkirik limon dilimi   05.12.2008 03:49
   #1103089
8.

hasta. bildiğin hastalık. spastik gibi otistik gibi bir şey. biz çocuğuna doğru düzgün ahlak, terbiye veremeyen iki kafadarız demekten imtina edenlerin dilinden düşmez.

- bizimki de hiperaktif maşallah

aile terbiyesi almamış piçlerle hiperaktiviteden muzdarip olan çocukları ayırt etmenin kolay bir yolu var. doktorla uğraşmayın ben söyleyeyim, hiperaktif çocuk birden bire pat diye saçma sapan bir yerde uyuyabilir. apartman merdiveninde uyuyan çocuk biliyorum. motor su kaynatınca istop ediyor birden.

   meczup   19.05.2011 22:42 ~ 22:43
   #2357740
9.

----- spoiler -----
saçma sapan hareketleri nedeniyle ailesi tarafından "hiperaktif" olarak tanımlanan çocuğun, bildiğimiz gerizekalı olduğu ortaya çıktı

ankara'da yaşayan hakan-bilge terziel çifti, aşırı hareketli olması nedeniyle psikiyatri kliniğine götürdükleri evlatları anıl can terziel'e (6) konulan "akli dengesi yerinde değil" teşhisinin şokunu yaşıyor. yerinde duramayan, sağa sola saldıran ve durmadan saçma sapan konuşan her çocuk gibi anıl can'ın da yüksek zekası nedeniyle hiperaktif olduğunu düşünerek kliniğin kapısından giren genç çift, çocuklarının gerçekten, bildiğimiz gerizekalı olduğu gerçeğini kabullenmeye çalışırken, yaşadıkları dram benzer durumdaki diğer ebeveynleri de endişelendiriyor.

"hiperaktif diye seviniyorduk"

aydınlıkevler özel hastanesine ait psikiyatri kliniğinden aldıkları sonucun ardından büyük bir şok yaşayan genç çift, hastane çıkışında güçlükle zaptedebildikleri anıl can'a rağmen çarpıcı açıklamalarda bulundular. anıl can'ın etrafta gördükleri çocuklardan çok da farklı olmadığını iddia eden anne bilge terziel (33) "tamam biraz hareketlidir, saldırgandır anıl'ımız... oğlum dur bir saniye... ancak biz bunu hiperaktif olmasına falan yormuştuk. hatta bu... yapma evladım... biraz da hoşumuza gidiyordu, zeki falan oluyor diye hiperaktifler" şeklinde başladığı konuşmasına, minik anıl'ın ayakkabılarına kusması nedeniyle ara vermek zorunda kaldı.

"oğlan deli çıktı"

eşinin ardından söz alan talihsiz baba hakan terziel de "hiperaktif bu çocuk diye seviniyorduk sevinmesine de... evladım çekme annenin saçını... bizim oğlanın durumu o değilmiş maalesef. bildiğimiz gerizekalıymış" diyerek, minik yavrularının bazı garip davranışlarının nedenini ancak şimdi anlayabildiklerini ifade etti. gün boyunca hiç durmadan soru soran, yarım cümlelerle konuşan, konuşamadığı zaman da uydurma şarkılar söylemeye çalışan anıl can'ı bugüne dek sempatik bulduklarını açık yüreklilikle söyleyen baba terziel, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"ne bileyim, demek ki babası olduğum için bana öyle şirin geliyormuş... bilge, koş yakala şu oğlanı!.. bir de, niye yalan söyleyeyim, erkek çocuğu diye deli dolu olması, sürekli birilerine sataşması da beni eğlendiriyordu. hatta öyle bir dolu saçma sapan videosunu da facebook'a kendi ellerimle yükledim... kısmet işte, insan bilemiyor neyin ne olaca... çocuğum ısırmasana abilerin bacağını!"

hiperaktif deyince seviniyorlardı

kliniğin başhekimi dr. emirhan yücedağlı, aşağı yukarı her ay kendilerine bunun gibi hiperaktif şüphesiyle getirilen 100-150 kadar çocuk olduğunu ifade ederken, "bir defa hiperaktivite istatiksel olarak bu kadar yüksek görülen bir rahatsızlık değil. hatta 16 yıldır bilfiil çocuk psikiyatrlığı yapan biri olarak ilk kez gerçekten ruh hastası bir çocukla karşılaştığımı da söylemeliyim. normalde bize gelen çocukların önemli bir kısmı bildiğin şımarık ama bunu ebeveynlere anlatmak mümkün olmuyor. 2-3 seans paralarını alıp rapora da 'hiperaktif' yazınca sevinip gidiyorlar. niyeyse onu çok matah bir şey sanıyorlar, biz de sesimizi çıkarmıyoruz" diyerek olayın bu noktaya gelmesinde tıp camiası olarak kendilerinin de suçu olduğunu itiraf etti.

dr yücedağlı, talihsiz çiftin yaşadığı dramın bütün ebevynlere ibret olması gerektiğini belirttiği esnada hastabakıcıların elinden kurtulmayı başararak, kliniğin kapısına doğru koşmaya başlayan minik anıl can da uyuşturucu tabancayla vurularak etkisiz hale getirildi.
----- spoiler -----

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=115723

   meczup   14.08.2011 20:27 ~ 20:28
   #2417775
10.

<bkz: dehb>*

   zelisa   15.11.2011 21:58
   #2455144
 
reklamı kapat

yazdır