hucumbot

1.

blş. i. (ar. hücum ve ing. –boat’tan hücum-bot). bir çeşit küçük su üstü savaş gemisi. // torpidobot’tan sonra ortaya çıkan, torpido atan, topu da olan küçük fakat çok süratli teknelerdir. // görevi hücum etmek ve ana silahları torpitolar olan küçük fakat çok hızlı savaş gemileri. ayrıca keşif, karakol ve denizaltıları avlama görevlerini de yaparlar. // yüksek süratleri ve manevra yetenekleri yanında, küçük yapıları, düşman tarafından tespitinde güçlük yaratır. taşıdığı güdümlü mermiler ile çok uzak mesafelerden hedefini tahrip eder. hücum maksadı dışında, mayın harbi ve baskın şeklinde hareket yapan gemilerdir. genellikle 60-200-400 ton arasında inşa edilirler, süratleri makine sistemlerine göre 40-50 knot arasında değişir.

1915’te italyan ve ingiliz bahriyeleri 5-20 tonluk ve 30-35 mil hızında, içten patlamalı motorlarla donatılmış, top, torpido, mayın, su bombası ile silahlandırılmış ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere hücumbotlar yaptılar. italya’da bunlara motoscafi antisommergibili (mas), ingiltere’de coastal motor boat (cmb) denildi. bazı mas’lar, limanlardaki engelleri aşmak üzere çelik telden yapılmış ağları kesecek şekilde donatıldı. iki dünya savaşı arasında hücumbotlar denizaltı avcı botlarından çok üstün olan süratleriyle (15-18 mil yerine 40 mil) ve taşıdıkları torpido silahı ile ayrıldı; denizaltı avcı botlarında genellikle yalnız denizaltılara karşı gerekli silahlar (bomba, roket v.b.) vardı. ikinci dünya savaşında hücumbotlar dar denizlerde, tam yol ile seyir etmelerini sağlayan kıyı yakınlarında (orta akdeniz, pasifik) kullanıldılar.

italyanların mas’larına ve almanların schnellbooten’lerine, ingilizlerin mtb ve amerikalıların pt’leri karşı çıktı. birbirine benzeyen bütün bu tekneler, 50 tonluk ve 40-50 mil süratindeydi; 2-4 torpido taşırlardı. bu hücumbotlardan başka, arama-kurtarma, mayın arama-tarama, karakol, sahil gözetleme, denizaltı avcı botlarına yakın tipte hücumbotlar da vardır. savaşın sonunda almanlar ve italyanlar küçük boyda (birkaç tonluk) ve baş tarafına patlayıcı madde yerleştirilmiş bir hücumbotu hizmete soktular (explosive boat). hücumbotu kullanan kişi tam kıçta, havaya fırlayan bir koltuk üzerinde otururdu. hücumbotu hedefine çarpmadan az önce, yüzücü bir şamandıra ile havaya fırlayan kaptan kurtulurdu. seri halinde yapılabilen ve ucuza imal edilen hücumbotların yapımı devam etmektedir.

bugün kullanılan hücumbotlar, 200-300 tonluk, iki, üç veya dört pervaneli, benzin motorlu, 30-45 mil süratinde gemilerdir. radar, telsiz ve telsiz telefonla donatılır. tahtadan, saçtan, alüminyumdan yapılır. esas silahı torpidodur. bu silahı geceleri düşman gemilerine karşı kullanılır. 2-7 torpidosu, birkaç füzesi, su bombası vardır. bazıları mayın dökücü olarak da kullanılır.

   edvayzir   26.05.2007 13:40
   #423741
 
reklamı kapat

yazdır