idam gecesi anilari

1.

halit çelenk'in denizlerin idam gecesini anlattığı bir eser. 2 tanıktan biri olan halit çelenk bu anlamda en realist eseri vermiştir.

arka kapak şöyle;----- spoiler -----
deniz gezmiş , yusuf arslan ve hüzeyin inan'ın "merhaba kainat" "dedikleri" sabahın, 6 mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık 20 yıl geçti. toplumların tarihi bir yana, insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. tarihin soğukluğuna gömülmeye, duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa...
idam gecesi anıları birinci elden bir tanıklık. bu tanığın, dava boyunca ve son sözlerini haykırdıklarında yanlarında olan halit çelek oluşu, anılar'ı belgesel kılıyor.yalnız siyasal değil, hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamayacak olan "karar" metinlerinin de bu kitapta içerilmiş olması, bu belgeselliği güçlendiriyor.
önderlik ettikleri hareketin eylemlerine ne kadar eleştirel yaklaştıgınız bir yana ; ölüm cezalarına genel olarak karşı olup olmadığını bir yana; bir yana bir "öç" duygusu sonucu ya da "şartlar gerektirdiği" için ipte can eylediklerini düşündüğünüz; bir yana varolan yasaları sorguladığınız ya da "bu kadar cezayı" haketmediklerine inandığınız; ölüme yiğitçe gidişlerine hayran oluşunuz bir yana....anılar'da insani olanın ve olmayanın, geleceğin ve geçmişin çatışması var.belki biraz da bu nedenle, sevilen adlar üçer üçer yanyana getiriliyor.


----- spoiler -----

   bal porsuugunu ayi sanan cahil yazar   13.01.2010 01:52
   #1851483
 
reklamı kapat

yazdır