hukukcu333

1.

yeni yazar. hosgelmiştir. yazılarını bekliyoruz.
<bkz: lafmacun bando takimi>

   dwight   20.03.2007 23:28
   #276260
2.

mesleğini şıp diye anlamamıza yardımcı olmuş yeni kardeşimizdir. oonu da severiz.

   cipim   21.03.2007 14:24
   #277031
3.

nicki yoluyla hukuk egitimi aldigi yönünde düsünmemi saglayan yazar. basligina yazmis oldugum entry'e gerek güvercin yoluyla gerekse benim basligima yazdigi entryle cevap veren, sözlükte eksileyerek degil yaziyla anlasabilen insanlarin varligini gösterdigi icin kendisine tesekkürü borc bilirim.

öncelikle aihm'e basvurduktan sonra cikan her karara saygi gösterilmesi gerektigini belirtmek isterim. bunu basvurup cikan karari begenmeme hakkini kendinde gören kisilerin varligindan dolayi vurgulamak istedim.

aihm'nin kararinin baglayici ve ictihat hükmünde oldugu konusunda bir ayri gayrimiz yok, buradan yola cikarak gerekceli karari okudugumuzda ise su sonuc ortaya cikiyor:

1.) sikayetci kisi üniversiteye basvurdugu zaman böyle bir uygulama vardi, bundan dolayi sikayetci olmaya hakki yoktur.

yani bu uygulama bilinerek baslanmistir üniversiteye, uygulamanin hukukiligiyle ilgili en ufak bir vurgu yapilmamaktadir. mesela üniversiteler "üc numara trasli olmayan fotograflari kabul etmiyoruz" diye bir uygulamada bulunsalar, bunu bilerek üniversiteye basvuran biri, "ama benim saclarim ahenkle raks ediyor, beni böyle sev seveceksen" diyemez!
sadece kronolojik siraya vurgu yapmakta ve gecistirilmekte.

2.) üniversiteler farkli inanistaki ögrencilerin birlikteligini saglama amaciyla ögrencilerin dinsel inanclarini aciga vurma özgürlüklerine sinirlamalar getirebilir.

bu hususta da vurgulamak istedigim en önemli nokta kararin genelinde basörtüsünden siyasi sembolden ziyade dini simge olarak bahsedilmesi. lakin burada tekrar belirtmek istedigim ve hatali bir yorum oldugunu düsündügüm husus sudur ki; nokta basörtüsü dini bir sembol degildir, vecibedir. yani örnegin takkeyi simge olarak yorumlayabilirsiniz, ama basörtüsü tesettürün bir geregidir. hac gibi insanin dini tercihini ifade eden bir aksesuardan ziyade dinin gereklerini yerine getirmenin bir enstürmanidir. bundan dolayi "dinsel inanclari aciga vurma özgürlügü" baglaminda degil de "dini inanclar dogrultusunda yasama özgürlügü" konu basliginda incelenmelidir diye düsünüyorum.

sasirtici olan ise "üniversiteler farkli inanclardaki ögrencilerin birlikteligini saglama acisindan dinsel inanislari aciga vurma özgürlügünü kisitlayabilir" seklindeki yorumdan tüm avrupa'da basörtüsü yasagina "uymasi" gerektigine yönelik ictihat türetilebilmesi. buradan türeyebilecek tek ictihat, üniversitelerin diger inanctaki ögrenciler üzerinde baski olusturulmasi gibi bir durum söz konusu oldugunda, kisilerin dinlerini vurgulayici sembollerin kullanilmasini kisitlayici düzenleme hakki olabilecegidir. gerisi müctehidimizin fantazi dünyasinin ürünü olacaktir.

sallandiracaksin avrupa'dan üc bes tane rektörü, bak bir daha bu yasaga muhalefet eden cikiyor mu? bu uygulamaya berlin teknik üniversitesi'nden baslanabilir, zira ibne rektör göz göre göre cigniyor bu "yasagi".

ayrica benden bekledigin özre gelince, isbu entry böyle bir gerekliligin olmadigini anlatmak amaciyla yazildi. borcum olsun, baska bir zaman, baska bir konuda öderim.

nickten yola cikarak meslek hakkinda yorum yapmanin yanlis sonuclar dogurabildigini söylesin biri bana, yoksa yandi gülüm hukuk sistemi!

   klartext   24.03.2007 18:20 ~ 25.03.2007 06:09
   #282552
4.

"bizim bir arsa işi vardı, bi el atsan?" demek istedigim yazardır. *

   somnus   24.03.2007 18:22
   #282555
5.

gs maçlarında can güvenliğinizden dolayı yakınlarında bulunmamanız gereken,önemli satranç turnuvalarında dereceleri olan,kıvır kıvır saçlarıyla dikkat çeken şirin şey...

   denethor   24.03.2007 23:40
   #283187
6.

bütün ocak tanımlarını süper yapan yarıcı yazar.

   korn   25.03.2007 05:04
   #283542
7.

ircvari bir nicke sahip oldugunu görünce yüzümde tebessüm oluşmasını sağlamış hukukcu yazar..

   woaqq   25.03.2007 19:41
   #284508
8.

hayatının büyük bir bölümünü galatasaraya ayırmış insan.gs maçlarında kendisini gördükçe işte fanatizm bu olmalı dedirten insan.

   spartakus   26.03.2007 17:33
   #285992
 
reklamı kapat

yazdır