ic self determinasyon

1.

devletlerin kendi rejimlerini seçme hakkıdır. devrim yapma hakkıdır. halkların kendi topraklarında özerk yaşaması tanıyan haktır.

   afgan   11.01.2009 16:02 ~ 16:04
   #1157085
2.

<bkz: kürt sorunu>

   nicholai alexandrovic hel   15.09.2010 15:42
   #2170003
3.

menafaat birlikteliği sağlamış ve uzlaşmış "biz bir olup zenginleşelim, bir olursak daha zengin ve kabp oluruz" diyen toplumların kafaya takmadığı, ayrılmak yerine birleşmek üzerinden güçlü olunacağını keşfetmeleri yüzünden kafaya takmadıklarıdır.

kendi kaderini tayin eden başkasından geçip bekleyip isteyip duracaksa, bu yapacağı eylemin saçmalığı ortadadır. gücü, organizasyonu ve kaynakları olmayanın yem olup gitmesine sebep olacak hadisedirde. zira güçten yoksunu kurtlar anında ham yapacaktır. bu sistem bizlere "böl parçala yönet" mantığının dışa vurumu olarak görülmelidir zira batı için çok önemli değildir çünkü birisi birleşik devlettir, diğeri devletler birliğidir. aralarında biri su koyuversin ne oluyor görüyorsunuz.

en son fransa cumhurbaşkanı sarkozy ingiltere başbakanı cameron'a ayrılıkçı takılmaları yüzünden fırça atmıştı. demek ki menfaat birlikteliğinin faydasını görenler için çok önemsenecek bir şey değildir. zaten günümüzde bağmsız olma hali büyük güçler yüzünden güçsüzlerin uygulayabileceği veya yaşatabileceği bir şey olmaktan çoktan çıktı. iş bu haliyle kesinlikle global güçler ve emperyalist devletlerin güçsüz devletlerin savunma ve direnme güçlerini düşürmek için kullandığı bir " demokrasi getirmek " aracından öte bir şey olmayandır.

   yenitara   04.11.2011 11:55
   #2451595
 
reklamı kapat

yazdır