ibrahim bodur

1.

h. ibrahim bodur 1928 yılında çanakkale ilinin yenice ilçesi (1934 yılında adı atatürk tarafından konulan) nevruz köyünde doğdu. ilkokulu yenice ilkokulu'nda, ortaokulu balıkesir lisesi'nde iftihar talebesi olarak okuduktan sonra istanbul robert kolej'e girdi. robert kolej'de ekonomi ve edebiyat bölümlerini aynı sürede bitirerek major in commerce (m.a.), bachelor of arts (b.a.) dereceleri ve üstün başarıyla mezun oldu. amerika birleşik devletleri'nde gerekli programları alarak (business administration) iş idaresi ihtisasını tamamlayıp, 1951'de yurda döndü.


babasının ve kayınpederinin ortaklığı ile 1951 yılı sonunda, türkiye'nin ilk 3,200 iğlik 80 numara penye pamuk ipliği fabrikası olan, bodur-eğinlioğlu edirnekapı pamuk ipliği fabrikası'nı kurdu. 1956 yılına kadar bizzat bu fabrikayı yönetti.


türkiye'nin sanayileşerek kalkınacağına ve kalkınmanın anadolu'dan başlaması gerektiğine inanan bodur, 1955 yılında 47 ortaklı çanakkale seramik fabrikaları limited şirketi'ni kurdu ve aynı yıl seramik sanayii için gerekli etüd ve araştırmalara başladı. 1956 yılında gerekli makine ve techizatı çekoslovakya'ya sipariş etti ve 1957 yılında türkiye'nin ilk seramik fabrikalarının temelini attı.


ilk kurulan limited şirketi, o gün 750 ortaklı bugün 1200 ortaklı çanakkale seramik fabrikaları anonim şirketi'ne dönüştüren bodur, böylece aile fertlerinin, çalışanların, bayilerin bölge halkının iştirakleri ile türkiye'nin ilk halka açık şirketini kurmuş oldu.


ibrahim bodur, 1952 yılı başından günümüze dek geçen sürede, 30 kuruluştan oluşan, tekstil, inşaat malzemeleri, inşaat kimyasalları, makine teçhizat, savunma sanayi, robotik ve otomasyon sistemleri, enerji ve enerji dağıtım ve ölçüm sistemleri, teknik seramik, seramik hammaddeleri, nakliye, iç ve dış ticaret şirketleri ve bilişim gibi bir çok konuda ve sektörlerde faaliyet gösteren kale gurubu'nu oluşturdu. ayrıca gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında önemli şirketlere kurucu ortak olarak katıldı. siemens, roca ve general elektrik gibi birçok önemli kuruluşlarla yabancı ortaklıklar tesis etti. dr.ibrahim bodur, kale grubu başkanı ve kurucu murahhas azası olarak görev ve faaliyetlerini sürdürmektedir.


1952 yılında türkiye'nin ilk müstakil sanayi odası olan istanbul sanayi odası'nın kuruluş faaliyetlerine katıldı.


1952 yılından 1962 yılına kadar istanbul sanayi odası, taş ve toprağa dayalı tuğla, refrakter, çimento, seramik ve cam meslek komiteleri üyeliğinde bulundu. 1962 yılında istanbul sanayi odası meclis üyeliğine seçilen sanayici bodur, meclis üyeliği görevinde 2000 yılına kadar kesintisiz bir rekor süre olarak 38 yıl bu görevde kaldı.


1968 yılında istanbul sanayi odası'nı temsilen türkiye odalar birliği genel kurul üyeliğine seçilen bodur, 1969 yılında türkiye odalar birliği yönetim kurulu'na seçildi ve 1969'dan 1975 yılına kadar 6 yıl süre ile odalar birliği başkanlık divanında başkan ve başkan vekilliği görevini ifa etti. bu süre zarfında, odalar birliği bünyesinde sektör konseylerini kuran bodur, 1975'den 1979 yılına kadar iki dönem türkiye sanayi odaları konsey başkanlığını, müteakiben 1980 ve 1982 yılları arasında, iki dönem türkiye odalar birliği genel kurul başkanlığı görevlerini yaptı.


1962 yılında, kuruluşunda bulunduğu istanbul sanayi odası meclis üyeliğine seçilen ibrahim bodur, 1975 yılında iso meclis başkanlığı'na seçildi.


1975 yılından 1995 yılına kadar, aralıksız 20 yıl, istanbul sanayi odası meclis başkanı olarak, en uzun süreli istanbul sanayi odası başkanlığı görevini yaptı.


bu görevleri süresinde, türk sanayiine ve türk ekonomisine önemli hizmetler veren ibrahim bodur, türkiye odalar birliği'ni temsilen türkiye sanayi odaları sanayi konseyi'ni, türkiye dış ekonomik ilişkiler konseyi'ni (deik), bu konseyde faaliyetlerini sürdüren bodur, türk-italyan iş konseyi'ni kurarak uzun süre başkanlığını yaptı. ayrıca, sanayi odası'nı temsilen, türkiye iktisadı kalkınma vakfını(ikv) ve istanbul sanayi odası vakfı'nı(isov) kurarak bu kuruluşlarda görev yaptı. ayrıca, türkiye sanayici ve iş adamları derneği'nin (tüsiad) ilk altı kurucusundan biri olan bodur uzun yıllar bu kuruluşun yönetiminde ve genel kurul başkanlığı'nda bulundu. halen yüksek istişare kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.
kızı zeynep bodur okyay'ın istanbul sanayi odası meclis üyeliğine ve oda yönetim kurulu üyeliğine, ikv yönetim kurulu başkan vekilliği ve türk-italyan iş konseyi başkanlığı'na seçilmesine müteakip; 2000 yılı başında istanbul sanayi odası meclisi, onursal üyesi ve başkanı olarak onurlandırılan ve 1952 yılından bu yana kurucu üye olarak fiilen sanayi hizmetlerini sürdüren ibrahim bodur, türk sanayiine olan hizmetlerini, ilgisini ve aşkını sürdürmektedir.


teşebbüs ve sermayenin belli büyük şehirler dışında milli kaynaklara ve iş gücüne yakın bölgelerde kurulmasına 1950'li yıllardan itibaren öncülük eden ibrahim bodur, 1990 yıllardan itibaren köylerin de sayayileşmesine öncülük etmiştir.


1962 yılında sanayi ürünleri ihracatına başlayan ,türk sanayii'nin ve ürünlerinin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanıtılması ve gelişmesi için uluslar arası sınai ve ticari işbirliğinin sağlanmasına büyük önem veren ve çanakkale'yi ekonomik gücüyle dünyaya tanıtıp bu yolda önemli gayretler sarfederek başarılar kazanan bodur;


- 1985 çekoslovakya devlet nişanı,
- 1987 'cavaliari di lavora' italyan devlet nişanı,
- 1997 't.c. devleti üstün hizmet' nişanı ile onurlandırılıp, devlet nişanlarıyla taltif edilmiştir.


elli yılı aşan sınai ve iktisadi meslek hayatı boyunca, sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet göstererek bir çok vakıfların kurulmasına hizmet etmiş, sağlık ve eğitim alanlarında da önemli yardımlar ve yatırımlar yapmıştır. ülkemize, inançlı ve mütevazı kişiliği, milli ve manevi değerlere bağlılığı ile her alanda önemli hizmetleri ve katkıları olan ibrahim bodur'a;


- 1994 karadeniz teknik üniversitesi,

- 1997 çanakkale 18 mart üniversitesi,

- 1999 istanbul boğaziçi üniversitesi,

tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir.


dr.h.ibrahim bodur evli olup, zeynep adında bir kızı vardır. ingilizce ve yeterli italyanca bilmektedir.

*

   witchorexia nervosa   15.09.2007 14:29
   #672067
 
reklamı kapat

yazdır