ikinci mahmud

1.

sultan ikinci mahmud, 20 temmuz 1785 tarihinde istanbul'da doğdu. babası sultan birinci abdülhamid, annesi nakşidil valide sultan'dır. orta boylu, geniş omuzlu, beyaz sakallı, zarif ve sevimli yüzlüydü. diğer osmanlı padişahları gibi kuvvetli bir tahsil gördü. öğrenimi ile sultan üçüncü selim padişahlığı sırasında bizzat meşgul olmuştu.

cesur, temkinli, sabırlı ve azimli bir kişiliğe sahip olan sultan ikinci mahmud, alemdar mustafa olayı sonrasında, 28 temmuz 1808 tarihinde tahta çıktığında 23 yaşındaydı. zeki ve bilgili bir insan olan sultan ikinci mahmud, avrupa'daki yenileşme hareketlerini benimsemişti. adalet işlerine gereken önemi verdi, yeni kanun ve tüzükler hazırlattı ve bu sebeple kendisine "adli" sanı verildi.

şiiri, edebiyatı ve bilimi seven, halk arasında dolaşmayı ve onların dertlerini dinlemeyi gerekli gören sultan ikinci mahmud, osmanlı imparatorluğu'nu gerek sosyal bakımdan, gerekse uygarlık açısından ileri bir ülke yapmaya çalıştı. sultan ikinci mahmud yakalandığı verem hastalığından kurtulamayarak, 1 temmuz 1839 günü dinlenmek için gittiği kardeşi esma sultan'ın çamlıca'daki köşkünde, 54 yaşında vefat etti. büyük bir cenaze töreni ile halkın gözyaşları arasında divan yolu'ndaki türbesine defnedildi.

   zibidigibi   03.12.2006 02:59
   #129188
 
reklamı kapat

yazdır