il principe

1.

niccolo machiavelli'in yazdığı siyasetname. bu tarz kitapların benzerleri farslar, araplar, türkler tarafından da yazılmıştır. http://tr.wikipedia.org/wiki/siyasetname

kitabın ana fikri [lise öğrencisi mantığı], "amaca giden her yol mübahtır."

kitap, bir lider arayışında, işte italya'yı tekrar eski günlerine döndürecek bir lider. modern çağa atlama yapalım: 1922 yılında almanya'da [birinci dünya savaşında çok zarar gördüler] kurt hess'în yayınladığı führer pychologus* de, aynı şeyi ifade eder; almanlar da bunalım günlerinden kendilerini kurtarak bir lider özlemindeydiler. [adolf hitler miydi bu?]

prof. dr. rasim adasal tarafından yazılmış, yeryüzü tanrıları: liderler komutanlar ve kahramanlar psikolojisi[kitap piyasada yok sanırım, sahaflarda belki bulunabilir] adlı güzide eseri okuduktan sonra, prens'i okurken "ohaaaaa" demeyeceksiniz. çünkü rasim adasal, çok güzel çözümlemeler yapmıştır, makyavel'in yarattığı hükümdarları birer birer çözmüş, zayıf yönlerini gözler önüne sermiştir.

tarihte bu tarz kitaplar elbette sürekli yazılır. fakat prens'i farklı kılan, dilinin kemiği olmayışıdır. lafı dolandırmadan, direkt söyler.

kitapta altını çizdğim bir yer var:
"talih dişidir, itaat altında tutmak isteyince de onu dövmek, kakıştırmak lazımdır ve soğukkanlılıkla hareket edenlerden ziyade bu gibiler tarafından mağlup edilmesine müsaade eder."

not: düşünen adam yayınları tarafından yusuf türk'ün çevirisiyle yayınlanmış çeviriyi almayın derim ben. bu kadar berbat bir çeviri görmedim hayatımda.

   kaamos   02.10.2008 23:20
   #1046136
 
reklamı kapat

yazdır