iliskilerin omru

1.

necip fazlıl'ındı o söz sanırım aklımda kaldığı kadarıyla: " türkiye'de nehir doğuya doğru akar, ne kadar geminin içinde batıya koşarsanız koşun."

kaderci biri değilim ama ilişkilerde de durum böyle. bir klişe olarak: "olacağına varır" denir ya. heralde bu duruma çok uygun. ilişkide bir taraf bu durumdan kurtulmak istiyorsa en azından burda kendini mağdur hisseden farkında olmadan bir güce vakıf olur. durumu olduğu gibi kabullenme özgürlüğüdür bu. belki çok nadiren özgürlüktür bu. aslında kolay olan bitmiş bir şeyleri zorlamaktır. fakat nerdeyse hiç birimizin tecrübeleri bunun olumlu sonuçlar doğurduğunu doğrulamıyor.

şu sözler olur:

"ama, ben hiç böyle düşünmemiştim."

evet dostum hiç böyle düşünmedin ama zaten bunu sana kimse garanti edemezdi.

"hani çok seviyordun!"

sevgi sözü o an söylendiğinde bunun bir sonsuzu işaret ettiğini kim iddia edebilir.

kaderci olun demiyorum ama eğer istenmiyorsanız, zorlamayın. çünkü bu nefret uyandırır her iki kişide. siz kendi adınıza en azından nefret etmemek için bunu yapmayın. nefret zayıf bir duygudur ve karmaşıktır. kesinlikle ne diyorsa yanlış diyordur ama çok keskin olduğundan ve zevkte verdiğinden peşinden gidilir. biterken güçlü durmak en azından kendinize olan saygınızı canlı tutar.

biten her ilişkide muhakkak iki kişi de bir şeyler kaybetmiştir. hiçbir şey kaybetmeseler zaman ve emek harcamışlardır.

gönül ister ki ilişkileriniz daim olsun. ama olmama ihtimaline karşı kendinizi iyi hissedebilmelisiniz. dünyanın en kötü anı kesinlikle bir ilişkinin bittiği an olamaz. gerçekçi olalım.

   darkofdirt   20.09.2010 00:26
   #2176374
2.

et ete değdikten sonra hızla kısalan ömürdür.

   scavenge fire is dangers   20.09.2010 00:27
   #2176376
3.

tüketen bir toplum olma yolunda hızla ilerlediğimizden gayet kısalmıştır.zaten ilişkilerde tamamen duygusal artık...

   kirca   20.09.2010 00:28
   #2176380
 
reklamı kapat

yazdır