ideolojik resmi tarih

1.

[aramadım muhtemelen yoktu böyle bi ba$lık]

türkiye'de insanlara öğretilen dikte edilen dayatılan mental anal oral yoldan verilen bir tarihmi$, bunu öğrenmi$ bulunmaktayım. antisi de mevcut;

<bkz: gizlenen gerçek tarih>

insanların ezberini bozmaya yönelik bir hamle sırasında "amağ amağ resmi tarih öyle demiyor" gibisinden tepkilerle kendini belli ediyor. tam olarak bozduğunuzda da "yalan söyleyen tarih utansın karde$im, biz de bu ideolojinin itelediği resmi tarihin kurbanıyız" diyorlar.

eh be güzel arkada$ım, sen ara$tırmazsan öğrenmezsen merak duymazsan itelerler böyle bi$eyleri sana.

<bkz: tarihini bilmeyenin coğrafyasını ba$kaları çizer>

   elaijsa   13.05.2008 11:20
   #919516
2.

manipulasyonlar toplamıdır.

okullarda öğretilen tarihtir, içi yalan bilgilerle doludur. yeteri kadar türk, yeteri kadar müslüman, yeteri kadar da halkçı bir yaklaşım vardır, tam da statükonun gerektirdiği gibi...

   ecetemelkuran   13.05.2008 11:36 ~ 11:42
   #919522
3.

<bkz: tarihi kazananların yazması>

   peynir gemisi   13.05.2008 12:01
   #919546
4.

ben bunu çok sevdim arkada$, feci bi savunma stratejisi. söylediğin anda kızıldeniz yarılıyor, davut golyat'a headshot çekiyor, ahmet necdet sezer bülent ecevit'e anayasa kitabı fırlatıyor ama değmiyor vs.. (o kitabın değmemesi gerçekten iyi oldu. ya değseydi de cumhurba$kanı ba$bakanı öldürseydi..)

eh be güzel arkada$ım, senin google'da ara$tırdığın kelimeler am göt meme'den (ökke$'e ithafen özel kelime olarak kullandım meme'yi) öteye geçmiyorsa atatürkçülük kemalizm adına okuduğun kitap nutuk ya da atatürk'ün bana anlattıkları'ndan(o da ne demeyin, <bkz: falih rıfkı atay>) ba$ka bi$ey değilse söylenmeye kızmaya hakkın yok. kimse senden bi$ey gizlemi$ saklamı$ değil. bak ben bu salaklığıma rağmen bi$eyler bulabiliyorsam ideolojinin ezberini bozabiliyorsam sen niye yapmayasın?

enver pa$a hakkında bildiklerin herkesin dilinde olan "vatanseverdi milliyetçiydi ama alman hayranıydı"dan ibaretse okuyacağın çok $ey var arkada$. hem milliyetçi hem alman hayranı nasıl olunuyor acep? yoksa alman hayranı olmakla o zamanın dünyanın politik askeri ve kültür açısından en güçlü devleti olan fransa'yı yenen prusya askeri ekolünü askeri ıslahat için kullanmak ile alman hayranı olmanın arasındaki farkı bilmiyor musun? mustafa kemal bile golç pa$a olarak bildiğin o colmar feiherr von der goltz türkiye'ye geldiğinde kendi yazdığı bir sorumu golç pa$aya gösterip "böylesine alim ve büyük bir zatın ilminden istifade etmeliyiz" demesi senin ezberine ne kadar uyuyor? hem o golç pa$a mare$al bile değil sadece bir colonel general yani korgeneraldi.

yok arkada$ bu kadar kolay değil bu i$ten sıyrılmak.

<bkz: enver behnan $apolyo >
<bkz: andrew mango>
<bkz: erik jan zurcher>
<bkz: yusuf hikmet bayur>

   elaijsa   14.05.2008 10:37
   #920286
 
reklamı kapat

yazdır